Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizika: radioaktív bomlás...

Fizika: radioaktív bomlás törvénye. Igaz vagy hamis?

Figyelt kérdés
A radioaktív bomlás törvénye azt mondja ki, hogy az elbomlott atommagok száma az elbomlatlan atommagok számával arányosan változik, az idővel pedig exponenciálisan csökken:
2014. máj. 22. 17:12
 1/1 anonim ***** válasza:

Nem egészen… Inkább:


Ha elég sok (azonos rend- és tömegszámú) atommag bomlását vizsgáljuk, akkor (elég nagy időegységet választva) az időegység alatt elbomló atomok száma az elbomlatlan atommagok számával arányos. Egy egyszerű differenciálengyeletet megoldva ez ekvivalens azzal, hogy (a fenti feltételek mellett) az elbomlatlan atommagok száma időben exponenciálisan csökken.


Hogyha belegondolsz, akkor a feltételek nélkül nincs is értelme ennek a kijelentésnek. Például ha van 18 darab cézium-137-es atommagod, akkor a törvényből az következik, hogy 30 év múlva már csak 9 darab lesz, 60 év múlva pedig 4,5. Mi az, hogy 4,5 darab céziumatommag? Vagy ha van 1 000 000 000 darab cézium-137-es atommagod, akkor 1 másodperc múlva már csak 999 999 999,27 darab lesz?


(Az azonos rend- és tömegszámot azért raktam bele, mert lehet, hogy a bomlástermék is radioaktív, és akkor lehet exponenciálisok összege is az elbomlott atommagok száma, meg hasonlók…)


Az egyes atommagok radioaktív bomlása véletlenszerűen, legalábbis elég nehezen megjósolható módon következik be.


(Igyekeztem pontosan fogalmazni, ha van észrevételetek, akkor azért szívesen veszem.)

2014. máj. 22. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!