Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Univerzum nyílt vagy zárt...

Az Univerzum nyílt vagy zárt rendszer-e? És mit lehet mondani egy galaxisról vagy nap-bolygó rendszerről?

Figyelt kérdés
2014. febr. 5. 08:25
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Attól függ, hogy mekkora a tér görbültsége. Ha pozitív, akkor az univerzum zárt, ha nulla vagy negatív, akkor nyílt (valószínűleg). Ha jól tudom, a tér görbültsége nagyon közel van a nullához ("lapos" univerzum), de további kísérleteket folytatnak, hogy pontosan megállapítsák.


Egy galaxist vagy csillagrendszert/naprendszert tekinthetünk zártnak, de attól függ, hogy milyen szempontok alapján.

2014. febr. 5. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Shai-Hulud ***** válasza:
83%

Energetikai rendszerként az Univerzum zárt rendszernek tekintendő, az egyes galaxisok, vagy naprendszerek viszont nyílt rendszerek.


Pedro

2014. febr. 5. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Lehet, hogy rosszul fogom fel, de ha az Univerzum tágul, vagyis tart a végtelen felé, akkor dinamikailag (mozgástanilag) nyíltnak vehető, vagy nem?
2014. febr. 5. 12:11
 4/13 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Nem. Nincs energiaátadás a Világegyetem, és az azon kívül esetlegesen létező "akármi" között. (Hiszen még azt sem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e bármi más is...)


Hogy a Világegyetem tágul, az nem jelenti azt feltétlenül, hogy kölcsönhatásban lenne bármi egyébbel, aminek még a létezését sem tudjuk. Nem külső hatás miatt tágul.


Pillanatnyilag azt feltételezzük, hogy a mi 3+1 dimenziós téridőnk nincs kölcsönhatásban semmivel, tehát energetikailag zárt rendszer.


Pedro

2014. febr. 5. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
A válaszok eddig rendben vannak, azokat köszönöm, de itt nyilván többféle nézőpont és szemléletmód lehetséges, ezen másfélék közé tartozik az előbbi bejegyzésem is. A dinamika más mint az energetika, de ha csak formálisan nézzük a témát, megint új válaszlehetőséghez jutunk. Bármiféle lehető szemléletmód alapján adható válasz is érdekel még.
2014. febr. 5. 12:49
 6/13 anonim ***** válasza:

"A dinamika más mint az energetika"

Nem igazán világos, hogy mire szeretnél kilyukadni. :)

Hogy érted azt, hogy esetleg dinamikailag zárt vagy nyílt? Ha valami "külső" erőhatás éri a rendszer tagjait, akkor is ugyanahhoz a meghatározáshoz jutunk, mint az energia felől nézve.

2014. febr. 5. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Én is kíváncsi vagyok, hogy hogy érted. Azt sem szabad elfelejteni, hogy nem "hétköznapi" mozgásról van szó a tágulás esetében, hanem a tér metrikájának változásáról.
2014. febr. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Leegyszerűsítve a zárt vagy nyílt azt jelenti, hogy kölcsönhatásba lép-e a környezetével. Na most, hogy az Univerzum kölcsönhatásba lép-e a környezetével, egyáltalán van-e környezete, az jó kérdés, de egyelőre nincs ilyen észlelés vagy bizonyíték.


Illetve valami van valami, de ha jól tudom, még nem tisztázott a jelenség, szóval ne vedd kézpénznek. Úgy keresd: sötét folyam (dark flow).

[link]

2014. febr. 5. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Jól van, látom, elég szép kis vitakört sikerült összeröffentenem.:DDD!

Nem szeretnék nagy szamárságot mondani, ezért úgy fogalmaznék, hogy nem fizikus, hanem filozofikus a kérdésem inkább. Nem értek a tér metrikájához, sem a térelméletekhez. Valószínűleg ezért nem értjük teljesen egymást.


Azt szeretném kifejezni elméletileg, hogy a nyíltság a szabadságot, lehetőséget jelenti a korlátlan ideig és kiterjedésig történő tágulásra, ebben a fázisban, amiben éppen vagyunk. Ezért ezt a fajta dinamikai vagy mozgás- (és nem energetikai) rendszert nevezném nyíltnak (metafizikusan). Elfogadható ez így?


Persze ezzel szemben valószínűsíthető, hogy nem Univerzum, hanem Multi-Holoverzum (= a Multiverzum teljessége) a valóság, ezt el is tudom képzelni, szintén filozofikusan. Ebben az esetben valahol távol számos külső korlát, illetve potenciális kölcsönható tényező van, ezért ekkor most még nyílt, ámde valamikor már akadályok (más Univerzumokhoz közel kerülés) folytán bezáródó lehet az Univerzumunk, mégha frontálisan messze is vagyunk a lehatároltságtól vagy bármiféle összeütközéstől.


Viszont az is feltételezhető, hogy más Univerzumokkal való találkozásunk nem akasztja meg a tágulást, hanem szépen egymásba és egymáson át is hatolhatnak az ily módon

találkozó Univerzumok, mivel kellően felhígulnak, megritkulnak (az alkotó égitestek távolságai megnőnek) úgy addigra, hogy nem lesz vészesen sok az összeütközés, inkább békés átmenet vagy összeolvadás lesz a jellemző.

2014. febr. 5. 19:39
 10/13 Shai-Hulud ***** válasza:

Amiket írsz, azok természettudományos szempontból egyelőre a képzelet világába tartoznak. :)


Filozófiai értelemben nem tudom, milyen lehet az Univerzum (milyennek képzeled el), de a kérdésedet a "TERMÉSZETTUDOMÁNYOK" kategóriában írtad ki.

Ennek pedig alaptudományként a fizika, kémia, biológia, földtudomány és a csillagászat a részei, alkalmazott tudományként pedig a mérnöki (műszaki) tudományok, a mezőgazdaság-tudomány és az orvostudomány.

Ha ezek felől közelíted a Világegyetemet, akkor teljesen egzakt módon a tudomány jelenlegi állása szerint az Univerzum zárt rendszernek tekintendő.

A "sötét folyam", amiről a #8 válaszoló írt, egy ötlet, amelyet egyelőre még nem fogadott el a tudomány. (Lehet, hogy később el fogja, de jelenleg még nem.)

Ezért továbbra is változatlan a természettudományos álláspont.


Filozófiai szempontból pedig nyilván egészen más is lehet, de ennek talán az az oka, hogy a filozófia nem az Univerzum fizikai működését tanulmányozza, sokkal inkább annak okait, céljait, eszmei vonatkozásait. Ha ezekre vagy kíváncsi, akkor inkább a "társadalomtudományok és bölcsészet" kategóriában kellett volna kiírnod a kérdést.

2014. febr. 5. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!