Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kodomináns öröklésmenet...

Kodomináns öröklésmenet feladatot, hogy kell megoldani?

Figyelt kérdés

A P(parentes):

FT(fenotípus): A, Rh pozitív x B, Rh pozitív

Gt(genotípus) nincs magadva.


Kérdés: Mekkora az esélye hogy a gyermek 0, Rh negatív lesz?


Táblázatokkal kellene kifejtve.



2013. nov. 9. 11:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Pff, azért ez nem egy olyan kis rövidke feladat, hol akadtál el? Kodomináns öröklésmenet, Punnett-tábla felírása, teljes valószínűség tétele?

Na, hogy 0-s gyereke legyen az A és B szülőknek ahhoz az kell, hogy legalább egy i alléljuk legyen azaz, Ai, Bi a genotípus. (Az I^A és I^B-t jelölöm most egyszerűen A-val és B-vel, ha nem gond. Nincs felső index.) Az RH ettől függetlenül öröklődik, arra a végén rátérek, mivel az nem kodomináns, az sima dom.-rec. Tehát a fentebb említett esetben 1/4 eséllyel lesz 0 a gyerek: ii. Punnett-tábla

B i

A AB Ai

i Bi ii

Viszont a szülők nem feltétlenül Ai és Bi genotípusúak, lehetnek AA és BB is. Az összesített valószínűség elég hosszú, de logikusan kiszámolható: az összes lehetséges párosítás mellett mekkora a valószínűsége, hogy lesz 0-s gyerek, majd ezek összege. (Persze szorozva azzal, hogy az adott párosításnak mekkora a valószínűsége.) Ha nem kell ennyire egzakt módon, akkor 25% a 0-s gyerek. Mivel jelen esetben a szülőkről semmit nem tudunk, kénytelenek vagyunk ezt az eredményt elfogadni. Ha lennének előzetes információink, ki lehetne számolni, mekkora annak a valószínűsége, hogy a szülők heterozigóták.

Az Rh ettől független. Domináns-recesszív, tehát a két Rh+ szülő D alléllal rendelkezik. Hogy a gyerek Rh-, azaz dd legyen a két szülőnek Dd-nek kell lennie. Megint Punnett:

D d

D DD Dd

d dD dd

Megint 25% az Rh-, mint az előbb. Megint, ha lennének előzetes eredményeink a két allél eloszlásáról, valószínűségéről, többet is tudnánk mondani, így csak annyit, hogy ha heterozigóták, 25%. (Ha valamelyik nem, vagy egyik sem, akkor 0%.)

És mivel a kettő független egymástól, független események valószínűsége a két egyedi esemény szorzata, vagyis P(0,Rh-)=0,25*0,25=0,0625=6,25%

2013. nov. 9. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Közben megkerestem pár adatot. :) Ez neked már nem kell.

[link]

Ezek alapján Hardy-Weinberg szabály meg a teljes valószínűség törvénye alapján 0,5% a valószínűsége, hogy egy A+ anyának és egy B+ apának 0- gyereke születik. Levezetem:

P(I^A)=0,251

P(I^B)=0,078

P(i)=0,671

P(D)=0,613

P(d)=0,387

Ezeket a táblázatból (fenotípus frekvenciák) a H-W szabály alapján némi többismeretlenes egyenletrendszerekkel ki lehet számolni. Ezekből annak a valószínűsége, hogy egy A-s ember heterozigóta 0,842, annak a valószínűsége, hogy egy B-s ember heterozigóta 0,952. Annak a valószínűsége, hogy egy Rh+ heterozigóta pedig 0,316. Megint a független események (hiszen az Rh és az ABO függetlenül öröklődik), tehát egy A Rh+ mindkét génre nézve heterozigóta legyen, annak a valószínűsége 0,266. A másik oldal, vagyis a B Rh+ heterozigótasága 0,301. Mivel az ő találkozásuk független esemény, megint szorzódik, ez 0,08. Ezt kell a 0,0625-ös valószínűséggel szorozni, mert ennyi a valószínűsége, hogy a gyerekük 0 Rh-. Ez pedig 0,005, ami 0,5%.

(Vagy hülye vagyok, késő van és rosszul vezettem le. Kétszer már elrontottam, illetve a másodfokú egyenlet gyökeinek keresése is megizzazstott, pár negatívból pozitív lett és vice versa.)

2013. nov. 9. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!