Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom kiszámolni a...

Hogyan tudom kiszámolni a gömbszelet egy szeletének a térfogatát?

Figyelt kérdés

Adott egy gömb szelet, aminek a sík felülete függőleges. Ezután erre a függőleges síkra merőlegesen, vízszintesen újabb szeletet vágunk a gömb szeletből. Na ennek kellene a térfogata. Valami olyan testnek keresem a térfogatát, mint ami az alábbi képen a földből hiányzik: [link]

Természetesen nem ilyen szabályos, hiszen akkor a gömb térfogata osztva 4-el. :)



#matematika #térfogat #gömbszelet
2013. dec. 23. 18:16
 1/7 anonim ***** válasza:
Nos, ha végiggondolod, a gömb is sok "kis körből" tevődik össze.Így ha tudod, hogy mekkora ívhossz hiányzik, vagy hogy mekkora a maradék/hiányzó szög akkor semmi akadálya.Viszont akkor azt is kellene tudnod, hogy mekkora a gömb térfogata.Vagy felfoghatod úgy is, hogy háromszög alakú vmi hiányzik, úgyis csak a sugara kell majd.
2013. dec. 23. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Elgondolkodtató amit írsz, de még mindig nem az igazi. Vagy csak én vagyok túl hülye. Összedobtam egy kis móricka ábrát paintban. Oldalnézetben ábrázolja a gömbszeletemet.

[link]

Amit tudok, az a gömbszelet (nem a gömb!) átmérője (D=2m), a magassága (m=0,2m), valamint hogy az alsó csúcsától milyen távolságra van a második metszési sík (h=0,35m). Amit keresek, az a szürke rész térfogata. A gömb sugara, ha szükséges, gondolom visszaszámolható.

2013. dec. 23. 20:36
 3/7 anonim ***** válasza:

Igen, a gömb sugara kelleni fog, Pithagorasszal számítható:

R^2 = (D/2)^2 + (R-m)^2 ; --> R

Ezután h-t sok - pl. n=100 - részre felosztod, és kiszámítod , összeadod a hozzájuk tartozó körszeletek területét,

elosztod n-el, megszorzod h-val.

Ha megcsinálod pl. n=50, 100, 200-ra, akkor látni fogod, hogy 1-1 lépésben a hiba hányad részére csökken.

2013. dec. 23. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az első vagyok:

Az se rossz amit az előttem lévő írt, de konkrétan rámehetsz a körcikk ezen részére:

T=(pi*alfa*r^2)/360=(alfa*r^2)/2; és itt asszem az alfa=90 fok mivel derékszög, de javítsatok ki ha tévedek.o.O

2013. dec. 24. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Előző: az ábrán nincs hagyományos körcikk, - aminek csúcsa a kör középpontjában van, - aminek a képletét alkalmaztad.
2013. dec. 24. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Jogos, akkor viszont maradjunk a Te megoldásodnál. (Y)
2013. dec. 24. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Sajnos ugyanezen okból az sem jó megoldás. Nem hagyományos körcikkről van szó, ezért hiába számolom ki a gömb sugarát, csak annyit tudtam meg, hogy a körszelet sugara maximum ennyi lehet. Hiába tudom m-et, csak annyit érek vele, hogy a körszelet szélessége maximum ennyi lehet. Abban az esetben, ha h = D/2. De jelen esetben mivel tudom, hogy h kisebb, mint D/2, ezért biztosan tudom, hogy hogy mindkettő kevesebb. De hogy mennyivel, azt viszont nem tudom. Viszont a gondolatmenet szerintem jó, a szeletelés irányába kell mennem, sajnos pontosabb megközelítés nem lesz.
2013. dec. 27. 09:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!