Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik hidrogén-halogenid...

Dociii kérdése:

Melyik hidrogén-halogenid forráspontja a legmagasabb és melyiké a legalacsonyabb? Miért?

Figyelt kérdés

#hidrogén #forráspont #hidrogén-halogenid
2013. nov. 14. 18:46
 1/6 anonim ***** válasza:

A HF forráspontja a legmagasabb, mivel folyadék halmazállapotban a molekulák között hidrogénhidak jönnek létre. A hidrogénhidak olyan erősen kötik össze ezeket a molekulákat, hogy (HF)n formában asszociátumok jönnek létre.

A legalacsonyabb forráspontú hidrogén-halogenid pedig a HCl. A HF alapból nyer forráspont ügyileg magasságban a hidrogénhidak miatt. A HCl, HBr és HI esetében azonban azok nem alakulnak ki. Ennek az az oka, hogy a hidrogénhíd feltételéhez komoly feltételekre van szükség, melyeket az említett többi halogén nem teljesít, így közöttük csak dipol-dipol kh. jön létre. A forráspont értékét a hármajuk közt a molekulatömeg határozza meg. Minél kisebb egy molekula tömege, annál alacsonyabb a forráspontja. Így a HCl forráspontja lesz a legalacsonyabb.


A forráspontok egyébként így növekednek:

HCl « HBr « HI « HF

2013. nov. 14. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
köszi
2013. nov. 14. 20:43
 3/6 anonim ***** válasza:
3%

#1:

"...a hidrogénhíd feltételéhez komoly feltételekre van szükség."

Melyekre?

"Minél kisebb egy molekula tömege, annál alacsonyabb a forráspontja."

Miért?


Egyszerűen csak kijelentesz dolgokat érvelés nélkül, ezért tudományos szempontból hiteltelen, amit írsz. :)

2013. nov. 14. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

A hidrogénhíd kialakításának feltétele:

- nagy elektronegativitással rendelkező atom (F, N, O)

- nem kötő elektronpárral rendelkező atom (F, N, O)

- elektronhiányos hidrogén

A HF esetében a feltételek adottak. A fluor egy nem kötő elektronpárral rendelkezik és révén, hogy a legnagyobb elektronegativitású elem, a hidrogénje nagyonis elektropozitív, így egy másik molekula hidrogénje képes kötődni a fluorhoz.


Minél nagyobb egy molekula tömege, annál erősebb a kialakuló dipol-dipol kölcsönhatás, ezért a forráspont is annál nagyobb lesz........

2013. nov. 15. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%

#4:

Igen, gondoltam, hogy nem érted teljesen a H-hidat: bár felsoroltad az N, O, F atomokat, de nem érvelted meg, hogy miért ezen kis rendszámú elemek képesek csak H-hídra.

Akkor segítek: például a harmadik periódusbéli Cl azért nem képez H-hidat, mert a megfelelő atompályák (H és Cl) között már két főkvantumszámnyi különbség lenne, ami energetikailag nem kedvezményezett. Más szavakkal: a megfelelő atompályák nem képesek olyan mértékben átlapolni, hogy biztosítsanak egy kémiai kötést.


Az ajánlatom továbbra is áll: ha nyilvánosan bocsánatot kérsz tőlem, leszállok rólad.

2013. nov. 15. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%
Dehogy kérek bocsánatot. Nem is emlékszem már mit írtam neked, meg azt se hogy ki vagy. De ha neked ilyeneken jár az eszed csak sajnálni tudlak...:D Egyébként lehet, hogy te szépen megérvelted az atompályák energetikai viszonyaival, viszont biztos vagyok benne, hogy a kérdezőnek nem kell ilyen szinten tudni és abban is, hogy nem is érti te mit írtál. De sok sikert a szánalmas próbálgatásaidhoz.
2013. nov. 15. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!