Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Helyes ez a bizonyítása a...

Helyes ez a bizonyítása a binomiális tételnek?

Figyelt kérdés

kép: [link]

eredeti fájl: [link]


Az indukciós feltételt kihagytam, csak a "ha igaz n-re, akkor igaz-e (n+1)-re is?" rész van a képen. Amiben nem vagyok biztos az a negyedik lépés és a Σ-k használata (pl. hogy jó-e az, ha mindkettőn i-t használok alul, vagy különböző betűket kéne).


Első lépés:

Felbontjuk a zárójelet


Második lépés:

Elvégezzük a szorzásokat


Harmadik lépés:

Megváltoztatjuk az n-t és az i-t a jobboldali Σ-n


Negyedik lépés:

Ugyanolyanná alakítjuk a Σ-kat (n alatt az (n-1) és n alatt a -1 is egyenlő nullával(?), ezért nem változik semmi)


Ötödik lépés:

Egy Σ-ba rakjuk a dolgokat


Hatodik lépés:

Szorzattá alakítunk


Hetedik lépés:

Átalakítjuk az "n alatt az i"-ket a faktoriálisos alakra


Nyolcadik lépés:

Bal oldalt felszorzunk (n+1-i)/(n+1-i)-vel, jobboldalt i/i-vel (így közös nevezőre hozzuk a két törtet)


Kilencedik lépés:

Egyszerűsítjük a számlálót


Tizedik lépés:

Visszaalakítunk az "n alatt az i" alakra



2013. nov. 23. 23:52
 1/6 anonim ***** válasza:
Első ránézésre nem tűnik rossznak, de megkérdezhetem, hogy milyen indíttatásból bizonyítottad teljes indukcióval? Ennél van egy sokkalta egyszerűbb bizonyítása, ami ráadásul még túlzott speciális tudást sem igényel, ráadásul abba nem is zavarodik bele (könnyen) az ember :)
2013. nov. 24. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

[link]

Azért, mert itt (alulról az ötödik sorban) azt írják, hogy "A tétel bizonyítása továbbiakban teljes indukcióval lenne lehetséges"

2013. nov. 24. 00:17
 3/6 anonim ***** válasza:

A megadott linken eleve érthetetlen, minek a teljes indukció.

Épp az előtt igazolta az állítást kombinatorikai gondolatmenettel, mármint, hogy "n alatt a k" az együttható. Épp emiatt nem kell teljes indukció!

Ez egy hivatalos oldal, vagy valakinek a magán oldala?

Remélem, nem hivatalos...

2013. nov. 24. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Tom Benko ***** válasza:
@1: Miért ne? Szerintem kíváncsi volt, be lehet-e, be tudja-e bizonyítani. Vagy csak nem talált ilyen bizonyítást.
2013. nov. 24. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Parafagólem, szerintem azért van szükség a teljes indukcióra, mert azzal, hogy kipróbáltuk egy konkrét n-re, csak megsejtettük.

Amúgy van valaki, aki elolvasta az enyémet (és ha igen, akkor talált-e hibát)?

2013. nov. 24. 22:29
 6/6 anonim ***** válasza:
#3 Na igen ezt én sem értem. Megjegyzem a tétel felírása is meglehetősen "unortodox" az i-is taggal (amit persze nem tudunk, hogy micsoda).
2014. okt. 17. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!