Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az e^tgx primitív függvénye?

Mi az e^tgx primitív függvénye?

Figyelt kérdés
1 órája szenvedek vele, és nem sikerül kiintegrálnom. Valaki segítene? Egyáltalán létezik a prim. függvény?
2009. dec. 18. 00:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Azt találd ki mit kellett ahhoz deriválnod, h ezt kapd. Ez egy összetett függvény, szóval amit deriválni kellett, az az e^tgx szorozva a tgx deriváltjával, mert a tgx egy belső függvény, így összetett függvényként deriváljuk.

Tehát hogy e^tgx -nak megkapd a primitív fv-ét e^tgx és a tgx deriváltjának szorzatát el kell osztanod tgx deriváltjával, mert csak úgy jön ki az e^tgx. Kb érthető?

2009. dec. 18. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Érthető persze, én is így próbálkoztam, csak az a bajom, hogy a (tgx)'=1/cos^2x (cos négyzet x). Tehát nekem valami olyasmi kéne, hogy cos^2x * e^tgx, csak ennek a deriváltja még bonyorultabb, nem tudom eltűntetni a cos^2x-et :(
2009. dec. 18. 00:35
 3/12 anonim ***** válasza:
Huha igaz, mert akkor már 2 fv szorzata lesz belőle... Ajj ez így tényleg bonyolult... Még gondolkodom rajta, hátha.
2009. dec. 18. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim válasza:
létezik hát, ugye az e^x deriváltja önmaga. na most ha integrálod akkor veszed önmagát tehát e^tgx és elosztod a tgx deriváltjával, felírod törtbe és kész
2009. dec. 18. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Ezt írtam én is először 3. válaszoló, olvasd már el kérlek a mi hozzászólásainkat is, hogy miért nem jó az...
2009. dec. 18. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

ez nem ilyen egyszerű, mert összetett függvényre nincs integrálási szabály.


egyébként beírtam Maple-be, és az sem bírta kiintegrálni elemi függvényekre, szóval szerintem nincs neki.

2009. dec. 19. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
a Mathematica sem bírta: [link]
2009. dec. 19. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Szerintem ahogy exp(x^2)-t sem lehet kiintegrálni zárt alakba, úgy exp(tg(x))-t sem lehet... de mire kell ez neked? mert ha nagyon kell tudnod, akkor írd fel N tagig a Taylor polinomját, és integráld ki azt.. nagy pontossággal meg tudod kapni így is a jó eredményt egy bizonyos tartományon...
2009. dec. 20. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

A Wolfram Matematica Online kihozta a primitív függvényt, nézd meg a kettővel efölött lévő linket. Sajnálatos módon azonban a végeredmény tartalmazza az Ei=exponenciális integrál függvényt, melyről olvashatsz wikipédián.

[link]

"Könnyen látható", hogy a végeredményből nem ejthető ki az Ei függvény, így ez a legegyszerűbb alak, jobban kezelhető eredményt ne keress.

2009. dec. 26. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
e^x re helyettesítesz vissza.
2009. dec. 26. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!