Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért viszket a szúnyogcsípés?

Miért viszket a szúnyogcsípés?

Figyelt kérdés
Nem a kémiai háttere érdekel, hanem hogyha evolúciós szempontból előnytelen tulajdonság (a parazita leleplezi magát), akkor hogyan maradhatott fent?

2014. jún. 6. 08:56
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

Csípés után viszket. És azért, mert gyulladás alakul ki, ugyanis a szúnyog belenyomja a nyálát a sebbe, hogy amíg szív, addig se alvadjon. Erre a nyálra reagál viszketéssel, duzzanattal a szervezet.


De mivel ezzel nem leplez semmit, ezért nincs hátrányban egy olyan szúnyoghoz képest, ami nem viszket. Ha a szúrás pillanatában kezdene viszketni, és percekig tartana a szúrás, akkor lenne előnye - de így nincs. Sőt, a legtöbb szúnyognak a csípését nem is érezni, csak akkor kezd el viszketni, amikor már messze jár a rovar :)

2014. jún. 6. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Írtam is, hogy nem a kémiai (biokémiai is beletartozik) háttere érdekel, azt eddig is ismertem, mindegy.


Nos, nem egészen. Nem utána kezd el viszketni, hanem a vérszívás megkezdésétől folyamatosan egyre jobban érződik. Én mindig a csípésre leszek figyelmes és agyoncsapom a dögöt.

2014. jún. 6. 09:38
 3/11 A kérdező kommentje:
És most konkrétan a szúnyogról érdeklődtem, nem egyéb rovarokról is.
2014. jún. 6. 09:39
 4/11 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nem teljesen tökéletes az az érzéstelenítő cucc, amit a megsebzett pórusba pumpál. Csak annyira jó minőségű, hogy az épp elég szúnyogot ment meg a lecsapástól, hogy a faj ilyen szaporasággal gond nélkül fennmaradjon.

Az embernél ezek szerint nem tökéletes a módszer, de gondolj bele, a szúnyogok vérszívogatásában mennyire lehet jelentős forrás az ember. Ha minket soha többé nem tudnának megcsípni, az sem vetné vissza a szúnyog-populációt.

Egy tehén sokszor akkora felület, mint egy ember és ebből a felületből igencsak kis részen tud csapkodni. És még van pár száz fajta emlős, ami alkalmas a szúnyognak vért biztosítani. Ők kevésbé nyafognak egy szúnyogcsípésen, mint mi, úgyhogy miattunk nem fog megváltozni a faj.

Meg persze a mi kb. 40.000 évnyi fejlődésünk evolúciós léptékben csupán egy pillanat, a szúnyog ehhez még nem alkalmazkodott. De nem is kell neki.

2014. jún. 6. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Persze a legtöbb állat nem tud elég effektíven védekezni, de nem is tűri feltétlen tétlenül a csípést. Szerintem ez a tulajdonság - a szúnyogoké - kellő idő alatt ki fog szelektálódni. Csak azon csodálkozom, hogy eddig fennmaradt.
2014. jún. 6. 12:49
 6/11 anonim ***** válasza:

De értsd már meg: az, hogy a csípés UTÁN viszket, és gyullad, a szúnyog számára totálisan mindegy. Egy nem viszketően csípő szúnyog semmivel sem szaporodik nagyobb eséllyel, mint egy viszketősen csípő szúnyog.


Az, hogy neked nem tetszik, meg szerinted előnytelen, a túlélés szempontjából nem az. És mivel a szúnyognak szüksége van a nyálra (az valóban növeli a túlélési hatékonyságot) ezért itt nincsen semmilyen evolúciós nyomás az iránt, hogy a viszketés nélkül csípjen.

2014. jún. 6. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Ha nem érezném meg időben, nem tudnám agyoncsapni, pedig legtöbbször megérzem és kinyírom. Ergo van evolúciós nyomás. Érts már meg! Persze lehet kivételes vagyok és csak én érzem meg "időben" :P
2014. jún. 6. 14:51
 8/11 anonim ***** válasza:

Igen, én például legtöbbször nem érzem meg, csak néha.

A legtöbb állat (az ember csak egy a célpontot közül) meg szerintem a vastagabb, érzéketlenebb bőre miatt még kevésbé érzi meg, vagy ha mégis megérzi úgysem tud ellene semmit tenni, ugyanis nincs keze, amivel odacsapjon.

2014. jún. 6. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

De van farkuk, amivel el tudják hajtani, vagy "testmozgásuk". Ingerlékenység is létezik a világon.

És spontán mutációk, amik akár az elmúlt 40000 évben is kialakulhattak, és elterjedhettek volna. Biztosan életképesebbek lennének a magukat nem felfedő egyedek.

2014. jún. 6. 17:23
 10/11 anonim ***** válasza:
Btw, honnan veszed, hogy a 40 ezer évvel élt szúnyognak nem volt jóval "csípõsebb" csípése?
2014. jún. 6. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!