Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Termokémiai egyenletek megérté...

Termokémiai egyenletek megértése (Hess-tétel)?

Figyelt kérdés

A következő termokémiai egyenletek a titán előállításához szükséges Kroll-féle eljárást írják le. Az A reakcióban képződő titán(IV)-kloridot többek között titán(IV)-oxid (TiO2) előállításához is lehet használni. Tanulmányozza a termokémiai egyenleteket, majd válaszoljon a kérdésekre!


Termokémiai egyenlet (link)

[link]


1.kérdés:

Mennyi energia szükséges annak a magnéziumnak az újrahasznosításához, amely egy mol titán előállításához szükséges?


Javítókulcs:

1232 KJ/mol


Ezt a feladatot még meg is értettem.


2.kérdés:

Mennyi a teljes energiamérlege 1 mol titán előállításának?


Javítókulcs:

721 KJ/mol

Össze kell adni A, B és C reakció energiamérlegét! Ne feledje el azt az energiamennyiséget sem, amelyet egy mol titán előállításához szükséges magnézium újrahasznosítása igényel (B reakció).


Nem értem miért szükséges a teljes energiamérleghez a magnézium újrahasznosításának energiája? Ebben semmi logikát nem látok. Mert én először arra gondoltam hogy csak A+B reakció. Nagyon nem értem hogy miért kell a C reakció energiamérlege. Valaki aki érti el tudná nekem magyarázni??


3.kérdés:

Mennyi a teljes energiamérlege 1 mol titán-dioxid előállításának (A és B reakció)?


Javítókulcs:

-219 KJ/mol


Ebben a feladatban meg az az érdekes, hogy az eredmény csak akkor jön ki ha A+D adom össze. nem lehet, hogy elírták a zárójelben lévő betűt?


2014. máj. 2. 16:57
 1/7 Dubi ***** válasza:

2. Azért kell a magnézium energiája, mert azt újrahasznosítják ebben a rendszerben, nem kukázzák ki, így bele kell számolni az energiamérlegbe.



3.


'A' reakció: dH(A) = -84 kJ/mol = dH [TiCl4] + 2 x dH [CO] - dH [TiO2]

'D' reakció: dH(D) = -135 kJ/mol = dH [TiO2] - dH [TiCl4]



dH(A) + dH(B) = 2 x dH [CO] = -219 kJ/mol


Csak a szén monoxid képződéshője nincs kompenzálva, a többi kiesett, szóval eza teljes energiamérlege a titán-dioxid előállításának. Legalábbis a feladatban megadott rendszer alapján.

2014. máj. 2. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

A 2-est valamennyire értem.

De a 3-ast még mindig nem igazán.


Azért kell az A és D egyenletet venni mert a titán-dioxid csak abban szerepel?? Sajnos még mindig nem értem, hogy miért szerepel a zárójelben (A és B reakció).


Miért kell: "dH(A) + dH(B) = 2 x dH [CO] = -219 kJ/mol"? Miért kell a dH(B) hozzáadni, és nem dH(D)??


Biztos, hogy nem így lenne helyes: dH(A) + dH(D) = 2 x dH [CO] = -219 kJ/mol.

2014. máj. 2. 20:43
 3/7 A kérdező kommentje:

U.i:

Pedig fizikából elég jó vagyok termodinamikából, de úgy látszik a termokémia nem igazán olyan mint a termodinamika.

2014. máj. 2. 20:48
 4/7 Dubi ***** válasza:
Jahm, elírtam, a B-t cserélt ki D-re :D Bocsesz!
2014. máj. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Így már értem. Akkor szerinted a zárójelben lévő (A és B reakció) szerinted akkor elírhatták??


Szeretném majd ezt a könyvet megvenni:


Villányi Attila: ÖTÖSÖM LESZ KÉMIÁBÓL I-II. Példatár és megoldások


Nem tudod véletlenül, hogy ebben a könyvben vannak-e termokémiával kapcsolatos feladatok, és megoldásai??

2014. máj. 2. 22:10
 6/7 Dubi ***** válasza:
Én úgy emlékszem, voltak, de a mi tanárunk kiadott kb 50 hosszú (többrészes) és jó nehéz feladatot, és abból gyakoroltam, szóval nem emlékszem sokra a Villányiból.
2014. máj. 2. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Mindent köszönök.
2014. máj. 2. 22:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!