Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fény sebessége hogy lehet...

A fény sebessége hogy lehet konstans, vagy inkább mihez képest az?

Figyelt kérdés
Ugye azt mondják, hogy nem számít milyen sebességgel mozog a fényt kibocsátó test, a fény továbbhaladási sebessége mindig kb 300 000 km/s. De mihez képest? A Föld ugye kb 30 km/s-os sebességgel kering a Nap körül, tehát a naphoz viszonyítva is van 30 km/s-os eltérés a Föld haladási irányára? És akkor ugye a Nap sem biztos pont, az is kering. meg a galaxisunk is stb... Akkor mégiscsak számít az inerciarendszer amiben a fény terjed? vagy ez már ilyen speciális relativitáselméletes dolog?

2014. jan. 24. 22:52
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
76%
A fénysebessége a megfigyelő számára önmagához viszonyított fény sebessége konstans. Ez igaz minden megfigyelőre, függetlenül a megfigyelő mozgási sebességétől, irányától.
2014. jan. 24. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
93%

> „vagy ez már ilyen speciális relativitáselméletes dolog?”


Igen. Itt már a Lorentz-transzformáció működik a Galilei-transzformáció helyett, ami neked természetesebb.


[link]

[link]

2014. jan. 24. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Mindenhez képest. Ugyanaz a fénysugár a Földhöz képest is, és a Földdel ellenkező irányba haladó űrhajóhoz képest is 300M m/s sebességgel halad. Függetlenül attól, hogy ennek az űrhajónak mekkora a sebessége. Hogy ez hogyan lehetséges? Üdv a relativitás világában ;)
2014. jan. 24. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:

Előző, tehát akkor, ha én elindulok egy ponttól, ahol 18 év múlva megszületik egy csillag, a fénysebesség felével, egy 10 fényévre lévő bolygó felé.


18 év múlva megszületik a csillag, ekkor én 9 fényévre vagyok a csillagtól, és mivel a fény sebessége konstans, 9 fényév múlva érkezik el hozzám a csillag fénye, hiába mozgok. 2 év múlva elérek a bolygóra. Ez alatt a 2 év alatt a fény fénysebességgel jön felém, tehát mikor megérkezek, a fény tőlem 7 fényévre lesz... de a bolygótól 8ra. Tehát mikor a bolygóról felnézek az égre 7 év múlva, én már látom a csillagot, de a bolygó lakosai még nem?

2014. jan. 24. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:
Ezt még emésztem egy darabig. Köszi a válaszokat :)
2014. jan. 24. 23:18
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

Első vagyok.

23:09-es ebben a formában nem igaz.

Én megfigyelőt írtam, de valójában nem kell ott megfigyelőnek lennie. Vagyis pontosabban a kérdéses mozgó objektum sajátidejében a fény sebessége állandó. Pl. képzeljük el hogy van egy szubatomi részecske melynek mozgási sebessége 10 m/s-al van a fénysebesség alatt, akkor nem igaz hogy 10 m/s = 300 000 km/s. Hanem a kérdéses részecske sajátidejében 300 000 km/s, ami a mi sajátidőnkben 10 m/s hozzá képest.

2014. jan. 24. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%
#4: Nem egészen. Ahogy gyorsulsz a fénysebesség felére, úgy egyre lassabban fog telni a saját időd a csillaghoz és a bolygó lakóihoz képest. Vagy úgy is fogalmazhatnánk, hogy hozzád (a Te sajátidődhöz) képest a csillagnak és a bolygó lakóinak a sajátideje fog gyorsabban telni. Vagyis amíg Te a fénysebesség felére gyorsulva hasítasz a csillag majdani születési pontjától az általad uticélként megjelölt bolygó lakói felé, addig a sajátidőd telési üteme némileg lelassul a hozzád képest álló csillaghoz és bolygóhoz képest. Míg odaérsz, addigra pont annyira fog lelassulni a sajátidőd telési üteme a bolygóhoz képest, hogy az kompenzálja az általad számított egy évnyi különbséget, és így pont ugyanakkor fogod meglátni a kigyulladó csillag első fénysugarát, mint a bolygó lakói.
2014. jan. 24. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

"Pl. képzeljük el hogy van egy szubatomi részecske melynek mozgási sebessége 10 m/s-al van a fénysebesség alatt, akkor nem igaz hogy 10 m/s = 300 000 km/s. Hanem a kérdéses részecske sajátidejében 300 000 km/s, ami a mi sajátidőnkben 10 m/s hozzá képest."


Nem teljesen értem a számítási módodat, miért is lenne = 10 m/s a 300M m/s sebességgel. Mindenesetre azt vedd figyelembe, hogy a sebességet a megtett út, és a közben eltelt idő hányadosaként jellemezzük. Ám egy közel fénysebességgel mozgó részecske sajátideje az általa bejárt út pontjaihoz képest már igen erősen "deformálódik", "megnyúlik", vagyis a közben eltelt időmennyiség megváltozik a szubatomi részecske nézőpontjából.

2014. jan. 24. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

@23:16-os nem érti.


@23:40


"Nem teljesen értem a számítási módodat, miért is lenne = 10 m/s a 300M m/s sebességgel."

A fény sebessége (nem kerekített értéket írok) 299 792 458 m/s. Annak a részecskének a sebessége 299 792 448 m/s. Így jött ki a 10 m/s.


"Ám egy közel fénysebességgel mozgó részecske sajátideje az általa bejárt út pontjaihoz képest már igen erősen "deformálódik", "megnyúlik", vagyis a közben eltelt időmennyiség megváltozik a szubatomi részecske nézőpontjából."

Az ő sajátidejében ezért lesz szintén 299 792 458 m/s a fény sebessége.

Az a 10 m/s különbség amit írtam egy adott inerciarendszer sajátidejében annyi, más IR-ben ettől eltérő lehet.

Mindig az adott objektum sajátidejében a hozzá képesti fénysebesség konstans, nem pedig máshogy erre volt példa az a részecske.

2014. jan. 25. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok, ha 23:09-es válaszodba ha odaírtad volna hogy ez úgy értendő hogy ... vagy pedig megfelelően belecsempésszed abba a megfogalmazásba a saját időt akkor tökéletes lett volna a válaszod.

Akik relativitás elméletről beszélnek és értenek hozzá azoknak elég csak úgy fogalmazni ahogy te, mert tudják hogy úgy kell érteni (meg van a megfelelő alapértelmezett értelmezési mód), de itt egy olyan kérdezte aki nem tudja. Ebből a szempontból mondtam hogy nem jó a válasz.

2014. jan. 25. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!