Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi annak a védett bogárnak a...

Mi annak a védett bogárnak a neve, ami az új győri Audi gyár helyén élt egy homokpadon és a gyár építése után a bogarat odébb költöztették?

Figyelt kérdés
Fotó is kéne róla. Szoktam járni az új helyen, ahová szerették volna áttelepíteni, ahol kialakították az új életterét a bogárnak és láttam egy érdekes bogarat a földön, Arra gondoltam, hogy ő lehet az. Arra lennék kíváncsi, hogy sikerült-e az áttelepítés.

2014. ápr. 4. 20:02
 1/9 A kérdező kommentje:
2014. ápr. 4. 20:21
 2/9 A kérdező kommentje:

megvan.


ilyet láttam, csak kék színű volt


Magyar futrinka (Carabus hungaricus).

2014. ápr. 4. 20:23
 3/9 A kérdező kommentje:
az lehet hogy még nincsen kitin szárnya ilyenkor, csak ilyen szőrös, pihés a szárny rész helyén. Később nő ki neki? mert nagyobb volt a potroha és inkább lágynak tűnt, kékes árnyalatú volt és nagyobb volt a potroh része.
2014. ápr. 4. 20:39
 4/9 sadam87 ***** válasza:

A futrinkák (és általában a bogarak) teljes átalakulással fejlődnek, azaz a lárva teljesen máshogy néz ki, mint a kifejlett állat. A felnőtt állatok már nem változnak, nem nő ki a szárnyuk se.

[link]

Nem valami ilyesmit láttál? A nünükékkel tavasszal gyakran lehet találkozni hazánkban, több fajuk is él itthon.

2014. ápr. 5. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
De, - pontosan ilyen volt. Köszönöm a választ.
2014. ápr. 5. 18:13
 6/9 polarbeer ***** válasza:

A nünüke nem védett (legalábbis a Meloe proscarabeus és a M violaceus nem), a magyar futrinka meg hegyvidéken, erdőben él, hozzátok legközelebb a Bakonyban.


Mit hallottál te pontosan? Milyen áttelepítés, meg milyen bogár? Rovarok természetvédelmével foglalkozom, így nagyon érdekelne a dolog. Ha írnál, megköszönném!

2014. ápr. 8. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

keress rá a googliban,


[link]


A területen három veszélyeztetett faj – homoki nőszirom, homoki futrinka, magyar futrinka – és maga a sztyeppe tölgyes és homoki gyep mint élőhely és társulás képviseli a védett értékeket.



Most ezen az erdős részeken, kerestek olyan részeket, ahol homokos a talaj és befüvesítették. Kivágták a fákat, gyökereket kiszedték és bevetették fűvel. Azt hittem, hogy golfpálya lesz, de ez egy élettér a homoki futrinkának, mert homokba ássa magát. ezért hittem, hogy homoki futrinka volt, amit láttam, hogy átjöttek ide az új helyükre, de mégse az volt.


Minden héten megyek a kutyámmal a területre, mindig megfogadom, hogy viszek kamerát, de mindig elmarad.

2014. ápr. 9. 06:02
 8/9 A kérdező kommentje:
2014. ápr. 9. 06:06
 9/9 polarbeer ***** válasza:

Köszi, olvasgattam a témában. Kicsit szenzációhajhász, és kevésbé alapos ám a sajtó.


Először is hivatalos magyar névvel homoki futrinka nevű faj nem létezik. A Cicindela fajok magyarul homokfutrinkák (nem egyenlő homoki futrinkával!), amelyek közül 5 faj védett MO-n. A cikkekből nem derül ki, melyikre gondoltak, de valószínűleg a mindenhol gyakori, ámbár védett mezei homokfutrinkára (Cicindela campestris).


Másodszor is a magyar futrinka tényleg nagy cucc, mert ritka, és fokozottan védett, tényleg él a területen (korábban úgy olvastam, Észak-Dunántúlon csak a Bakonyban él, ezt elszúrtam, bocsánat!). De a másik két védett faj más élőhelyeken is közönségesnek mondható védettség ellenére is. Ha lepkészek, szitakötészek, csigászok, stb járnának a területen, további védett fajok tucatjait találhatnák meg, ami még jobban szorítaná az Audi nyakát. Csak hát a mai magyar természetvédelemben akkor érvényesülsz, ha lefizethető vagy...

Tutibiztosan lefizettek egy lepkészt, aki aláírta, hogy a területen védett faj nincs. Ami nyilvánvalóan nem igaz, biztos vagyok benne, hogy csak úgy hemzsegnek arrafelé a citromlepkék, hajnalpírlepkék, és nyáron védett bagolylepkék is tuti vannak.


Ha gyakran jársz arra, akkor érdemes lenne élvefogó csapdákat kihelyezni. Nagyon egyszerű a talajcsapda, ami nem más, mint talajszintre leásott pohár, amibe beleesnek a főként éjjeli aktivitású futrinkák. A csapdák ürítésekor könnyen meghatározható állatok közül kis utánaolvasás után Te magad fogod felfedezni, hogy él-e a magyar futrinka (és egyéb védett futrinkafajok) a területen, vagy sem. Nagy összeget nem igényel, csak időráfordítást, és viszonylag nagy számú (30 - 50) talajcsapdát / hét / éj.

Ha érdekel a téma, lépd meg!


Üdv.:

polarbeer

2014. ápr. 9. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!