Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezt valaki el tudná magyarázni?

Ezt valaki el tudná magyarázni?

Figyelt kérdés
csak arról lenne szó hogy a súrlódási képletet nem nagyon értem egyrészt azt le tudom mérni hogy milyen erövel nyomom a tárgyat merölegesen viszont a súrlódást hogyan kapom meg ha nem tudom a surlódási együtthatót sem és amúgy mi a súrlódási együttható mértékegysége
2014. febr. 12. 21:16
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem tudom, csak azt, hogy annak az együtthatónak nincs mértékegysége, úgyhogy azt ne keresd.
2014. febr. 12. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
hát ha merőlegesen nyomod egy vízszintes terepre akkor szerintem sehogy nem kapod meg az együtthatót. ahhoz hogy megkapd kéne még a tömege meg vmi mozgás is sztem
2014. febr. 12. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Wadmalac ***** válasza:
83%

Sokkal egyszerűbb a dolog, mint gondolnád.

Van két adott anyagod összenyomva adott erővel.

Ebben az összenyomott állapotban a kettőt megpróbálod oldalra elmozdítani egymáson. Ehhez kell egy mérhető nagyságú erő.

A két anyagra vonatkozó súrlódási együttható ennek az oldalra elmozdító erőnek és az összenyomó erőnek a hányadosa. Mivel erő/erő, nincs mértékegysége, egy arányszám.

Képletben: mű=Fs/Fn (súrl. erő/normálerő(összenyomó merőleges erő).

A tapadási és mozgási súrlódási tényező (általában más)közt a különbség, hogy a tapadási az lecsúsztatást megindító erőből van származtatva, a mozgási meg abból az erőből, ami ezt a csúszást mozgásban tudja tartani (ez a kisebb).

Egy tisztázandó maradt csak, a súrlódási félkúpszög.

Felrajzolsz egy derékszögű háromszöget úgy, hogy a két erő (Fs és Fn) a két befogó. A háromszög Fn tövénél lévő szög a súrlódási félkúpszög. A szögfüggvények alapján ennek a szögnek a tangense pont a súrlódási együttható, mert Fs/Fn.

Mi értelme van ezt a félkúpszöget megjegyezni? Csak egy egyszerű példa.

Képzelj el egy lejtőt, amin ott van egy tested. Ha a lejtő meredekebb a súrl. félkúpszögnél, a test le fog csúszni, ha laposabb, nem mozdul el.

Miért hívják félkúpszögnek?

Két test összenyomva. Az összenyomó erő az érintkezési felületre merőleges, a súrlódó erő az érintkezési síkban van. De abban a síkban bármerre nézhet, körbe is forgathatod, minden irányban ugyanaz lesz. Így az érintkezési pontból a súrl. erő hosszával felrajzolhatsz egy kört (tulajdonképpen a két erő derékszögű háromszögét körbeforgattad a normálerő mint tengely körül).

Kaptál egy forgáskúpot. Ez a súrlódási kúp, aminek a csúcsánál lévő szögének természetesen fele a súrl. félkúpszög.

2014. febr. 13. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!