Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » "Hogy lehet, hogy valaminek...

"Hogy lehet, hogy valaminek ne legyen tömege? "

Figyelt kérdés
"Utalva itt egy foton nyugalmi tömegére. Én úgy tudom, hogy ha valami létezik, annak van energiaszintje,és aminek van energiaszintje, annak van tömege is. Ebből visszaforgatva úgy gondolom, hogy a tömegtelen dolgok nem léteznek. Az egyetlen kivétel a tér, mert állítólag ha a tér egy pontjáról minden anyagot elvonunk, tehát ott nem lesz semmi tömeg, az is bocsájt ki energiát, ezt hívják nullponti energiának." Ezen felül gondolom, a foton tömegnyerésének a súlyos és tehetetlen tömeghez lehet köze. (?) Hogy is van ez?

2014. máj. 29. 14:47
 1/4 anonim ***** válasza:
hopp hopp, a foton nyugalmi tomegeben a 'nyugalmi' elkerulte a figyelmedet. ugyanis ha a foton nyugalomban van, akkor bizony nincs energiaja - tehat tomege sincs.
2014. máj. 29. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Mi hajtja akkor egy fotont? Az odáig rendben van, hogy bizonyos reakciók során felszabadul, de mitől lesz később impulzusa, miután kiszabadult vagy létrejött(?).

Esetleg a Higgs mezőhöz lehet köze vagy mivel magyarázzák ezt?

(Egyébként az idézőjeles rész azért van, mert egy másik kérdésnél valaki más tette fel a kérdést, én csak kiegészítettem még.)

2014. máj. 29. 15:55
 3/4 anonim ***** válasza:

Akkor tévedünk a legkisebbet, ha azt mondjuk, hogy a fotonnak nincs tömege. Energiája, impulzusa azonban van.


El kell különíteni a nyugalmi tömeget és az inerciális/relativisztikus energiát/tömeget. Szerintem ezeknek olvass utána.

A "tömegnyerést" célszerű elfelejteni, félrevezető fogalom, mert azt gondolhatja az ember, hogy a nyugalmi tömeg növekszik, pedig nem. A gyorsításhoz nem azért kell egyre nagyobb energia, mert növekszik a gyorsuló tárgy tömege, ez csak az idődilatáció külső szemlélőre vonatkozó látszólagos eredménye. A gyorsuló tárggyal együtt mozgó szemlélő számára konstans tolóerő konstans gyorsulást okoz akár az idők végezetéig, és az idődilatáció gondoskodik róla, hogy mégse érje el a fénysebességet.


Ha tudsz angolul:

[link]

[link]

2014. máj. 29. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A fotonnak nincs nyugalmi tömege. De nyugvó foton sincs. Amelyik pedig mozog, annak van energiája, így tömege is. A tömeg és az energia megkülönböztetése két különböző szempontból tekinti ugyanazt.
2014. máj. 29. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!