Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » MATEK! Határérték számításnál...

Traphik kérdése:

MATEK! Határérték számításnál ezt hogy kell megcsinálni?

Figyelt kérdés

Két egyenlet lenne, a L'Hospital elvre épülve:


Lim x -> Pi/2, (2x-Pi)/(cosx) L'H nélkül

Lim x -> inf., (x^2014 - 2x^2013)/(x^2012 + 3x^2014) L'H val


Előre is köszi a segítségeket!!



2013. nov. 7. 18:45
 1/6 anonim ***** válasza:

Hát ennek a feladatnak nincs így sok értelme... Az elsőnél kellene használni a szabályt, a másodiknál ránézésből meg lehet mondani a határértékét: 1/3. Szerintem felcserélted, hogy melyikhez kell és melyikhez nem kell használni :)


Ha esetleg az elsőhöz kellene használni (máshogy nem tudom hogy lehetne megcsinálni, legfeljebb differenciálszámítással):


Látjuk, hogy ez 0/0 alakú, ezért használhatjuk: (2x-Pi)'/(cosx)'=2/sin(x), ha most beírjuk x helyére a Pi/2-t, akkor 2/1-et kapunk, vagyis 2-höz tart a függvény.

2013. nov. 7. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Nem 2, hanem -2, mivel cosx'=-sinx, ebből 2/(-1)=-2.


Előző voltam.

2013. nov. 7. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nem, nem cseréltem fel..direkt így adták fel házinak,pluszpontért! :S
2013. nov. 7. 23:57
 4/6 anonim ***** válasza:

Az elsőre még mindig nincs tippem, talán rendőrszabállyal kellene, de ahhoz meg lineáris-trigoometrikus egyenlőtlenséget kellene megoldani, ami ugyen manuálisan nem túl gyakori...


Mint mondtam, a másodikhoz fölösleges a L'Hospital-szabály, de ha a tanár ezt kéri...


Ameddig vagy a számlálóban vagy a nevezőben nemkonstans polinom van, addig ez a tört végtelen/végtelen alakú lesz, ezért a számláló és a nevező legnagyobb hatványa közül a kisebb kitevőjével kell deriválnunk; mivel itt mindkettőnél a 2014 az, ezért itt 2014-szer kell a L'Hospital-szabályt használnunk, vagyis 2014-szer kell deriválnunk a számlálót és a nevezőt:


(x^2014 - 2x^2013)'(2014-szer)/(x^2012 + 3x^2014)'(2014-szer)=(2014!-0)/(3*2014!)=2014!/(3*2014!)=1/3


Remélem minden érthető. Ha a másikra rájövök, megírom!

2013. nov. 8. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Megvan a másik is, de nem tudom, hogy az mennyire lesz teljes értékű megoldás:


(2x-π)/cos(x) /írjuk át: cos(x)=sin(π/2-x)

(2x-π)/(sin(π/2-x) /a számlálóból emeljünk ki -2-t

-2(π/2-x)/(sin(π/2-x))


Tudjuk, hogy tetszőleges Ł-ra sin(Ł)/Ł határértéke a 0-ban 1, szerencsére a reciprokára ugyanez igaz.


Tehát a függvény határértéke a π/2-ben -2*1=-2.


Gondolom a sin(Ł)/=Ł határértékét vagy bizonyítottátok már, vagy fogjátok, tehát azt most külön nem kell bizonyítanom. Remélem értesz mindent! :)

2013. nov. 8. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségedet! :)
2013. nov. 9. 22:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!