Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hőtan első főtételét valski...

A hőtan első főtételét valski el tudja magyarázni érthetően?

Figyelt kérdés
Ilyenekre vagyok kiváncsi: belső energia, szabadsági fok,belső energiaváltozás,hőmennyiség, térfogati munka. Nagyon megköszönném, ha valaki volna olyan kedves és leírná érthetően.

2013. nov. 4. 16:27
 1/3 NoodIy ***** válasza:

[link]


Ebből meg lehet érteni. Ha nem, akkor P.W. Atkins, Fizikai kémia I

2013. nov. 4. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Ebben nem volt benne minden, szóval még mindig áll a kérdés, de azért köszi. :-)
2013. nov. 5. 15:33
 3/3 NoodIy ***** válasza:

De mi az amit nem értesz?


Belső energia: A belső energia – amelynek jele U, mértékegysége J – extenzív mennyiség és egy zárt rendszer összes energiatartalmát jelenti, annak megfelelően, hogy miből áll a rendszer, milyen a felépítése. Az atomok molekulák mozgási/forgási/rezgési energiájából tevődik össze. (valamint sok másból, ezért pontosan nem számítható) [link]


Szabadsági fok: [link]


belső energiaváltozás:

Egy rendszer belső energiája az által változik meg, hogy hőt vesz fel, vagy hőt ad le, valamint a rendszeren munkát végzünk, vagy a rendszer végez munkát. Véges nagyságú változásokra:

deltaU= Q + w


hőmennyiség: (ez remélem nem komoly) hő, vagy hőmennyiség, hőenergia a termodinamika egyik alapfogalma, minden olyan energiaváltozást magába foglal, ami nem fordítódik munkára termodinamikai rendszerek kölcsönhatása során. Általános jelölése: Q. Mértékegysége a joule (J). [link]


Ha egy rendszerben – amelyben p nyomás uralkodik – bármilyen halmazállapotú anyagnak megnő a térfogata, a nyomás ellenében munkát kell végeznie, vagy ha csökken a térfogata, akkor a külső nyomás végez munkát. Ezt a munkát nevezzük térfogati munkának.



A térfogati munka értelmezése

A munka az elmozdulásnak (ds) és az erőnek (F) az elmozdulás irányába eső vetületének a szorzata. Egy dugattyúval elzárt, V térfogatú tökéletes gáz térfogatváltozása során fellépő térfogati munka értelmezését mutatja a jobb oldali ábra. Az A felületű dugattyúra p külső nyomás hat, aminek hatására a dugattyú ds távolságra elmozdul, és ez dV = Ads térfogatváltozást okoz. Az állapotváltozás során végzett elemi munka:

parc. derivált w = Fds = pAds = - pdV.


[link]


kihagytam valamit?

2013. nov. 11. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!