Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A katódsugárcsöes tv-nek és...

A katódsugárcsöes tv-nek és monitornak van az egészségre nézve káros hatása?

Figyelt kérdés

2014. jún. 20. 15:24
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
bizonyos szélsőséges helyzetekben igen, de amúgy nincs, különben nem használnánk
2014. jún. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Nincs.


Kivéve, ha nagyobb magasságból rád ejtik, a szemed mellett beleversz egy csavarhúzót és robban a képcső, esetleg szétkapod, és valahol beszereled magad az áramkörébe mint ellenállás, na, akkor van.


Amíg rendesen üzemel, és nem teszel rajta tönkre semmit, addig nincs káros hatása.

2014. jún. 20. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
53%

Igen van. Az alacsony képfrissítési frekvencián üzemelő CRT eszközök nem igazán tesznek jót. Elég hosszú idő után látásromlást is okoznak ( nekem az olyan kép nézésétől fáj a fejem is, gondolom ez összefüggésben lehet a szemmel ).

75Hz főlé állított képfrissítéssel már nem okoznak ezek sem problémát.

2014. jún. 20. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 homo ludensz ***** válasza:
53%
Ha radiesztétaként válaszolom meg a kérdést akkor határozottan állítom hogy van. Írjátok hogy ha így lenne nem használnák.A mostani lapos monitorok előtt ezt használták mert nem volt más. Nézetek már meg egy régi angol filmet ott néha feltűnik az akkori TV.a maga képalkotásával és 1936-ot írunk. Mire nálunk tv. adás lett a maga 90fokos majd később a 115 fokos képcsövekkel azt sem 50cm.--ről néztük. A monitor elé bizony oda ülünk régen is és most is. Van aki a munkája miatt van aki szórakozásból. Régebben kiméregettem hogy melyik "sugárzik" messzebbre és igyekeztem ellensúlyozni.Ma már smart tv.-n írogatok,skype-lek,nettezem így nem lényeges.
2014. jún. 20. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
én elsősorban sugárzási szempontból gondoltam a kérdést talán a 4-es közelítette meg a legjobban a lényegét szerintem de azért jár a zöld pacsi minden válaszolónak
2014. jún. 20. 21:01
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Ezt leírhattad volna a kérdésbe :P


Arra kíváncsi lennék, hogy a pár évtized alatt a sugárzás okozta gondok vagy a szemproblémák kerültek többségbe a CRT felhasználók körében ( vagy egyáltalán vizsgálták e valaha az elsőt).

2014. jún. 20. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Az az említett cuccoknál az elektronok lefékeződésekor gyenge röntgen sugárzás képződik. Ezt vastag (7 - 12 mm ) , ólomtartalmú üveggel igyekeznek megfogni. Ezért olyan dög nehezek a régi tévék.

Valamennyi sugárzás így is kiszabadul. Hivatalosan nem veszélyes, de hogy ki mennyit tart veszélyesnek, az más kérdés.

Fiatal koromban játszottam olyat, hogy becsomagolt fotópapírt, és különböző dolgokat tettem a tv képernyőre. 4 - 8 óra exponálás után előhívtam.

2014. jún. 20. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

5 egészségre való hatás van a katódsugárcsöves kijelzőkkel kapcsolatosan:

1. Ionizáló sugárzás: igen kis mennyiségű röntgensugárzást bocsájt ki. Az FDA (a magyar ÁNTSZ-hez hasonló amerikai szervezet) ezt a képernyőtől 5 centiméterre 0,5 miliröntgen/óra mértékben maximalizálta egy 1969-es rendelet értelmében.

2. Mérgezés: a régebbi kijelzők fényporrétege kadmiumot tartalmazhat; az üvege meg ólmot.

3. Villogás: a 60Hz és az alatti képváltási frekvenciájú képernyőknél (kivéve a hosszú utánavilágítási idejű szkópképernyőknél) jelentkezhet - ez zavarólag hathat (gondoljunk csak az epilepsziásokra!).

4. Hallható zaj: az 50/60 Hz képváltási frekvenciájú kijelzők ~15-16 kHz sorfrekvenciával rendelkeznek - ez hallható zajként jelentkezik.

5. A katódsugárcső belsejében légritkított tér van - ha a cső felülete megsérül, akkor az "felrobbanhat".

Forrás: [link]

2014. jún. 20. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 homo ludensz ***** válasza:
70%
Hogy ki mit mér és mit tesz közzé az egy dolog.Egy beltéri egység ami általában a tv. alatt foglal helyet kb.7 méterig mérhető egyszerű filléres eszközzel.A mikróknál is évekig vitatkoztak és ugyan így a mobiltelefonoknál is pro és kontra ment a bizonygatás. Akinek van pénze az olyan szakértői tanulmányt írat amilyen az ő érdekeinek megfelel.
2014. jún. 21. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

"Hogy ki mit mér és mit tesz közzé az egy dolog."

Ha ezt a mérést nagy egyedszámmal egymástól függetlenül reprodukálják, megfelelő metodikával, akkor nem csak "egy dolog".


"Egy beltéri egység ami általában a tv. alatt foglal helyet kb.7 méterig mérhető egyszerű filléres eszközzel."

Normális mérést elektromágnesesen terektől szigetelt helyiségben megfelelő metodikával szokás végezni - no az nem egy filléres dolog.


"A mikróknál is évekig vitatkoztak és ugyan így a mobiltelefonoknál is pro és kontra ment a bizonygatás."

A mikrohullámú sütőknél a leginkább köztudatba jutó kontra kísérlet az alábbi volt:

[link]

ez a kísérlet neves szaklapokban nem jelent meg (mivel kis egyedszámú volt, kontrollálatlan körülmények között, amit nem is reprodukáltak) csak ezoterikus lapokban.


Ezt átvette a magyar búlvársajtó is és mindenféle new age-es maszlaggal körítve, kihasználva az átlagember hiányos természettudományos ismereteiből fakadó félelmeit tálalta is azt (vigyázat! az alábbi rettenet olvasása az arra fogékony humanoid egyedekben elbutulást okozhat!):

[link]


Szerencsére azért vannak hozzáértők, akik figyeltek a tanórákon, és a földbe is döngölik az ilyen rémhírcikkek renoméját:

[link]


"Akinek van pénze az olyan szakértői tanulmányt írat amilyen az ő érdekeinek megfelel."

Ha a kísérlet eredményében logikai bakik vannak, vagy a reprodukálása nem ugyanazt az eredményt mutatja az előbb-utóbb kibukik. Lásd a fénynél gyorsabb neutrínók esetét ( [link] ), a buborékfúzis "tragikomédiát" ( [link] ) vagy a NASA egyik kutatója által a Földön felfedezett létforma körüli kételyeket ( [link] ).

2014. jún. 21. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!