Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a szabályos neve annak a...

Banc kérdése:

Mi a szabályos neve annak a telítetlen, egyértékű alkoholnak, amelynél fellép a geometriai izoméria?

Figyelt kérdés

A) Pent-2-én-4-ol

B) Pent-3-én-2-ol

C) Prop-1-én-1-ol

D) But-2-én-3-ol

E) But-3-én-2-ol


Alapvetően kizárható az E, hiszen annál nem léphet fel a geometriai izoméria, így már csak arra kellene figyelni, hogy a név helyes legyen, azonban számomra mind a B, mind a C helyesnek tűnik. Miért van mégis az, hogy csak a B helyes?


2014. máj. 11. 23:32
 1/6 anonim ***** válasza:

Hogy lenne az 1-en egyszerre "-én" és "-ol"?

Az az elektron vagy egyik, vagy másik "dologra hazsnálódik fel".

2014. máj. 11. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Nem világos a probléma. Mi pontosan a probléma azzal, ha egy szénatomhoz hidroxil csoport, meg kettős kötésű szénatom is kapcsolódik?


[link]

2014. máj. 12. 07:35
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

C) 1-propén-1-ol


Ha csak a szerkezetet tekintenénk, jó lenne megoldásnak:

(1Z)-1-propén-1-ol:

[link]

(1E)-1-propén-1-ol:

[link]


Azonban az enolok (OH csoport C=C kötéshez kapcsolódik) egyensúlyban vannak keto formájukkal (keto-enol tautoméria) és egyszerű enolok esetén az egyensúly messze a keto forma (karbonilvegyület) oldalán van, így a vegyület valójában a propionaldehid (propanal):


CH3-CH=CH-OH <==> CH3-CH2-CHO


D) 2-butén-3-ol

E) 3-butén-2-ol


Ugyanazt a szerkezetet takarná a két név, de a két elnevezés egyike sem helyes. A szerkezet helyes elnevezése 2-butén-2-ol: CH3-CH=C(OH)-CH3


(Amennyiben 2-butén-2-ol lenne megadva a feladatban, szerkezetileg jó lenne megoldásnak, de a a C) pontban említett karbonilvegyület oldalán lévő egyensúly miatt a vegyület neve valójában etil-metil-keton lenne:


CH3-CH=C(OH)-CH3 <==> CH3-CH2-CO-CH3)


A) 2-pentén-4-ol

B) 3-pentén-2-ol


Ugyanarra a szerkezetre a B) a helyes elnevezés (a funciós csoportok helyét jelölő számok összege kisebb). Geometriai (cisz-transz vagy Z-E) izoméria fellép.

[link]

2014. máj. 13. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, sose gondoltam volna, hogy ez lenne a magyarázat, köszönöm szépen! :D
2014. máj. 13. 17:19
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

*E) 3-butén-2-ol


Elnézést, nem a 2-butén-2-ol helytelen elnevezése:

(2R)-3-butén-2-ol

[link]

(2S)-3-butén-2-ol

[link]


Nem megoldás, mert a C=C kötésben résztvevő C atomok közül az egyik láncvégi (terminális) helyzetben van, amihez 2 H atom kapcsolódik, így nem lép fel geometriai izoméria. (Optikai izoméria viszont fellép: R illetve S jelölés az elnevezésben.)


Meg kell hogy jegyezzem: rendkívül zavaró kérdés, hogy helytelen elnevezést is belecsempésznek és egyértelműen látszik, hogy nem a tudás felmérése, hanem a szívatás és az összezavarás (engem is sikerült...) volt a célja, bárki is találta ki. Hadd kérdezzem meg, honnan van a kérdés?

2014. máj. 13. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
2013 októberi emelt szintű kémia érettségi egyik kérdése volt, a megoldókulcs pedig (révén feleletválasztós feladat) csupán a választ tartalmazta, bármiféle magyarázatot mellőzve, úgyhogy nagyon köszönöm a válaszokat!
2014. máj. 13. 21:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!