Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyire lehet megtanulni a...

Mennyire lehet megtanulni a fizikát csupán könyvekből+internetről?

Figyelt kérdés

Én már sajnos felnőttem, és gyerek koromban nem gondoltam volna, hogy ennyire fog érdekelni az elméleti fizika. Időm akad bőven, majd ha gazdag leszek még talán vmi iskolát is keresek magamnak, de most erre nincs lehetőség. Munka közben rengeteg időm van, meg munka után is igazából. Szorgalmas nép vagyok, nem buta, iskolai tanáraim szerint rendkívüli érzékkel a matematikához. Nos, ha beszerzek 1 nagy halom könyvet, meg olvasok mint a gép neten, lehetséges azért egy kielégítő tudást szerezni ? :) Vagy ehez feltétlen kell egy tanár? Elég jó a logikám, ha elmagyarázzák írásban nekem szerintem az is megfelel, úgyse kérdeztem vissza iskolában sem soha, mert nem volt rá szükségem.


Tom egy kicsit nagyravágyó vagyok így idősebb fejjel, de na. :P


2014. márc. 8. 15:30
 1/7 anonim válasza:
Ez egy elég furcsa kérdés... Ha csak jószántadból, a magad örömér képesítés szerzés célja nélkül akarsz tanulni, nyilván nem muszáj tanári segítséget kérned.
2014. márc. 8. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Abszolúte magam szórakoztatása céljából, nem kívánok a kembridzsi egyetemen előadásokat tartani :))))


Csak egyszerüen foglalkoztatnak az univerzum nagy titkai, aztán a spektrum meg nat.geo már túl unalmas, évek óta ugyan az, semmi újat nem mond. Több tudásra szomjazom.

Sajnos ahova iskolába jártam, ott 10.től ha jól emlékszem már nem is tanítottak nekünk fizikát, így van mit bepótolni. Kezdés gyanánt bevásároltam a 9-12 évfolyam fizika könyvből, az érdekes részeknél az internet segítségét is igénybe veszem, aztán majd látjuk.


Nagyobb problémának érzem a jelenleg már nem hogy kopottas, de inkább a teljes feledésbe merült matematikai "tudásomat" :DDD Szörnyü az ember hogy elfelejt mindent, amit nem használ. Node mind1, neki állok szépen.

Csak annyit akarok, hogy megfelelő tudás álljon a rendelkezésemre a gondolkodáshoz, mert szoktak furcsa elmélet szerüségek a fejemben születni, csak ezeket jó lenne némi tudással alátámasztani, me gyanítom hamar elvéreznének, ha tudnám is miről gondolkodom XDXD

2014. márc. 8. 16:18
 3/7 A kérdező kommentje:

Most hogy gondolkodóba estem 10.-től nem volt fizikánk azt hiszem. Mocskos szakmunkás képző :SSS Pedig jegyeim alapján mehettem volna szakközépbe is simán, csak szüleim megvoltak áldva a jó szakma kell fiacskámmal -.-

Na mind1

2014. márc. 8. 16:23
 4/7 anonim ***** válasza:
Attól függ milyen szintet szeretnél elérni...én 11-es vagyok és elég jó fizikából...BME-re jelentkezem jövőre. Ha teljesen 0-ról indulsz, először érdemes valami iskolai tankönyvet beszerezni (pl. Mozaik kiadó) és azt olvasgatni, feladatokat próbálgatni. A középiskolás anyag középszinten nagy nulla, úgyhogy szerintem elsajátítható magasabb szintet azonban tanár nélkül átlagos képességekkel nem lehet elérni, sőt..példamegoldásban biztosan lesznek gondok még az egyszerűbbeknél is ha megérted teljesen az elméletet akkor is .
2014. márc. 8. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Tiszteletre méltó jellemed van, én becsülöm az ilyen embereket. Az a helyzet, hogy meg kell tanulni, hogy hogy kell fizikát könyvből tanulni, akármilyen idiótán hangzott is ez. Tapasztalat kell, hogy tudd mit kell keresnek az egyenletek mögött, ettől függetlenül nem lehetetlen amit szeretnél. Ha rám hallgatsz (bár nem tudom milyenek a középiskolás könyvek), akkor megveszed Budó Ágoston Mechanika könyvét (elméletit, nem kísérletit). Hihetetlenül szájbarágósan magyarázz mindent, épp ezért nagyon jó és teljesen az alapoktól indul. Benne van a klasszikus mechanika, elméleti mechanika, deformálható testek mechanikája. Mindenhol tárgyal a témakörökhöz kapcsolódó speciális problémákat is. Nagyon szemléletes könyv, ha azt megtanulod, akkor van egy nagyon jó alapod modern fizikához, de csak mechanikából. Elektrodinamikát is kéne hozzá tanulni. Ehhez ajánlom a Jackson: Klasszikus elektrodinamikáját. Én elektrodinamikát sose könyvből tanultam, de tudom, hogy nagyon sokszor eszerint is haladtunk, szóval jó könyvnek kell lennie. Ha ezt a két könyved megtanulod, akkor eléred a 18. század végét. Ezek után jöhet a modern fizika, relativitás elmélet, de ezekkel még ráérsz foglalkozni, az a két könyv önmagában, 1-2 éves projekt. Ha az is megvan, akkor után meg az asztrofizika. Ami nehézséget okozhat számodra, az a könyvekben rejlő matematika. Differenciálszámítás és integrálás az a föl a lábad alatt, bármelyik könyvben is vagy. Igazából egyik sem nehéz, csak időt kell szentelni neki. Ha úgy gondolod, hogy megfogadod a tanácsomat és neki állsz (meg egyébként is), akkor szívesen segítek legyen az matematikával vagy fizikával kapcsolatos dolog.

Sok sikert!

2014. márc. 9. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A természettudományok egy nagyon fontos jellemzője, hogy logikusak. Ebből az is következik, hogy egymásra épülnek. Ebből meg az következik, hogy az elején kell kezdeni, és nem szabad addig továbbmenni, míg nem érted. Ha valami homályos, vagy zavaros, újra neki kell állni. Akkor érted, ha kérdéseket tudsz feltenni, és azokat meg is tudod válaszolni.

A fizika és matematika nem választható szét, mert a matematika a fizika eszköztára. A fizikát pedig nem lehet külön kísérleti (gyakorlati) és elméleti fizikára bontva, csak az egyikkel foglalkozni. Ezek is egymásra épülnek. Az elméletet akkor érted meg jól, ha a gyakorlatát is látod valamennyire. Ekkor tudsz jó kérdéseket feltenni.

Ha módszeresen haladsz, szinte bármi elsajátítható. És a nehézség éppen ebből a módszerességből fakad. Sok időt és türelmet igényel. Főleg az utóbbi szokott elfogyni. Ekkor kell egy jó tanár, aki mutat valamit, amitől újra fellángol a lelkesedés (ez a motiváció). Igazából egy jó tanár legfőbb célja a motiváció szinten tartása. Mert lehet ő bármilyen jó, ha nincs meg hozzá a diák akarata, nem fog jutni semmire.

2014. márc. 9. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az eddigiekhez csak azt tenném hozzá, hogy nem lesz elég a könyveket olvasgatni, muszáj feladatokat is megoldani, vagy kidolgozott példákat végigrágni. Ez legalább annyi idő, mint az előbbi tevékenység. A Mozaik tankönyvek pl. pont kidolgozott példából tartalmaznak keveset, azokat nem a mélymegértésre szánták. Dér-Radnai-Soós Fizika feladatokban pl. vannak megoldások is, néha igen részletesen. Az angol nyelvű főiskolai és egyetemi tankönyvekben sok-sok példa és instruktív feladat van. Ezek egyikéből egy magyar fordítás (nem a legjobb): [link]


Ez szintjét tekintve egy minimumkönyv még mérnökök számára is. Utána jöhetnek esetleg a szakosított elméleti fizikás könyvek.

2014. márc. 10. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!