Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Holdnak van magja,...

Ha a Holdnak van magja, héjai, akkor nem keletkezhetett úgy, hogy a Földből szakadt ki?

Figyelt kérdés

A Hold nem egyféle anyagból van, hanem van pl. magja. Bár pontosan nem ismerem a felépítését.

A Hold keletkezésére elméletek léteznek. Nem tudjuk, hogyan keletkezett. Az egyik elmélet, hogy a Földből szakadt ki. Viszont ha ez lenne igaz, akkor nem lenne magja, nem lenne olyan réteges a felépítése. Hiszen a Földnek az a része, ahonnan kiszakadhatott, leginkább egyféle anyagú, vagy többféle, de nem olyan szabályos "héjas" felépítésű, mint a Hold.


Remélem, jól sikerült megfogalmaznom. Szóval, sajátos felépítése miatt nem keletkezhetett a Hold úgy, hogy a Földből szakad ki - vagy igen? Ha igen, miért?



2014. ápr. 25. 22:31
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
82%
Egy ütközést követően kiszakadt a Földből, és forrón, olvadt állapotban keringve a Föld körül összeállt. Mivel képlékeny és félig megolvadt volt, a nehezebb elemek mélyebbre vándorolhattak, így alakult a héjas szerkezet.
2014. ápr. 25. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Ez milyen ütközés lehetett egyébként? Becsapódott valami, és attól szakadhatott ki? És egy ütközés következtében ennyire felmelegedhetett?
2014. ápr. 25. 22:49
 3/16 Hominida ***** válasza:
100%
Én úgy tudom, hogy a mai legelfogadottabb elmélet szerint a Hold valóban a Földből szakadt ki, olyankor, amikor a Föld még olvadt, de már nagyjából gömbszerű volt. Emiatt a Föld anyagának külső feléből került ki a Hold anyaga, ez magyarázza azt, hogy kisebb az átlagsűrűsége, mint a Földé. A kiszakadásnak a feltételezett oka egy nagyobb égitesttel történt ütközés. Amikor a Hold ebből a kitépett anyagból kiformálódott, volt ideje a nehezebb anyagoknak a középpont felé süllyedni.
2014. ápr. 25. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Dubi ***** válasza:
Azt hogyan sikerült megállapítaniuk, hogy a Hold héjas szerkezetű?
2014. ápr. 25. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Jól mondta a hármas. És igen felmelegedhetett annyira. Egy New York méretű meteor képes lenne felperzselni az egész bolygónk felszínét, akkor egy Mars méretű bolgyó ha tompa szögben csapódik be, kiszakíthat egy Hold méretű darabot és megolvaszthatja az egészét. Ha frontálisan ütközne, darabokra robbantaná az egész Földet.
2014. ápr. 25. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim válasza:
15%
Ha valóban a Földből szakadt volna ki a Hold, akkor vele megegyező kőzetekből épül fel. És mivel a Föld egy darabjáról beszélünk a feltevés alapján, így hasonló tulajdonságokkal kéne rendelkeznie a Földével. Azonban felszíne, légköre eléggé eltérő. Ennek fő jele, a Holdon nem alakult ki élet. Ezek után szerintem a Hold nem a Földből alakulhatott ki. ( De ez csak az én gondolatom) Így a Hold nyugodtan lehet héjas szerkezetű. :D
2014. ápr. 25. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 Hominida ***** válasza:
100%

#6-nak:


Ez valami nagyon nagy félreértés. Az élet kialakulásához nem az égitest anyaga érdekes, mert akkor az összes kőzetbolygón és nagy holdon lenne élet. Az anyaguk ugyanis eléggé egyforma, már amennyire a Föld "anyagát" egyáltalán minősíteni lehet bárhogyan is. A légkör hiányának az az oka, hogy a Hold tömege és tömegvonzása kevés egy komolyabb gázburok megtartásához. Ha nincs légkör, nincs egyenletes hőmérséklet sem, nincs folyékony víz sem ez utóbbiról egyelőre mindenki úgy gondolja, hogy az élet alapfeltétele.


A Hold anyagáról egyébként az derült ki, hogy kellően sok egyezést mutat a Föld kérgének anyagával ahhoz, hogy az eredetet megmagyarázhassák vele.

2014. ápr. 26. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"Azt hogyan sikerült megállapítaniuk, hogy a Hold héjas szerkezetű?"


Ugyanúgy, ahogy a Földről is. Szeizmológiai vagy szeizmikus mérőeszközökkel, mérésekkel.

2014. ápr. 26. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
2014. ápr. 26. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

[link]

[link]

A ma elfogadott keletkezés-történeti elképzelés szerint, nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőtt egy hatalmas bolygóközi ütközés történt. Ebben a formálódó ős-Föld és egy Mars méretű bolygócsíra, melyet Theiának neveztek el, összeütközött, és az ütközés által kilökődött anyag állt össze előbb gyűrűvé, majd egy gömb alakú bolygótestté. Eszerint a Hold anyaga a Földből származik, ám jelentős mennyiségben lehet benne a becsapódó másik test anyagából is. A feltételezett becsapódás jól magyarázza, miért van a Holdnak méretéhez képest viszonylag kis, fémes magja, a két ütköző égitest magja ugyanis 99%-ban a Földön maradt, és a két köpeny könnyebb anyagának lerepülő szilánkjai képezték a Föld körüli gyűrűt. Mivel mindkét égitest megolvadt az ütközés során, részben mozgási energiájuk miatt, ezért anyaguk fajsúlya szerint rétegződött, a nehezebb elemek így a magba kerültek.

2014. ápr. 26. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!