Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen gáz van a paprikában,...

Milyen gáz van a paprikában, mielőtt felvágjuk?

Figyelt kérdés

kiegészítő kérdés:

Milyen nyomáson? Ha ez a nyomás igazodik a külső nyomáshoz, azt milyen módon teszi? Hogyan egyenlítődik ki?



2014. márc. 7. 19:43
 1/3 fGhw39-84th ***** válasza:

Ezen már én is gondolkoztam, a nyomás az biztosan normál légköri vagy ahhoz nagyon közeli érték lehet, mer nem szisszen amikor felvágjuk. A nyomás kiegyenlítődésének módja az lehet, hogy a termés szövete valamennyire átjárható a légköri gázok számára. (ugye a gázcsere nyílások azért vannak, hogy a szövetek közé tudjon mennni a levegő) Ilyen lukacsocs állomány van a levelekben is, csak ott nyilván sokkal kisebb. Ennél fogva arra gondolok, hogy a gáz összetétele nagyon hasonló lehet a levegőéhez... inkább valamennyivel kevesebb oxigénnel (a termés már nem fotoszintetizál, de azért lélegzik).


Btw, itt azért elég jól körüljárják a kérdést:

[link]


Nem jártam messze. :D

2014. márc. 7. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Érdekes link. :)


Én is kb eddig jutottam. úgy vélem mindenképpen O2 szegény környezetnek kell lennie. Azt lenne izgalmas vizsgálni, hogy hogyan állítja elő a növény a megfelelő gázkeveréket, és igy a nyomásszabályozás is kérdés. Hiszen, ha nem sima levegő van benne, akkor a nyomásváltozásokat lekövetni csak úgy tudja, ha szűri a küldő levegőt és csak bizonyos alkotóelemeit engedi be a termésbe.

2014. márc. 8. 08:44
 3/3 fGhw39-84th ***** válasza:

"Hiszen, ha nem sima levegő van benne, akkor a nyomásváltozásokat lekövetni csak úgy tudja, ha szűri a küldő levegőt és csak bizonyos alkotóelemeit engedi be a termésbe."

Erre azért van más mód is, ami sokkal valószínűbb: kívűlről bármi be tud menni, de nagyon lassan, és benn a növény felhasználja az oxigént, széndioxidot termel és esetleg más gázokat (pl. etilént). Az így megváltozott gáz a nagyon lassú gázcsere miatt nem tud kiegyenlítődni a külvilággal olyan ütemben, ahogy az összetétele változik.

2014. márc. 8. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!