Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Legyszi segitenetek megoldani...

Legyszi segitenetek megoldani ezt a feladatot? Annyira hulye vagyok fizikabol, pedig tenyleg probalkoztam. Es ha lehet ugy irjatok le a lepeseket, mintha valami fogyatekosnak mondanatok. Akkor talan megertem. Koszi?

Figyelt kérdés
Egy 2 kg tomegu test szabadon esik 4 meterrol. Mekkora a lendulete az elejtes es a foldet eres pillanataban? Mi okozta a lenduletvaltozast?
2014. jan. 28. 17:45
 1/1 anonim ***** válasza:

A lendülete p = m*v, ahol m a tömege és v a sebessége. Mivel a tömege adott, ezért neked a sebességét kell meghatározni.


Szabadon esik, tehát végig állandó gravitációs erő hat rá, így egyenletesen g-vel gyorsuló mozgást végez. Erre biztosan tanultál egyenleteket:

h = g/2*t^2,

v = g*t,

ahol t az esés ideje, h az ejtés magassága. A második egyenletből t = v/g, ezt az elsőbe helyettesítve

h = g/2*(v/g)^2 = g/2*v^2/g^2 = v^2/g/2,

v^2 = 2*g*h

v = gyök(2*g*h) = gyök(2*(10 m/s^2)*(4 m)) = … //Tessék kiszámolni.

A lendülete pedig, mint már írtam, p = m*v = m*gyök(2*g*h) = (2 kg)*gyök(2*(10 m/s^2)*(4 m)) = //Tessék kiszámolni.


Másik lehetséges megközelítés az energiamegmaradás. Kezdetben csak helyzeti energiája van, és ha a 0 szintet a talajhoz választod, akkor ez teljes egészében átalakul mozgási energiává.

Ehelyzeti0 = Emozgási1

m*g*h = 1/2*m*v^2,

2*g*h = v^2,

v = gyök(2*g*h),

ami pontosan ugyanaz az eredmény, amit az előbb kaptunk. Még meg kell szorozni a tömeggel.


Ha figyelmesen olvasol, már leírtam, hogy mi okozza a lendületváltozást.

2014. jan. 28. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!