Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem szabad múzeumokban...

Miért nem szabad múzeumokban vakuzni?

Figyelt kérdés

2014. febr. 16. 09:30
 1/7 anonim ***** válasza:
92%
Mert régi urban legend, hogy a vaku fakítja a képeket, textilt, ez igaz is lenne, ha nem lenne UV szűrő minden vakun.
2014. febr. 16. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Az #1-es válaszolónak igaza van:

"Az indoklás szerint a vaku fényében a káros UV tartomány is megjelenik, ez pedig valóban roncsoló hatással bír (ez jelentkezhet például fakulásban). Gondoljunk a természetes napsugárzásban jelen lévő UV tartományra, mely szintén fakít minden festményt vagy textíliát.

...

A vaku fénye alapesetben extrém mennyiségű UV hullámhosszú fényt tartalmaz, ezért az aggodalom jogos lenne, de valójában nem az. Ugyanis a vakukat mindig ellátják UV szűrővel, hiszen ha csak „natúrban” kieresztenék a fényét az negatív kihatással lenne az elkészült fotó színvilágára is."

Forrás: [link]

Az eredeti cikk Steve Meltzertől: [link]

Az említett kutatás: [link]


Bár más vlemények szerint nemcsak az UV sugárzás okozhat gondot:

"A Szent Koronának és a koronázási ékszereknek két évtizeden keresztül helyet adó Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) szakértője szerint ugyan sokak szerint a vaku villanásakor az UV-sugárzás a legveszélyesebb, tudni kell, hogy ez csak egy a műtárgyat károsító hatások közül. „Még ha a ma elérhető UV-védő fóliákat is alkalmazzuk a tárgyakat tartalmazó bura üvegfelületén, az infrasugárzás hője és a fény látható tartománya képes a felületet védő elektronháló károsítására” – mondta Földessy Péter, az MNM Műtárgyvédelmi és Restaurátor Főosztályának vezetője.

...

A szakértő szerint a vaku nagyon erőteljes, akár 60 ezer luxos villanása nagyon erős, főleg akkor, ha tudjuk, hogy a műtárgyvédelmi sztenderdek szerint egy tárgy akkor van biztonságban, ha egy évben 634 ezer luxnál kevesebb fény éri."

Forrás: [link]

2014. febr. 16. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A jogi okai nagyon egyszerűek: a kiállításra váltott jeggyel elfogadod a kiállítás házirendjét és amennyiben abban tiltják ezt, annak eleget kell tenned.

Tudományos okát már fent kifejtették.

2014. febr. 16. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
Még valami, ennyire kevés fényben nehezen tudod normálisan lefotózni, ami belül van, vaku nélkül. Így könnyebben fogsz kifelé képeket venni :-)
2014. febr. 17. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Tudom ajánlani ilyen esetekre az állványt.
2014. febr. 17. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
köszi!:)
2014. febr. 18. 17:56
 7/7 anonim válasza:
Sok múzeumban a vakut és az állványt együtt tiltják, ebből is látszik, hogy ez csak részben a műtárgy védelme. Ilyenkor szoktak "állványnak nem látszó" tárgyakat bevetni, pl. leteszed valahova fixen a gépet és önkioldóval exponálsz hosszabbat, vagy régi trükk az állványcsavarra kötött madzag, aminek a két végére rálépve van egy tűrhető állványszerű valamid. Ez át szokott menni az őrökön, mivel ez - sarkosan értelmezve - nem állvány.
2014. febr. 18. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!