Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Földdel egy hasonló...

Ha a Földdel egy hasonló méretű bolygó ütközne, az ütközés pillanatában melyik bolygó gravitációs ereje hatna a lakókra?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy ha eltekintenénk a légmozgástól és az egyéb hatásoktól, ami az ütközést megelőzően megölne minket, akkor hogy érvényesülnének ránk nézve a gravitáció törvényei? Az ütközésig a két bolygó között lebegnénk, tekintve, hogy a hasonló tömegek miatt gravitációs egyensúly áll fent?

2014. jún. 8. 11:27
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Az ütközés pillanatában "egyesül" a két bolygó, tehát gyakorlatilag 2G lesz a gravitációs erő nagysága.
2014. jún. 8. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Az a helyzet, hogy mivel a foldhoz kozelebb vagy, azon allsz, es tokeletesen egyenlo a gravitaciojuk, ezert a foldon maradnal, csak csokkenne a gravitacios hatas, szoval minel kozelebb erkezik a masik bolygo, annal magasabbra tudnal ugrani, mig vegul at tudsz ugrani a masik bolygo felszinere. De ez tenyleg csak szigoruan elmeleti sikon. Szoval ez csupan a ket test kozotti gravitacio hatasa a lakokra. Annyi valosagalapja van, mint a harry potternek.
2014. jún. 8. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Mindenesetre érdekes jelenség lenne :)
2014. jún. 8. 11:43
 4/16 anonim ***** válasza:
Viszont aki a Föld túloldalán van, arra nagyobb gravitációs erő hatna, mert ugyanarra vonzaná a Föld és a másik bolygó is.
2014. jún. 8. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:
Igen, ez is eszembe jutott. Valójában a túloldali lakókra hatna a 2G. Egy darabig poén lenne :D
2014. jún. 8. 14:54
 6/16 anonim ***** válasza:

Valójában egyik megoldás sem helyes.


Közvetlenül az ütközés előtt, amikor a két bolygó már majdnem összeér, akkor az érintkezési pontnál álló megfigyelő a normál gravitáció 1/4-ét fogja érezni mint súlyerőt, a Föld átellenes pontján álló megfigyelő pedig a 31/36-odát.Tehát mindkét oldalon kevesebbet fog mutatni a mérleg, de nem nullát.


A dolog magyarázat az, hogy nem csak a két bolygó gravitációs terét kell figyelembe venni, hanem azt is, hogy az ütközésig a két bolygó (és így a rajtuk lévő megfigyelők is) folyamatosan gyorsul egymás felé. Ehhez a gyorsításhoz is erő kell.


Amúgy jó feladat.

2014. jún. 8. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 2xSü ***** válasza:
100%

Hogy mennyi zöldség össze lett itt hordva, már elnézést…


Gravitációs erő két – pontszerű – test között kiszámítható: F = G * m1 * m2 / r²

Mikor helyettesíthető egy test egy a tömegközéppontjába helyezett pontszerű tömeggel? Ha a test köré írható gömbön kívül nézzük. Ha nem ez a helyzet, akkor is ki lehet számolni persze a gravitációs erőt, maximum kicsit összetettebben, fel kell osztani pontszerűnek tekinthető tömegekre, és ezek erőit kiszámolva meg lehet nézni az eredő erőt.


#1> Az ütközés pillanatában "egyesül" a két bolygó…


Mi az, hogy egyesül? Ha a két bolygó azonos tömegű és méretű, akkor az ütközés pontjában nulla a gravitációs erők eredője. Ha máshol vagy, akkor ki kell számolni a két bolygónak az adott pontban lévő tömegre ható gravitációs erejét és venni az eredőjét.


#5> valójában a túloldali lakókra hatna a 2G.


Nem. 2*g biztos, hogy nem, mert a másik bolygótól jóval messzebb lennél. A földön mondjuk egy 1 kg-os testre nagyjából 10 N erő hat. Ha a Föld túloldalán lenne még egy bolygó, azonos tömeggel, és mérettel, akkor annak tömegközéppontjától 3-szor annyi távolságra lennél, tehát a gravitációs erő a kilencede lenne, mintha a felszínén állnál. Azaz 11,11 N erő hatna, mondjuk úgy 1,11 g-nek megfelelő erő.


#6> Közvetlenül az ütközés előtt, amikor a két bolygó már majdnem összeér, akkor az érintkezési pontnál álló megfigyelő a normál gravitáció 1/4-ét fogja érezni mint súlyerőt


Miért is? A két bolygó ha ugyanakkora, akkor az ütközés pillanatában az ütközési pontból nézve egy teljesen szimmetrikus állapot lenne, ugyanúgy lennél az egyik, mint a másik bolygó felszínén. Akkor miért lenne a Föld által ható gravitációs erő nagyobb, mint a másik bolygó esetén? Mindkettőnek azonos a tömege, azonos távolságra vagy a tömegközéppontjától, tehát a két bolygó ugyanakkora nagyságú, de pontosan ellentétes irányú gravitációs erőt fejtene ki.


> A dolog magyarázat az, hogy nem csak a két bolygó gravitációs terét kell figyelembe venni, hanem azt is, hogy az ütközésig a két bolygó (és így a rajtuk lévő megfigyelők is) folyamatosan gyorsul egymás felé. Ehhez a gyorsításhoz is erő kell.


Ez meg aztán végképp értelmezhetetlen. A két bolygó között van gravitációs vonzóerő. Ez szépen kiszámítható a két bolygó tömegéből, távolságukból. Hogy egy harmadik testre az egyik, vagy a másik bolygó milyen erővel hat, az ettől tökéletesen független. Ha nem tévedek – a relativisztikus hatásoktól eltekintve – két test között még mindig F = G * m1 * m2 / r² képlettel számoljuk a gravitációt. Nem rémlik, hogy ezt a fizikai törvényt hatályon kívül helyezte volna az országgyűlés. ;-)

2014. jún. 8. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 2xSü ***** válasza:
100%

Még egy kis kiegészítés:



#1> Az ütközés pillanatában "egyesül" a két bolygó…


Gondolom arra gondoltál, hogy innentől kezdve a két bolygó egy test, így egy pontszerű tömegközépponttal helyettesíthető, és mivel dupla a tömege, ezért dupla az erő is. De egyrészt ezzel a tömegközéppont is máshova kerül, és ez nem mindegy, másrészt ez a helyettesítés – mint írtam – csak akkor tehető meg, ha a két test által meghatározott gömbön kívülről nézzük.


~ ~ ~ ~ ~ ~ ~


Még egy kis számolgatás. Ha minden lezajlott, a két bolygó összeütközött, megolvadtak, egy nagy gömbbé álltak össze, majd megszilárdultak, akkor sem kétszerese lesz a gravitációs erő, mivel a bolygó térfogata, így sugara is nőtt, ergo messzebb került a felszín a tömegközépponttól. Az új bolygó sugara meghatározható a gömb térfogatából (ha a sűrűséget azonosnak vesszük, ami nem feltétlenül igaz, valószínű kicsit sűrűbb lesz, de most a példa kedvéért tekintsük így, nem fogunk nagyot tévedni):


V = 2*v

(Ahol a V az új bolygó térfogata, a v meg a régi bolygók térfogata.)


4/3 * R³ * π = 2 * 4/3 * r³ * π

(Ahol az R az új bolygó sugara, r meg a régi bolygó sugara.)

Egyszerűsítés után kijön, hogy:


R³ = 2 * r³


R = köbgyök(2) * r = 1,26 * r


Oké, tehát dupla akkora erő, köbgyök(2)-szor akkora sugár:


F = G * M1 * m2 / r² = G * (2*m1) * m2 / (köbgyök(2) * r)² = 2 / köbgyök(2)² * [ G * m1 * m2 / r² ] = 2 / köbgyök(3)² * f

Ahol M1 az új bolygó tömege, m1 a régi bolygók tömege külön, f meg a régi gravitációs erő. Tehát a gravitációs gyorsulás 2 / köbgyök(2)²-szeres lesz, ami kb. 1,26 g-nek felel meg.


Persze be is lehet helyettesíteni a képletbe, ugyanúgy kb. 12.37 N jönne ki, de így levezetve kicsit elegánsabb.

2014. jún. 8. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Hát köszönöm SüSü a kimerítő válaszokat, nem biztos, hogy számodra megérte ennyit koptatni a billentyűzetet, de én mindenképp hálás vagyok :D
2014. jún. 8. 20:27
 10/16 anonim ***** válasza:

Süsü:


Igazad van abban, hogy az ütközéskor a két bolygó gravitációs ereje pontosan egyenlő (a köztük álló megfigyelőre nézve), de én úgy éreztem, a kérdező inkább arra kíváncsi, hogy vajon mit éreznénk, mi történne velünk, elszakadnák-e a talajtól, változna-e az érzékelt súlyunk. Ha pedig ezt kiszámolod, nem az a válasz jün ki, mint ami első látásra adódna.


A te gondolatmebetedből az jönne ki, hogy ilyenkor igen, a két bolygó közt álló személy súlytalanná válna és elkezdene lebegni. Ami nem igaz. Hanem az igaz, hogy ilyenkor is érezné a súlya egy részét, pontosan a negyedét, amit a mérleg ki is mutatna.


Ennek a kiszámításához pedig tényleg figyelembe kell venni a gyorsulást, számold ki, és meg fogod látni, nem nehéz.

2014. jún. 8. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!