Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hajnalka virág magja mérgező?

A hajnalka virág magja mérgező?

Figyelt kérdés
Milyen anyagok találhatóak benne? Ha valaki nagyobb mennyiséget fogyasztana belőle (100 mag), okozhat maradandó károsodást?

2014. febr. 17. 20:41
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"Milyen anyagok találhatóak benne?"

"A hajnalka (Ipomoea violacea) bizonyos változatainak magja egy lizergsav-amid (LSA) nevű természetes triptamint tartalmaz, ami vegyileg nagyon hasonló az LSD-hez.

...

A magok kb. 0,1 százalékban tartalmaznak ergotmetrint, kanoklavint, lizergolt, és egyéb ergot alkaloidákat."


"Ha valaki nagyobb mennyiséget fogyasztana belőle (100 mag), okozhat maradandó károsodást?"

"Soha ne fogyasszuk MAO gátló hatása alatt! MAO gátló hatásúak az alábbi receptre kapható antidepresszánsok: Nardil (phenelzine), Parnate (tranylcypromine), Marplan (isocarboxazid), Eldepryl (l-deprenyl), Aurorix/Manerix (moclobemide). Az ayahuasca szintén tartalmaz MAO gátlókat (harmint és harmalint). A hajnalkamag (LSA) és egy MAO gátló veszélyes keveréket alkothat; ha nem vagy benne biztos, hogy a gyógyszer, amit szedsz nem MAO gátló-e, kérdezd meg az orvosodat!


Terhesség alatt ne fogyassz hajnalka magot! Az LSA vegyileg rokon vegyület az LSD-vel, ami pedig méhösszehúzó hatású, és növelheti a vetélés veszélyét.


Érzelmileg vagy pszichésen zavaros időszakokban nagyon alaposan gondold meg, hogy a hajnalkát, vagy más pszichedelikus szert használj-e, mert még komolyabb problémákat hozhatnak elő.


Azoknak, akiknek a családjában skizofrénia vagy korai megjelenésű mentális zavarok fordultak elő, különösen ajánlott az óvatosság a pszichedelikus szerekkel, mert felszínre hozhatják a lappangó pszichés és mentális zavarokat."

Forrás: [link]

2014. febr. 17. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Értem. Egy külföldi oldalon azt olvastam, hogy máj károsodást okozhat. Ez igaz lehet? Magyarország a például tescoban árusított magokat lekezelik növény védő szerekkel? Melyik a veszélyesebb a hajnalka mag fogyasztás, vagy az alkohol nagyobb mennyiségű fogyasztása?
2014. febr. 18. 07:23
 3/6 anonim ***** válasza:

"Magyarország a például tescoban árusított magokat lekezelik növény védő szerekkel?"

A kertészeti célra használatos vetőmagot általában lekezelik - nem étkezési célra valóak.


"Egy külföldi oldalon azt olvastam, hogy máj károsodást okozhat. Ez igaz lehet?"

Az általam idézett cikkben szerepel:

"A magok kb. 0,1 százalékban tartalmaznak ergotmetrint, kanoklavint, lizergolt, és egyéb ergot alkaloidákat."


Ha már alkaloidokat tartalmaznak:

"Az alkaloidák a májban oxidálódnak és itt válik szabaddá a dehydrospartein nevű vegyület, amely a toxikus hatásért felelős. A toxikus hatást elsősorban az idegrendszeren keresztül fejtik ki, de megnövelik a máj sejtek rézfelvételét is, ami réz toxikózist eredményezhet."

Forrás: [link]

2014. febr. 18. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm. És vajon mi a károsabb, havonta egyszer alkaloidákkal mérgezni magunkat, vagy hétvégente haverokkal berúgni/piálgatni?
2014. febr. 21. 21:29
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Mind a kettő kellően káros.


Csak az alkoholfogyasztásnak nálunk nagyobb kultúrája van (elterjedtebb, könnyebben hozzáférhetőbb, elfogadottabb), mint a növényi alapú pszichoaktív szereknek (hajnalkának, vadkendernek, máknak).

2014. febr. 21. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Blackmetalmate666 válasza:
Nem mondanám rá, hogy mérgező.Nagyobb mennyiségben, persze az.Én 20 maggal kezdtem, annak is volt hatása.Manapság 60-70 mag a megfelelő adag.Én amiről tudok, egy LSA nevű anyag, ami nagyon hasonló az LSD-hez.Májkárosodást okozhat, de csak akkor, ha van valamilyen májbetegséged.Tehát önmagában nagyon csekély mennyiségű olyan anyag van, amit a köznyelv "méregnek" nevez. :D Egyébként ez az egy olyan pszichoaktív növény van, ami nagyon könnyen beszerezhető, ami tényleg hat, nem mérgező (legalábbis kis adagban nem) és legális, ráadásul a hatása is nagyon jó.Szerintem még a 100 mag sem okoz akkora nagy károsodást, esetleg mentálisat, persze csak akkor, ha mindennap annyit rág el az ember.
2014. okt. 3. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!