Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tudnátok segíteni egy kémiai...

Tudnátok segíteni egy kémiai feladatban? (nitrogéntartalmú vegyületek)

Figyelt kérdés
Fel kéne írni az N-metilpropánamid szerkezetét + a rendűsége. és az előállításának egyenlete:) Előre is köszi a segítséget!
2014. jún. 3. 18:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Az alapvegyület a propionsav (propánsav): CH3-CH2-COOH

Karbonsav-amidról van szó (-OH csoportot -NH2 helyettesíti): CH3-CH2-CONH2

A N atomhoz egy -CH3 metil csoport kapcsolódik: CH3-CH2-CONH(CH3)


[link]


A rendűség alkánok (telített szénhidrogének) esetében értelmezett: annyiad rendű a kiválasztott C atom, ahány másik C atommal létesít kovalens kötést. (Tehát itt fölösleges rendűségről beszélni.)


Előállítását nem tudom biztosan, ez már a preparatív szerves kémia tárgykörébe tartozik.

(De ha tippelnem kéne, akkor a megfelelő karbonsav-észter és amin reakciója:


CH3-CH2-COO-CH3 + H2N-CH3 = CH3-CH2-CONH(CH3) + CH3-OH)

2014. jún. 3. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Ozmium42 ***** válasza:
Szerintem a rendűség a nitrogénre vonatkozik, és szekunder, mert két szénatom kapcsolódik hozzá.
2014. jún. 4. 02:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Jogos. Először csak az alkánokra koncentráltam rendűség tekintetében, de valóban: a vegyületet acilezett aminként is el lehet nevezni és az aminoknál a rendűség az ammóniában helyettesített H atomok száma. Ahogyan Ozmium42 írja: másodrendű (szekunder) amin. Köszönöm a kiigazítást.

(Aminként elnevezve: metil-propionil-amin)

2014. jún. 4. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!