Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Balatonból egyszer csak...

Ha a Balatonból egyszer csak az összes víz eltűnne hirtelen, mennyi ideig tartana a folyóknak újra feltölteni?

Figyelt kérdés
A bele folyó folyók, patakok vizéből mennyi idő alatt töltődne fel újra arra a szintre, amin lennie kell?
2014. jún. 1. 12:44
 1/6 anonim ***** válasza:
Nagyon sokáig. Érdemben alig folyik bele patak. A vízpótlás döntően az esők mennyiségétől függ. Éveken át kongatták a vészharangot, hogy elapad a Balaton. Tervek születtek a Rába belevezetésébe (semmit se oldott volna meg, viszont jó drága lett volna). Aztán jött két esős év, ma a leeresztés a fő probléma.
2014. jún. 1. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Az átlagmélysége kettő égész valahány méter, egy év alatt simán rájöhet 80cm, szóval 5 éven belül.
2014. jún. 1. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ha a Zalán kívül a többi vizet elhanyagolandónak tekintjük, akkor a balaton víztérfogata kb 1.9 köbkilóméter, a Zala vízhozama átlagosan 6m^3/sec.


Akkor átlagosan napi 0.000519km^3 víz folyik be a Balatonba,ami évente kerekítve 0.19km^3 víz.

Ha eltekintünk az esőktől,párolgástól,patakoktól, befolyó szennyvíztől akkor a Zala kb 100év alatt feltöltené :D



( ha valamit elszámoltam, majd kijavítanak :D )

2014. jún. 1. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

#2: "...egy év alatt simán rájöhet 80cm..."

Az inkább csak 65cm aminek elég nagy része elpárologna...

#3: "( ha valamit elszámoltam, majd kijavítanak :D )"

1,9 km^3 / 0,19 km^3/év = 10 év :D

Szóval a csapadék, meg a Zala vize: 6-8 évre saccolom. Hacsak nem lenne sokszor 35-40 fokos hosszú forró nyár.

2014. jún. 1. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"1,9 km^3 / 0,19 km^3/év = 10 év :D "

Ez ciki, de tényleg :D

2014. jún. 1. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:

Valahol azt olvastam, hogy a Balaton vize 2,2 évente cserélődik ki. Gondolom akkor ennyi idő alatt a 0-ról is feltölthető lenne.


Aki csak a Zalával számol: sztem az eső nagyon komoly tényező, azt figyelmen kívül hagyni az munkahipotézisnek kicsit durva:)

2015. szept. 28. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!