Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van egy nagy aszteroida a...

Van egy nagy aszteroida a Föld középpontjától átmérőnyire, 0 relatív sebességgel. Mekkora sebességgel, mennyi idő múlva fog becsapódni?

Figyelt kérdés
Csak a Föld gravitációjával számolva. Nincs légellenállás, Hold, felrobbanás, stb.

2014. máj. 5. 13:53
 1/10 A kérdező kommentje:
A Föld középpontjától Föld-átmérőnyire.
2014. máj. 5. 16:54
 2/10 anonim ***** válasza:
Hogy mi?:)Te most a kiírásoddal csináltál egy másik holdat,az aszteroidából.
2014. máj. 5. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Nem, a Hold/hold kering a bolygó körül, ez pedig csak "áll", mígnem a Föld magához vonzza és becsapódik.

Vagy ha így jobban tetszik: felviszel egy nagy sziklát 6370 km magasra, és elengeded.

2014. máj. 5. 17:26
 4/10 anonim ***** válasza:

Az sem biztos, hogy be fog csapódni. A Föld kering a Nap körül és miközben az aszteroida szabadesésben zuhan a Földbe, a Föld kicsúszik alóla, így az aszteroida Föld körüli pályára áll. Ráadásul az aszteroidára ható "g" gyorsulás sem állandó, a távolság csökkenésével növekszik.

De ha eltekintünk ezektől és a "g"-t állandónak vesszük felírható, hogy s=(g*t^2)/2, ebből t=gyök(2*s/g), ahol "s" a Föld átmérője méterben, g=9,81 méter/szekundum-négyzet, így megkapod az időt másodpercben.

2014. máj. 5. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

"A Föld kering a Nap körül és miközben az aszteroida szabadesésben zuhan a Földbe,

a Föld kicsúszik alóla..." :D

"...0 relatív sebességgel" - tehát ugyanúgy kering a Nap körül.

"De ha eltekintünk ezektől és a "g"-t állandónak vesszük..."

Ha ilyen egyszerű lenne! (nem kérdeztem volna).

Induláskor a "g" éppen a negyede a felszíninek a 2*R távolság miatt, tehát közel sem állandó.

2014. máj. 5. 19:01
 6/10 anonim ***** válasza:
Igazad van a v relatív sebességet illetően. Szóval a bonyolultabb megoldás kell, ahol változik a gyorsulás, azt hittem valami középiskolai cucchoz kell, ahol leegyszerűsítve van. Szerintem tudom, hogyan kellene megoldani. Be kell egy új fizika mennyiséget vezetni a gyorsulás gyorsulását. A gyorsulás (a) idő szerinti deriváltja a sebesség (v), ami az út (s) idő szerinte deriváltja. Viszont a gyorsulás gyorsulásának (nincs jele, de nevezzük el k-nak) az idő szerinti deriváltja a gyorsulás. De itt nem az idő szerint változik a gyorsulás, hanem az út (távolság szerint), így út szerint kell deriválni, ha minden igaz. Vagy idő szerint, amit vissza lehet vezetni az útra, de akkor harmadfokú függvényt kapunk. Majd ezen még gondolkodnom kell, de szerintem az elv jó lenne.
2014. máj. 5. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Az energiamegmaradás tételével kell megoldani. Az egymástól r távolságban lévő tömegpontok gravitációs helyzeti energiája E = -gamma*M*m/r. A gamma a gravitációs állandó (6.67 x 10^-11). Ugyanez igaz gömbökre is, úgy, hogy a gömbök teljes tömegét a tömegközéppontba kell képzelni.


Tehát előbb ki kell számolni, mennyivel változik a test potenciális energiája, amíg 2R távolságból R távolságba kerül (itt most R a Föld sugara). Ez a különbség egyenlő lesz a mozgási energiájának a megnövekedésével (mv^2/2). Innen a v már könnyen kifejezhető.

2014. máj. 5. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

#6: "De itt nem az idő szerint változik a gyorsulás, hanem az út (távolság szerint)"

Igen, így már bonyolult.

#7: Köszi! Behelyettesítettem, egyszerű volt: v=7910 m/s jött ki, az 1. kozmikus sebesség.

Az idő kiszámítása már nem ilyen egyszerű, ha jól sejtem. :D

2014. máj. 6. 00:01
 9/10 bongolo ***** válasza:
100%

A sebesség időfüggése tehát ilyen:

v² = γM/R · x/(2R-x)

M a Föld tömege, R a sugara, x az aszteroida által megtett út: 0 induláskor, R lesz az ütközéskor.


Az idő kiszámítása integrálással tud menni:

v = dx/dt = √(γM/R) · √(x/(2R-x))

√((2R-x)/x) · dx = √(γM/R) · dt

∫ √((2R-x)/x) dx = ∫ √(γM/R) dt = √(γM/R)·∫ 1 dt

A bal oldali integrál x=0-tól R-ig megy, a jobb oldali meg 0-tól T-ig, ahol T a becsapódás ideje.

∫ √((2R-x)/x) dx = √(γM/R) · T


A bal oldal nem könnyű, itt levezettem:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

A különbség annyi, hogy most csak R-ig kell integrálni, ott meg úgy csináltam, mintha itt 2R-ig menne. Az ottani D az itt 2R. Az u szerinti integrálás meg ∞-től 1-ig megy.

Szóval most a bal oldal eredménye 2R·((1/2 - arctg 1) - (1/∞ - arctg ∞)) = R(1 + π/2)

Ha nem akarod kibogozni az integrálást:

[link]

Az idő ennek √(γM/R)-ed része (√(γM/R) egyébként a végsebesség).

2014. máj. 6. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Húúúazanyjáát! Tényleg nem egyszerű (az integrál).

De a végeredmény igen! :D

átlagsebesség = végsebesség / (1 + π/2)

KÖSZÖNÖM!

2014. máj. 6. 15:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!