Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, hogy mindenki...

Lehetséges, hogy mindenki különböző szineket lát, viszont azonos fogalmat csatolunk hozzá, ezért nem tudunk erről?

Figyelt kérdés
Pl. tegyük fel, hogy van egy ikerpár, akik most tanultak meg beszélni és még nem tudják, mi az a kék. Az anyukájuk felmutat az égre és azt mondja: Nézzétek, milyen szép kék! Az egyik testvér az én-zöldemet látja, a másik az én-sárgámat, és hozzácsatolják a kék fogalmat. Így ha meglátnak pl. egy kék virágot, az előbbi sárgának látja a szemével, de úgy ismeri azt a színt, hogy kék. Én kéknek látom, kéknek hívom, így egyikőnk se jön rá, hogy valójában más szineket látunk, mert a nyelvünk nem eléggé fejlett a színek leírásához. Van egy elméletem, amivel bizonyítani lehetne az igazságot, de lehet, hogy badarság.
2014. márc. 25. 13:02
1 2
 1/16 anonim válasza:

Nem hinném, ugyanis ott az űr.

Mindenkinek fekete és a sötétség jut róla eszébe az embereknek.

Ugyan így a fehér, a tisztaság jelképe.

És még sorolhatnám.

De ettől még leírhatod, én kíváncsi vagyok!

2014. márc. 25. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

A színeket az agy kapcsolja különböző elektromágneses hullámhosszokhoz. Így aztán, hogy más milyennek látja arról semmilyen fogalmunk nem lehet, de elég nagy a valószínűsége, hogy ugyanúgy érzékeljük a színeket.

De ha esetleg mégsem így van, annak sincs az égvilágon semmi jelentősége.

2014. márc. 25. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:

Sajnos ez nem helytálló. Beszéltem egyszer egy születésétől fogva vak emberrel, azt mondta, hogy halvány lila gőze (haha) sincs mik azok a színek, nem tudja elképzelni. Tegyük fel, hogy látok egy színt, amit a többi ember nem. Hiába magyarázom neked, hogy hideg, meleg te nem tudod elképzelni milyen is lehet.

Az elméletem: vannak ezek az illúziós képek, hogy egymás mellé tesznek színes köröket, te meg úgy látod, mintha mozognának, miközben egyszerű jpg képek. Ha véletlenszerűen kicseréled bármilyen színre a köröket, akkor abbamaradna a forgás(szerintem), mivel a szín(asszem kék és zöld) adja meg ezt az optikai csalódást.

2014. márc. 25. 13:16
 4/16 A kérdező kommentje:
Szerintem lehet jelentősége, ha agyunk ebben eltér, akkor másféle területeket is "szubjektívvá" tehet.
2014. márc. 25. 13:25
 5/16 Wadmalac ***** válasza:

Megállapíthatatlan és tulajdonképpen lényegtelen.

Az ég egy világon semmit nem befolyásol, adott fizikai jelenséghez az észlelés módjától függetlenül azonos fogalom kapcsolódik, innentől a köztes út lényegtelen.

Ahhoz, hogy az eltérést kiderítsd, nem lenne elég valakinek kicserélni a szemét, tulajdonképpen a recehártyától az agyi leképezésig minden elemben lehet az eltérés. Az agyon belül maga a képalkotás is már egy tanult folyamat, tehát a dekódolás módja már ott egy tudattalan folyamat.

Mint amikor a számítógépeden pixelről pixelre ugyanaz a weboldal jelenik meg, függetlenül attól, hogy optikai- réz kábelen vagy AM-mikrón, GSM-es modemen vagy műholdas rádiójelen jött-e át.


Mivel a látás működése genetikai kód szerint a lehető legjobb mértékben azonos mindenkiben, valószínűleg nagy különbség nincs ember és ember közt.

Kisebb eltérések garantáltan vannak, lásd színvakok, a zöld-piros színek komplementer érzékelése egyes embereknél (meg tudják különböztetni a tiszta és a kevert színt), de ezek tulajdonképpen látószervi "hardver-eltérésekre" vezethetőek vissza.


"Van egy elméletem, amivel bizonyítani lehetne az igazságot, de lehet, hogy badarság."

Kíváncsi vagyok.

2014. márc. 25. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Wadmalac, leírtam a hozzászólásban az elméletem(az optikai illúziós dolog) :)
2014. márc. 25. 13:50
 7/16 anonim ***** válasza:

Azt nevezzük tudományos kérdésnek, ami kísérletileg igazolható vagy cáfolható. Kérdés van-e annak bármi értelme, hogy én-sárga. Filozófiailag szólva létezik-e "a priori sárga"?

Fizikailag egyértelmű, hogy frekvencia, de van-e értelme arról beszélni, hogy amilyen érzés nekem a zöld, az neki pont a (nekem) sárga színre jön elő? Hogyan lehet két ember SZUBJEKTÍV érzeteit összehasonlítani?


Megfoghatjuk a dolgot a bemenet oldalán is. Ugyanarra a színre ugyanazok a színlátó csapok tüzelnek? Igen (kivéve a színtévesztőket)

Megfoghatjuk a társított érzelmek/hangulatok felől, itt már van némi kulturális különbség, de nem sok. Lüscher színtesztjével (minden színből egy árnyalatot kell választani) pl. az jött ki, hogy a természeti népeknél a törzsfőnök asszonya(i) a vörösnek ugyanazt az árnyalatát választják, mint az európai prostik. (Ez logikus, mert a főnököt zavarja legkevésbé, hogy ledér a párja, hiszen kivel csalná meg, ő a legdominánsabb hím...)


A reklámiparban is mérnek ilyesmiket, hogy pl. milyen színű csomagolásban bizalomgerjesztő egy gyógyszer - ebben van kulturális hatás, de elkülönülő csoportok nincsenek. Tehát hogy egyesek a sárgát kedvelik, mások meg pont elutasítják. Meg nincsenek kéklámpás negyedek a másként látóknak :)


Szóval szerintem ha természettudományosan-megválaszolhatóan fogjuk fel a kérdést, akkor a színtévesztők kivételével ugyanúgy látjuk-érezzük a színeket.

2014. márc. 25. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"Az elméletem: vannak ezek az illúziós képek, hogy egymás mellé tesznek színes köröket, te meg úgy látod, mintha mozognának, miközben egyszerű jpg képek. Ha véletlenszerűen kicseréled bármilyen színre a köröket, akkor abbamaradna a forgás(szerintem), mivel a szín(asszem kék és zöld) adja meg ezt az optikai csalódást."

Ez szép és jó, csak az égvilágon semmi köze ahhoz, amiről beszélsz.

2014. márc. 25. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Miért?
2014. márc. 25. 14:12
 10/16 Wadmalac ***** válasza:

"Wadmalac, leírtam a hozzászólásban az elméletem(az optikai illúziós dolog) :)"

Nem, az nem elmélet. Mert nem derül ki belőle, hogyan bizonyítaná ez a másmilyen látást.

2014. márc. 25. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!