Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tegyük fel, hogy keresztül...

Tegyük fel, hogy keresztül tudjuk fúrni a Földet, és építhetünk egy alagutat, amely pontosan a Föld közepén halad át, és átér a túloldalra. Mi történik azzal a tárggyal (vagy akár élőlénnyel), aki ebbe beleesik?

Figyelt kérdés

Tekintsünk el most attól, hogy odalent nagyon meleg van, és attól is, hogy a túloldalon valószínűleg pont egy óceánba "ütközünk". Ez csupán elméleti kérdés.


Ha egy nagyon mély kútba beleejtünk valamit, az ugyebár addig esik, amíg el nem éri a kút fenekét. Ha ez a kút olyan mély, hogy eléri a glóbusz geometriai középpontját, gondolom odáig is zuhanna. Ha viszont egy alagút már "mélyebb" lenne, mint a földsugár, akkor egy képzeletbeli zuhanás során túl kell haladnunk a középponton, viszont onnantól kezdve már "felfelé" esünk, a másik oldal felől nézve.


Jelenlegi legjobb tudásom szerint én arra gondolok, hogy egy zuhanó test a Föld középpontjáig gyorsuló mozgással (tehát növekvő sebességgel) zuhanna, de onnantól kezdve a sebessége csökkenne, hiszen távolodna a középponttól, éppen "felfelé esne". A sebessége egy bizonyos ponton (valószínűleg még az alagút túloldala előtt) elérné a 0-t, és ismét visszaesne, gyorsulna a középpontig, onnan lassulna, aztán újra visszazuhanna. Tehát csillapodó amplitúdójú oszcilláló mozgást végezne, amíg meg nem állna, éppen a középpontban.


Korrekt-e ez az elképzelés? Mi történne vele a középpontban, mekkora gravitáció hatna rá? Lehetséges, hogy ott nem vonzaná semmi, és csak "lebegne" az alagút közepén?


2009. dec. 8. 16:11
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
49%
hmm ez elgondolkodtató de nem tudok rá választ
2009. dec. 8. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
77%

Szerintem korrekt az elképzelés. Elméletileg, ha nem lenne súrlódás, légellenállás meg ilyenek, akkor egy örökmozgód lenne, mert éppen olyan magasra esne föl, mint amilyen magasról ledobtad. Vagyis az amplitúdó csillapodása egyenlő lesz azzal, amit a közegellenállás okoz.


A test mindig a tömegközéppont felé mozdulna, ezért amikor már nem mozog, akkor ott állapodna meg. Ha a tömegközéppont üreges, akkor igen, lebegne, mint ahogy megfelelő irányból alkalmazott megfelelő erősségű mágnesekkel is lehet lebegtetni valamiit.

2009. dec. 8. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
47%
nekem az az elképzelésem, hogy ahogy egyre beljebb haladna a középpont felé, egyre lassulna a sebessége a csökkenő gravitáció miatt. Amikor közepébe érne, ott súlytalanul lebegne, mivel nem lenne grgavitáció. Nem olvastam még ennek én sem utána, érdekes dolog lenne.
2009. dec. 8. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Csak a középpontig vonzaná a gravitáció, de gondolom, túlhajtaná rajta a lendület.
2009. dec. 8. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
45%

Teljesen így van.

Ha egy alagútba beleesne, akkor megállna a Föld gravitációs középpontjában. De ha elég gyorsan esik (van egy jelentős indító sebessége), akkor "kirepül" a túloldalon.

De mivel ugyebár az alagútban csak levegő van felette, ezért nem lenne semmi baja. Csak lebegne ott.

A Föld belsejében csak a magas hőmérséklet és a felsőbb rétegek keltette nyomás miatt lehetetlen az élet

2009. dec. 8. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
38%
Szerintem meg akkora a nyomás a föld középpontjában, hogy egyszerűen nem lenne minek esnie sehova.
2009. dec. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
92%

És szerinted mitől van nyomás?

A fölötted lévő kőzetrétegektől.

Ha azokat eltávolítod (alagutat ásol) akkor mi nyom?

2009. dec. 8. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
88%
lol 17:07-nek igaza van, ott csak a légkör tud rád akkor nyomást gyakorolni, vagy egyéb gázok. goldolom vizet nem vezetnél bele.
2009. dec. 8. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
77%
Ezen a magasságon amin élünk, kb 10tonna nyomás van rajtunk(fizika tanár mondta). A föld közepén ha csak kétszer ekkora van, szerintem ha nem is halnánk meg, nem lenne kellemes... de egyébként sem ugrabugrálhatnánk egyik oldalról a föld másik oldalára... tudjátok, hogy mikor a búvárok 50, vagy 100méter mélyről hirtelen felemelkednek azonnal menniük kell a nyomáskiegyenlítőbe vagy mibe, különben kampec... nem jut eszembe a beteség neve, és a műszer neve sem biztos hogy ez, de ez olyan mint amikor felrázod a szénsavas üdítőt és ha gyorsan nyitod ki a hab szétfröccsen.
2009. dec. 8. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
84%
keszon-betegség. rókáznak meg szédülnek órákig. custoe-ék volt úgy hogy 3 napig is. ez előáll amúgy akkor is ha túl gyorsan jössz fel a felszínre. rossz esetben bele is lehet halni.
2009. dec. 8. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!