Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Curie kémiaversenyben (4....

Curie kémiaversenyben (4. forduló) tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

1, Két felirat nélküli üvegben két fehér por van. Milyen vegyületek ezek?

Vízben oldjuk őket, az első feloldódik a második nem. Az oldat kémhatása savas. Ha ezüst nitrát oldatot öntünk hozzá kicsapódik.

Hevítés hatására az elsőnél gázfejlődés tapasztalható, a második nem változik.

Lángfestés az elsőnél nincs szín, a második téglavörös.

Ha koncentrált kénsavat adunk hozzá az első esetben gázfejlődés tapasztalható, a másodikban nem.

A második vegyület moláris tömege 5,8-szerese az elsőének. Ez a vegyület háromféle elemből áll, melyeknek tömegszázaléka: 38,7%, 20%, 41,3%.

2. Hogyan lehet előállítani oxigén, széndioxid, és klór gázt 0,05 mol/dm3 koncentrációjú KMnO4 oldattal erősen savas közegben? Milyen anygokat használjunk ehhez? Írd fel a folyamatok egyenletét!Milyne térfogatú KMnO4 oldat szükséges a megadott gázokból 0,1 mól előállításához.

3. A felsorolt anyagokból 0,1 mol/dm3 koncentrációjú oldatokat készítettünk: HNO3, KNO3, NaOH, NH3, H2CO3, Na2CO3, NH4Cl, H2SO4

Megmértük a pH értéküket, de összekeveredtek az eredmények:

13;0,7;1;7;5,1;11,6;3,7;11,1

Következtesd ki (ha tudod, ki is számolhatod), hogy melyik pH melyik oldathoz tartozik!

Állításaidat minden esetben indokold!


2014. febr. 4. 20:18
 1/7 anonim válasza:

Az első üvegben levő mindenképp klorid, hisz AgNO3-ból csapadékot képez, amit csak kloridok tudnak (AgCl).

Mivel savas a kémhatása és eredetileg szilárd volt, így NH4Cl-re gondolok. Az ammóniavegyületek általában hőérzékenyek, így NH3-fejlődéssel reagálnak rá, lángot nem festik. Kénsav hatására gázfejlődés... Nincs elírva? Mert az erősebb kénsav ugyan kiűzi a gyengébben (HCl) sójából, de inkább HCl-oldat keletkezne, minthogy kipárologjon, hacsak nem melegíti fel olyan mértékben az oldáshő.

Második üvegben levő nem oldódik vízben, téglavörös a lángfestése (kicsit problémás, ugyanis oldatba szoktuk vinni a fémionokat hogy lángot festhessünk velük, pl. kloridok formájában, de ez most nem téma), tehát Ca-bázisú só lesz. Ha vízben nem oldódik, akkor lehet Ca3(PO4)2

Én is Curie-s vagyok, számold át a százalékokat és ez jön ki! Siess holnap leadási határidő! :P

Sok sikert! Talán majd találkozunk!

2014. febr. 4. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Huhh köszönöm! :D Igen, csak mellette Irinyi versenyt is csinálok és semmi időm nincsen már, úgyhogy aggódok is miatta de valamit alkotok. :)
2014. febr. 4. 20:33
 3/7 anonim válasza:

2. 2 KMnO4 + 5 H2O2 + 3 H2SO4 → 1 K2SO4 + 2 MnSO4 + 5 O2 + 8 H2O


2 KMnO4 + 5 (COOH)2 + 3 H2SO4 → 2 MnSO4 + K2SO4 + 10 CO2 + 8 H2O


2 KMnO4 + 16 HCl = 2 KCl + 2 MnCl2 + 5 Cl2 + 8 H2O


V=n(KMnO4)/c(mindig 0.05)

Anyagmennyiség: O2: 0.04 mol

CO2:0.02 mol

Cl2: 0.04 mol


A 3.-at nem tudom levezetni felből, mert már leadtam, de az erős savaknál a pH-t egyszerű logaritmus függvénnyel lehet kiszámolni. A gyenge bázisokat a bázisállandó segítségével, aztán a logaritmus függvénnyel.

(pH=-lg.koncentráció)

2014. febr. 4. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Irinyi verseny most csütörtökön? Lehet ismerlek... Megkérdezhetem hogy hívnak és hova jársz?
2014. febr. 4. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Vargás vagyok. :) (9.)
2014. febr. 4. 20:46
 6/7 anonim válasza:
Akkor nem ismerlek... :( Én Jedlikes vagyok. De lehet majd találkozunk a területi döntőn! :D
2014. febr. 4. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Remélem, csak 2 hete dőlt el, hogy megyek és akkor kezdtünk készülni... húzós.
2014. febr. 4. 21:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!