Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Biológiailag mi játszódik le...

Biológiailag mi játszódik le a gyomorban hányáskor?

Figyelt kérdés
Mi történik ott bent olyankor, amikor megemésztés helyett inkább visszaküldi fel a kaját?
2013. dec. 3. 21:06
 1/2 Csxeba ***** válasza:

Egy vegetatív idegi működés váltja ki. A gyomor-bél rendszernek van egy "saját" idegrendszere, ami független a központi IR-től (agy). A gyomor feszülése (telezabálom magam), ingerlése (jól bepiálok) miatt egyszerűen úgy értelmezi a vegetatív IR, hogy valami nem jó van a gyomorban és ezért arra "utasítja" a gyomor falának simaizmait, hogy lökjék ki a gyomortartalmat felfelé.


Ehhez persze ki kell nyitni a felső záróizmot (szfinktert) és zárni kell az alsót, illetve meg kell nyitni a nyelőcsövet is. Ezt mind elvégzi a vegetatív IR.


Ha hánysz, figyelj arra, hogy pótold az elvesztett nedvességet és sót, főleg, ha hasmenés is társul a dologhoz, mert hamar kiszáradhatsz, ha nem vigyázol.

2013. dec. 4. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 sadam87 ***** válasza:

Hát, eddig túl sokat nem tudtam róla, de most megpróbáltam utánanézni. :)

Az biztos, hogy a hányást nem csak a bélcsatorna idegrendszere váltja ki (ezt egyébként enterális idegrendszernek hívják, valóban a vegetatív idegrendszer része, de ez utóbbi nem csak ebből áll, pl. fontos elemei vannak a központi idegrendszerben is). A hányásban fontos szerepet játszanak például a rekeszizmok és a hasimzok is (ezt érezni is lehet), ezeket pedig a központi idegrendszer irányítja. A központi IR szerepére utal(hat) az is, hogy sok gyomortól független hatás (pl. kellemetlen szag, látvány) is kiválthat hányást.

[link]

Az angol wikin próbáltam kicsit kiegészíteni hiányos tudásomat. Itt pontosan leírják, melyik agyi terület játszik szerepet a hányásban.

[link]

Valamint a hányás mechanizmusáról is sok info található.

(Bár nem ellenőriztem a leírtakat, de az angol wiki általában már elég megbízható, legtöbbször el lehet fogadni, amit ír. Ezek a cikkek is elég megbízhatónak tűnnek, elég részletes és következetes a leírás, jók a linkek, sok, megbízhatónak tűnő hivatkozás van.)

2013. dec. 4. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!