Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fogak: mi a magyarázata a...

Fish1 kérdése:

Fogak: mi a magyarázata a következőknek?

Figyelt kérdés

- miért van az, hogy az állatoknak nem szuvasodik a foguk, az embernek igen?

- miért nem gyógyul be egy rossz fog egy csonttöréshez hasonlóan?



2014. máj. 3. 23:04
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

De, az állatoknak is szuvasodik, ill. az embernek sem.

Egyrészt attól függ, hogy ki mit eszik... ha cukrosat, akkor sokkal jobban szuvasodik a fog. Medvék járhatnak így pl.

Másrészt az ősembernél akkor volt szuvas fog, amikor sok cukros gyümölcsöt evett.


A fog azért nem gyógyul be (legalábbis csak nagyon keveset tud gyógyulni), mert a kifejlett fogban már nincs meg az a sejtréteg, ami felépítette a zománcot.

A belseje pedig hiába gyógyulna: az már nem bírja azt az igénybevételt, amit a rágás jelent.

2014. máj. 3. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Sajnos ez a probléma, hogy a fog ilyen könnyen és gyorsan romlik, a "teremtés", vagy természet zsákutcája.

Tudniillik az egészséges fog szükséges az egészséges emésztéshez.


Egyre jobban hiszek abban, hogy ez genetikai kérdés is.


Dédnagymamám 92 éves korában hunyt el. Hat gyermeket hozott a világra, és halálakor egyetlen egy foga hiányzott, a többi egészséges volt.


A barátnőm 53 éves. Nincs fogköve. Neki sem, a fiának és a lányának sem!


Ez érdekelne: vajon milyen lehet a génje, a nyálösszetétele, hiszen átlagosak az étkezési szokásaik.


Ennek járjon már valamelyik tudós, kutató utána.

2014. máj. 4. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Erre én is kíváncsi lennék, mert nekem gyerekkorom óta elég romlékonyak a fogaim, pedig mosom őket rendesen. Tömött fogaim voltak, az elsőt 17 éves koromban húzták ki, majd 20 évesen egyet gyökérkezeltek. Ezután kb 10 évig semmi problémám nem volt, és az utóbbi 4 évben még 2-t ki kellett húzni (ebből 1 bölcsességfog) és mostanában tömni is kellett néhányat. Kalciumhiányom elvileg nincs, mert iszok tejet és rengeteg tejterméket is fogyasztok, viszont a múltkor azt olvastam, hogy a szervezet elsavasodása is okozhatja a fogak romlását. Ez viszont előfordulhat... Az én családomban néhány embernek voltak rossz fogai, mármint hogy gyorsan romlottak.


Az előbb azt olvastam, hogy a kutyáknál pl nem fordul elő fogszuvasodás: "a húsevőkben ez a betegség nem alakul ki, mert a szájukban lévő lúgos ph nem alkalmas a fogszuvasodást kiváltó baktériumok elszaporodásához."

2014. máj. 4. 00:42
 4/4 anonim ***** válasza:

De, minden állatnál előfordulhat fogszuvasodás.


A legtöbbnél azért fordul elő ritkábban mint az embernél, mert ha mégis megtörténik, akkor kihullik a foga, ha kihullik a foga nem tudja megenni az ételt, ha nem tudja megenni az ételt, akkor megdöglik.


Valamennyit a fogak is tudnak regenrálódni, de egy luk olyan mintha egy másik csontod rögtön kettétörne. Meg a fog kicsit más anyagból is van, szóval nem egyszerű gyógyulnia, nem éri meg a szervezetnek a ráfordítást.


A fog szuvasdodási hajlandósága a felépítésétől és a benne folyó anyagcserétől függ, azaz genetikai. A mosás maximum tisztán tartja.

2014. máj. 4. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!