Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Be kéne bizonyítani hogy s...

Be kéne bizonyítani hogy s divergens sorozat esetén, ha s1, s2, s3 olyan részsorozatok. (Többi lent)?

Figyelt kérdés

Be kéne bizonyítani hogy s divergens sorozat esetén, ha s1,s2,s3 olyan részsorozatok, hogy s1(k)=s(3k), s2(k)=s(3k+1), s2(k)=s(3k+2)


Azt kell meg mutatni, ha s nem konvergens akkor az s1,s2,s3 közül az egyik nem konvergens, vagy mindhárom konvergens és a {lim(s1),lim(s2),lim(s3)} halmaz legalább kételemű.

Van egy ilyen jellegű feladat, ha ennek meg lenne a megoldása talán arra is könyebben rájönnék. Precízen nem tudom belátni hogy vagy az egyik vagy a másik lehetőség áll csak fent.



2014. jan. 28. 19:17
 1/4 anonim ***** válasza:
Na most nekem ez így elsőre triviálisnak tűnik, mivel egy tétel szerint, ha egy sorozat konvergens, akkor minden részsorozata konvergens és ugyanoda konvergál. Ha s1,s2,s3 mind ugyanoda konvergálna, akkor ellentmondásra jutnánk azzal, hogy s nem konvergens. Tehát két lehetőség van, vagy az egyik részsorozat nem konvergens, vagy mindhárom konvergens, de nem mind ugyanoda konvergál.
2014. jan. 29. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, ilyen az analízis, trivinek tűnik, de nem hiszem hogy a tanárom erre megadná a max pontot vizsgán, ilyen szinten én is értettem a feladatot, meg értem is. De azért köszönöm a választ. (Ha kapok valakítől egy szép (bonyolult) bizonyítást akkor leírom ha érdekel. :D
2014. jan. 30. 00:55
 3/4 anonim ***** válasza:

Indirekt feltesszük a tétel állításával szemben, hogy s1,s2,s3 mindegyike konvergens, a {lim(s1),lim(s2),lim(s3)} halmaz legfeljebb egyelemű, tehát s1,s2,s3 mindegyike ugyanoda konvergál.


Bebizonyítjuk, hogy s konvergens és határértéke x=lim(s1)=lim(s2)=lim(s3).


Legyen e>0 és legyen Ni olyan, hogy ha n>Ni: d(s1(n),x)<e i=1,2,3.

Mivel si konvergens, ezért ilyen Ni létezik.

Legyen N=max{Ni,i=1,2,3}


Ekkor, ha n>N>Ni: három lehetőség van:

ha n=0 mod 3: d(s(n),x)=d(s1(n),x)<e

ha n=1 mod 3: d(s(n),x)=d(s2(n),x)<e

ha n=2 mod 3: d(s(n),x)=d(s3(n),x)<e


Így ellentmondásra jutottunk azzal, hogy s nem konvergens.

2014. jan. 30. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Természetesen a "n>Ni: d(s1(n),x)<e sorban" s1 helyett si áll.
2014. jan. 30. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!