Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika feladat, elég nehéz?!

Fizika feladat, elég nehéz?!

Figyelt kérdés

Egy test körpályán mozogva gyorsul, szöggyorsulása 0,78 (pí/4) 1/s^2. A pályasugár 1,5 m. Hány fokkal fordult el akkor a test, amikor a gyorsulása 35°-ot zár be a sebességgel?

Én eljutottam odáig, hogy meghatároztam a centripetális és a tangenciális gyorsulást, illetve az eredőt. Illetve a még kirajzoltam egy derékszögű háromszöget is, amelynek az egyik szöge a keresett szög, a másikat nem tudom, itt akadtam el.


2013. dec. 21. 00:22
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Ezt elég viccesen fogalmaztad meg:)


Egyik szöge a keresett szög, másik derékszög, harmadik pedig 90-keresettszög.


Innentől már csak végtelen számú hasonló háromszögből kell választani. Azt tudjuk hogy a sebesség mindig érintőirányú, illetve a tangenciális gyorsulás is.


Mivel a tangenciális gyorsulás konstans, már csak ehhez kell megfelelő centripetálist találni és meg is van a megoldás.

2013. dec. 21. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Jó-jó, de hogyha "áttolom" a gyorsulásokat a háromszögemre, és a centripetális lesz a háromszög egyik szárával párhuzamos, vagyis inkább rajta lesz, akkor sem tudom meghatározni a bezárt szöget, mert nem tudom a centripetális nagyságát.
2013. dec. 21. 12:50
 3/11 anonim ***** válasza:

Egy háromszöget akkor ismersz, ha ismered:


-2 oldalát és a közbezárt szöget

-egy oldalát és 3 szögét

-3 oldalát


Itt a 2. eset alapján ismered a háromszöget.

2013. dec. 21. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Igen, az egyik oldala a sugár. De honnan ismerem mindhárom szögét? Elmagyaráznád, kérlek, nem értem.
2013. dec. 21. 13:17
 5/11 A kérdező kommentje:
Vagy a háromszögem egyik szöge (a "felső"), az pont 35°??
2013. dec. 21. 13:18
 6/11 anonim ***** válasza:

Ó. A test centripetális gyorsulása sugárirányú, a tangenciális pedig érintőirányú.


Az érintő mindig merőleges az azonos pontba húzott sugárra.

2013. dec. 21. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Azt hiszem, meg van. Köszönöm a segítséged. 55°-ra jött ki. Helyes?
2013. dec. 21. 13:40
 8/11 anonim ***** válasza:

Nekem 13°, de lehet hülyeséget csinálok.


a cp = béta * tg35°


omega = gyök(a cp / r)


t = omega/béta


szögelfordulás = béta * t^2 / 2


fokban: /pi *180

2013. dec. 21. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom, hogy miért vetted bele a szöggyorsulást. Szerintem az a cp = a t * tg35°. De most már teljesen összekavarodtam.
2013. dec. 21. 14:21
 10/11 A kérdező kommentje:
Bocsánat at/tg35°.
2013. dec. 21. 14:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!