Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a multiplicitás és hogy...

Mi az a multiplicitás és hogy kapcsolódik a karakterisztikus egyenlethez?

Figyelt kérdés
Valaki eltudná magyarázni érthetően?
2014. jún. 22. 23:08
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

A multiplicitás az a többszörös gyököt jelenti, például az (x-4)^6=0 egyenletnek a megoldása 4, aminek a multiplicitása 6, mivel az x-4 6-szor kiemelhető;


(x-4)^6=(x-4)*(x-4)*(x-4)*(x-4)*(x-4)*(x-4)*(x-4)


A karakterisztikus egyenletben csak annyi az érdekesség, hogy az algebrából tanultak alapján a polinom deriváltjának ugyanaz a gyöke, ezért ha a felírható másodfokú egyenletben ugyanaz a két gyök, akkor más a forgatókönyv, mintha nem lenne.

2014. jún. 22. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! Az egyik matek könyvemben találtam olyat, hogy a sajátértékegyenletben az adott operátor sajátértékéhez tartozó sajátvektorok halmazának dimenziója a multiplicitás, akkor ez lenne a a sajátérték degeneráltságának foka is egyben?
2014. jún. 22. 23:21
 3/7 A kérdező kommentje:
Egyáltalán mit jelent az, hogy egyszeres gyök vagy többszörös gyök?
2014. jún. 22. 23:25
 4/7 anonim ***** válasza:

Na, az elsőt, amit leírtál, azt nem nagyon értem.


Amit az előbb leírtam, akkor egy kicsit leegyszerűsítem:


Másodfokú egyenleteknél van egy megoldóképlet, amit tudunk használni a gyökök meghatározásához, aztán a gyököket felhasználva fel tudjuk írni az egyenlet szorzatalakját:


1) x^2+x-6=0


Oldjuk meg az egyenletet megoldóképlettel, megkapjuk, hogy x1=2 és x2=-3, tehát a szorzatalakja:


(x-2)(x+3)=0, ennek tényleg az a megoldása, amit kiszámoltunk. Ebben az esetben a 2 és a -3 egyszeres gyökök (csak 1-1 olyan tényező van, amibe ha beírjuk a gyököt x helyére, akkor megoldást kapunk).


2) x^2+4x+4=0


Megoldóképlettel kijön, hogy x1=-2 és x2=-2, tehát felírható, hogy


(x+2)*(x+2)=0


Ebben az esetben a -2 kétszeres gyök, mert a szorzatnak 2 olyan tagja van, amibe ha x helyére beírjuk a -2-t, akkor megoldást kapunk.


Ha ezt az egyenletet írjuk fel:


(x-3)*(x-3)*(x-9)*(x+5)*(x+5)*(x+5)*(x+5)=0, akkor ennek az egyenletnek a megoldásai 3; 9 és -5. A 3 2-szeres, a 9 1-szeres, a -5 pedig 4-szeres gyöke az egyenletnek.


Így már érthető?

2014. jún. 22. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Annyit tennék hozzá, hogy algebrai tétel, miszerint az n-edfokú polinomnak mindig n gyöke van (a komplex számok halmazán), hiszen felírható n darab elsőfokú polinom szorzataként. Csakhogy gyakori eset, hogy csak k<n számú különböző gyököt találunk. Ez esetben megállapítható, hogy egyes gyököket többszörösen is lehet venni, mert a szorzatban többször szerepelnek. Ez a többszörösség a multiplicitás. Pl. x^10-1024 polinom az x-2 elsőfokú polinom 10-szer összeszorozva. Tehát mivel itt a 2 10-szer fordul elő, 10 a multiplicitás.
2014. jún. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek ezt értem csak a sajátértékegyenletnél a kép nem akar összeállni számomra.

∑_{j=1}^{n} (A_ij-λδ_ij)*c_j=0

Ennek az egyenletnek a megoldásának feltétele, hogy det(A-λ)=0, ezt se értem hogy miért, de elfogadom.

Ez a szekuláris egyenlet, ha jól tudom, ebből kijönnek az λ értékei. Ha λ egyszeres gyök, akkor ezt az első egyenletbe helyettesítve n-1 független egyenletet kapunk, n ismeretlennel. Miért? Ezt nem értem...

Amikor λ többszörös gyök, azzal kapcsolatban is lennének kérdéseim, de arra szerintem rá tudnék jönni, ha ez tisztázódna.

2014. jún. 23. 17:48
 7/7 furacsé válasza:
2018. jún. 13. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!