Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell megoldani ezt a...

Hogyan kell megoldani ezt a fizika feladatot?

Figyelt kérdés
[link]
2014. jan. 2. 09:48
 1/4 anonim ***** válasza:
Úgy képzeld el, hogy két test alkotja a rendszert. Egy ρ sűrűségű körlemez, és egy -ρ sűrűségű háromszöglemez. Kiszámolod a kettő tömegközéppontját, majd a tömegükre súlyozva átlagolod, és kész vagy.
2014. jan. 2. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
sajnos én ezt így nem igazán értem... :( kicsit bővebben, esetleg számokkal meg tudnád adni? am mi a megoldásban az a 3-as alsó indexű r?
2014. jan. 2. 12:15
 3/4 anonim ***** válasza:

Az egy nagyon jó kérdés, hogy mi ott az a 3-as indexű r… Valószínűleg valami nyomdahiba lesz.


Válasszuk az origót a kör középpontjában. Tudjuk, hogy a teljes körlemez tömegközéppontjának helyvektora a c = 0. Legyen a lyukas körlemez tömegközéppontjának helyvektora a, a kivágott háromszöglemez tömegközéppontjának helyvektora pedig b. A lyukas körlemez tömege legyen M, a kivágott háromszöglemezé m. Ha összerakjuk újból a teljes kört ebből a két lemezből, akkor a rendszer tömegközéppontjának helyvektora az

(M*a + m*b)/(M + m) = 0

vektor lesz.

Ebből a = -m*b/M.

(A teljes körlemez területét M' = m + M-mel jelölve az a vektor

a = (M'*c - m*b)/(M' - m),

erre céloztam előbb a negatív sűrűséggel, de mindegy; azt a módszert most megkerültük.)

A teljes rendszer szimmetrikus az x-tengelyre, így ay = az = 0, csak az x-komponenseket kell kiszámolnunk.

A háromszög tömegközéppontja (mivel a lemez homogén) a súlyvonal oldalhoz közelebb eső harmadoló pontjánál van, ami egyenlő oldalú háromszög esetén a magasságvonal oldalhoz közelebbi harmadoló pontjával egyezik. Ennek x-koordinátája:

bx = 2/3*(gyök(3)/2)*r = r*gyök(3)/3.

Ha t a háromszög területe, akkor

m = ρ*t = ρ*gyök(3)*r^2/4.

M = M' - m = ρ*π*R^2 - ρ*gyök(3)*r^2/4.

Ezeket helyettesítve

ax = -m*bx/M = -ρ*gyök(3)*r^2/4*r*gyök(3)/3/(ρ*π*R^2 - ρ*gyök(3)*r^2/4) = -r^3/4/(π*R^2 - gyök(3)/4*r^2) = r^3/(gyök(3)*r^2 - 4*πR^2).


Akkor a 3-as az alsó indexben az nyomdahiba, és a felsőben akar lenni, másrészt a súlypont természetesen a kivágott háromszöggel ellentétes oldalra kerül (ezt fejezi ki az én megoldásomban a negatív előjel.)

2014. jan. 2. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, most már értem! :)
2014. jan. 3. 15:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!