Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az oka annak, hogy a...

Mi az oka annak, hogy a Dobson-mechanikára épülő Newton távcsövek olcsóbbak, mint a más mechanikán lévők?

Figyelt kérdés

Íme egy példa:


150/1200 Dobson-távcső

[link]


150/1200 Newton-távcső

[link]


Nem nagyon látok különbséget az áron kívül. A Dobsont kevésbé lehet bővíteni? Mennyivel tud többet vagy mitől jobb a másik? Jobb okulárokkal adják?

Köszönöm szépen a válaszokat!



2014. jún. 18. 01:48
 1/5 anonim ***** válasza:

A skywatcher az biztosan jó minőség, de ezen kívül az EQ mechanikának több előnye is van.

Egyrészt sokkal könnyebb, a HighTech anyagok használata miatt.

Másrészt kapható hozzá léptetőmotor, ami fotózáshoz elengedhetetlen. Ezt az óratengelyre szerelve azonnal működtetheted, de a kézi vezérlés is könnyebb, mert csak egy tengelyt kell mozgatnod, ha a kép kiúszik a látótérből.

Szerintem a navigáció is sokkal egyszerűbb.

Az EQ rendszer sokkal finomabban van csapágyazva is.


A dobson fő hátránya a meglehetős nagy súlya, de ha fix helyre telepíted és nem sokat mozgatod, akkor számításba jöhet, mert szerintem merevebb lehet, mint a másik, amely ilyen hosszú fókusznál már könnyebben beremeg.

A dobsont nem ismerem, miképpen oldják meg a motoros követést, ez nagyon fontos, de biztosan van ahhoz is megoldás, meg vezérlőprogram is.

Vesd ezeket is össze, léptetőmotor, komputeres vezérlés költsége és tekintsd meg a súlyukat is, valamilyen módon.

Ha nem akarod sokat mozgatni, akkor válaszd a dobsont, bár mint mondtam az azimutális szerelés nincs egálban az EQ-val.

2014. jún. 18. 05:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Ha vennék egy Dobsont, magát a távcsövet később rá tudnám szerelni EQ mechanikára?
2014. jún. 22. 16:50
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem vagyok benne bizonyos, hogy könnyű lesz, de természetesen nem lehetetlen.

Annak idején én magam építettem egy Newton távcsövet, amely 20 cm átmérőjű tükörből állt, 1500 - as fókusszal. Egyedül a tükröt kaptam az Urániásoktól.

Mivel a mechanika acélból volt, a súlya is tetemes volt, de attól függetlenül volt némi rezonanciája, de ez mellékes, a lényeg az, hogy mindent meg lehet oldani.

A készen kapható tubusgyűrűt valószínűleg nem tudod használni, mert nem valószínű, hogy a két tubus átmérője pontosan egyezik, a prizmasínnek meg belül valószínűleg van valami merevítése, de ha van gépipari kapcsolatod, akkor ezeket meg lehet oldani némileg barkácsmódon, de viszonylag profi minőségben, hiszen itt a rögzítés fixen történik, amit nem nehéz megoldani.

Az is lehet, hogy használhatod ezeket, mivel mindkét tubus Skywatcher, de ezt csak az üzletben tudják megmondani, a pontos méretek ismeretében.

Szerintem a mechanikán ne spórolj majd, inkább erősebbet vegyél, mint gyengébbet, de a plössl okulárokat is a figyelmedbe ajánlom.

2014. jún. 22. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Kedves Válaszoló, írtam privátot még egy-két kérdéssel, köszi, ha válaszolsz!
2014. jún. 25. 20:53
 5/5 anonim ***** válasza:

Szivesen!

Szerintem kiírhattuk volna, de mehet privátban is.

2014. jún. 25. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!