Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Melyik csillagászati távcsövet...

Melyik csillagászati távcsövet ajánlanátok?

Figyelt kérdés

Szeretném a páromat egy kezdő távcsővel meglepni karácsonyra. De olyat szeretnék, ami azért egy felnőttnek is izgalmas lehet. A neten állandóan az üstökösöket, napkitöréseket stb. nézegeti :)

Kicsit utána olvastam, és úgy gondoltam, hogy max. 30 ezret tudnék a dologra szánni. Ki is néztem 2 típust, bár mindkettő kicsit túllépi a 30ezret, de ennyi még belefér :)

Melyiket ajánlanátok?

Luna 60 vagy Luna 114e.

Mindkettőről pozitív volt a vélemény amit olvastam, igaz a 114ről csak egy vélemény volt az oldalon. Az alapján, amit néztem a 60ashoz ajánlott lenne venni egy okulárt, hogy igazán szép legyen és elég nagy a nagyítása. Úgy viszont már tényleg átlépi az összeghatárt.

Vagy szerintetek az a legelején elhanyagolható?

Köszönöm a segítséget :)



2013. nov. 28. 21:20
 1/7 A kérdező kommentje:
Plusz kiegészítő kérdés: az Ison üstökös megfigyelhető lesz velük szépen? Elméletileg január közepéig látható lesz, ha nem égett el :P
2013. nov. 28. 21:23
 2/7 anonim ***** válasza:

Megnéztem a gukkerokat. Nem tudom, hol kerested, de itt azonnal használható készletben kapod meg, távcső, keresőtávcső, állvány, okulárok:

[link]

[link]

Ezek mind "igazi" távcsövek, nem áruházi hulladékok. Alkalmasak felnőttjátékszernek is, ha nincsenek professzionális igények. Én személy szerint a 114-et választanám a nagyobb átmérő miatt (ez olyan, mint a kocsinál a lóerő:)) Mondjuk ott szerepel ez a kitétel is: "Az EQ1-es mechanikája kézi finommozgatással ellátott, mely óragéppel bővíthető. Vizuális megfigyelésre, szélcsendben elegendő lehet, ám aki egy kicsit nagyobb stabilitásra vágyik, annak a masszívabb EQ2-es mechanikával javasoljuk." Ha én vásárolnék, felhívnám a szaküzletet, hogy a valós használatban mégis hogy muzsikál, mert egy remegő, az adott távcső hordozásához gyenge állvány nem egy főnyeremény. De lehet, hogy gond nélkül elviszi.

Van olcsóbb, kisebb tükrös távcső is:

[link]


Az linkeken 2 féle gukker van, az első lencsés, a második tükrös, de az amatőrcsillagászkodáshoz mindkét fajta alkalmas. A tükrös talán nem igényel annyi kínos gimnasztikát, mint a lencsés :) az eltérő felépítése okán kényelmesen lehet használni tetszőleges irányba.


Ison? Jó vicc, ez speciel most dől el éppen :)

2013. nov. 28. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Szia, "zoligyerek" tökéleteset mondott. Azért a 114-est javasolnám, hogy ne legyen sötét a kép. Tükrös (Newton távcsövet) javasolnék én is (nyilván okulárral). Az EQ1,2,3 jelzések azt mutatják, hogy milyen masszív az állványzat. EQ1 állványon kicsit remeghet a kép (ha belenézel).

Annyit azért fontos tudni, hogy ne csalódjatok, hogy az EQ állványok "ekvatoriális" rendszerre vannak összrakva. Ennek oka, hogy megfelelő beállításnál (közel) egyetlen tekerővel tudod követni a kiszemelt képet. Ilyenkor az állvány egyik tengelyét arra a csillagra állítjuk, ami felé a föld forgástengelye mutat. Ez kb. az "északi sarkcsillag". Ezután kiszemeljük a távcsővel, amit látni akarunk, és ... ahogy telik az idő, és ahogy fordulunk a földdel.. csak egyetlen tekerőt kell forgatni, hogy képben maradjon a csillag (v. csillagköd), amit látni szeretnénk.

(No, ennek kezelése egy "kicsit lejjebb, kicsit balra, ott a Hold" rendszerben nehézkes.)

Úgy sejtem, hogy ezzel a távcsővel60-90 mp-enként mozogni kell, ha pl. a holdat nézzük. EQ állványon is megy, csak vagy viccesen mozog, vagy jól kitaláltuk, hogy hova nézzen az EQ tengely.

2013. nov. 28. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Kedves válaszolók!

Köszönöm szépen a segítséget :)


Zoligyerek: Én is pont ezen az oldalon néztem, azért is néztem ki a 114-est, mert most akciósan kb. annyi, mint a kisebb :)

Annyit had kérdezzek még, hogy ha a család többi tagja is gondban van az ajándékvásárlással, akkor ezt a 114-est ki lehet-e esetleg valami kis plusszal egészíteni, vagy ajánlanátok-e valami más csillagászatos kis kelléket, aminek örülne :)


Köszönöm :)

2013. nov. 29. 20:29
 5/7 anonim ***** válasza:

Pl. a Napszűrő fólia, meg lehet figyelni a napfoltokat:

[link]

Ez egy fémgőzölt vékony fólia, a távcső legelejére kell szerelni valami kartonpapír alkalmatosságra kell házilag szerelni, amit stabilan rá lehet húzni a távcsőre.


"Amatőrcsillagászok Kézikönyve (MCSE)"

Nagyon jó! Rutinos és képzett csillagász és más szakemberek írták a témával ismerkedők számára. Elmélet és gyakorlat egyaránt, a kezdők számára egy igazi kincsesbánya :)

[link]


Magyar Csillagászati Egyesület tagság:

az éves díjért jár a Meteor havilap és a Csillagászati Évkönyv, amiben rengeteg információ van, Az évkönyvet egész évben haszonnal lehet forgatni (tényleg :)

[link]

2013. nov. 29. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)

Kiadom a listát a családnak :)

2013. nov. 30. 10:21
 7/7 anonim ***** válasza:
Javaslom még az opcionális plösl, vagy planetary okulárokat
2013. dec. 13. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!