Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan irányítják az űrszondákat?

Hogyan irányítják az űrszondákat?

Figyelt kérdés

Az érdekelne, hogy előre be vannak táplálva a "koordináták" vagy a Földről irányítják az űrszondákat, esetleg mindkettő.

Valahol olvastam, hogy a hetvenes években több űrszondát indítottak amerikából amelyek célja kijutni a Naprendszerünkből. Azt is olvastam, hogy még hosszú éveken át küldik az információkat. Az érdekelne még, hogy milyen módon, milyen technológiával jutnak el ezek az információk a Földre?


2009. dec. 27. 05:02
 1/5 anonim ***** válasza:

irányítás: jelentős részüket nem irányítják, az egyszer beállított pályán maradnak, nincs is hajtóművük.

amelyek irányíthatók, azok vagy automatikusan végzik a pályakorrekciót, vagy a földről kapott parancsok útján.

kommunikáció: rádióhullmokkal történik a kommunikáció.

2009. dec. 27. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az információk rádióhullámmal

irányítás gondolom érzékelők és számítógépek segítségével + giroszkóppal

2009. dec. 27. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Tehát rádióhullámokkal irányítanak például a Szaturnusz egyik holdjára történő landolást ami tőlünk 1 milliárd kilométerre található?
2009. dec. 27. 11:59
 4/5 dellfil ***** válasza:

A kommunikációs technológia nagyon hasonló ahhoz, ahogyan a mobiltelefon, és a mobilinternet működik. Az adatgyütés, és a vezérlés is számítógépek segítségével történik.

[link]

A valósidejű, közvetlen távirányítás a nagy távolságok miatt nehezen megvalósítható. A kommunikáció csak a 300 000 km/sec sebességgel terjedő elektromágneses sugárzás felhasználásával történhet. (a jelenlegi technológiai fejlettségünk mellett nincs gyorsabb, valószínű egy darabig még nem is lesz) Ezért a Hold esetében a jel oda-vissza útja kb. 2,5 másodperc, a Mars esetében (az álandóan változó távolsága függvényében) a legjobb esetben is kb. 400 másodperc (majdnem 6,5 perc) Ennyi a "reagálási" idő.

A Föld körüli pályákon keringő szondáknál nincs nagy időkülönbség, ott "könnyebben" be lehet avatkozni rádióparanccsal. (Gondoljunk csak a TV műsorokat is sugárzó műholdak időszakos pozicionálására)

2009. dec. 27. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 dellfil ***** válasza:
Csak előre programozott, de a változó körülményekre "rugalmas" progival ellátott fedélzeti számítógépek segítségével lehet. A jel oda-vissza útja több óra!
2009. dec. 27. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!