Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Minden egyes sejtben 23 pár...

Minden egyes sejtben 23 pár kromoszóma van? Még a szomatikus és az ivarsejtekben is? Miért vannak párban?

Figyelt kérdés
2014. jún. 23. 12:50
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Akkor először is felteszem, hogy az emberi sejtekre vonatkozik a kérdésed, a különféle élőlényeknek különféle a sejtenkénti kromoszómaszáma is.


> „Minden egyes sejtben 23 pár kromoszóma van?”

Nem.


> „Még a szomatikus és az ivarsejtekben is?”

A szomatikus (testi) sejtekben igen, az ivarsejtekben nem.


> „Miért vannak párban?”

Kicsit lebutítva: A gének így tudnak keveredni és variálódni. A papa és a mama egy-egy ivarsejtjének 23-23 kromoszómája áll párba a baba testi sejtjeibe.

2014. jún. 23. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Az első két kérdésedre a válasz nem és nem.

Feltételezem az emberre vonatkozik a kérdés. Minden ember két ivarsejt találkozásából jön létre, a teljes kromoszómakészlet tehát a megtermékenyített petesejtben lévő kromoszómákkal egyezik meg. Ha az ilyen petesejtből kialakuló ember ivarsejtjeiben is ugyananyi kromoszóma lenne, akkor egyrészt folyamatosan nőne az egyes generációkban a kromoszómaszám, másrészt a különböző generációk nem tudnának egymással szaporodni a különböző kromoszómaszámuk miatt. Ezért az ivarsejtek speciális osztódással keletkeznek, hogy minden kromoszómapárból csak 1-1 jusson.

2014. jún. 23. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen


Tehát a szomatikus sejtekben megvan a 46 kromoszóma, ám utóbbi kettő csak úgy ott van?


Valaminz tudomásom szerint az ivarsejtjeink (pl.sperma) haploidok. Ám pl. a gonád, az ősivarsejtjeink is 46 kromoszómát tartalmaznak? Köszönöm szépen


Tehát a szomatikus sejtekben megvan a 46 kromoszóma, ám utóbbi kettő csak úgy ott van?


Valaminz tudomásom szerint az ivarsejtjeink (pl.sperma) haploidok. Ám pl. a gonád, az ősivarsejtjeink is 46 kromoszómát tartalmaznak?


A kromoszómapárral kapcsolatban tehát jól értelmezem, hogy ez úgymond egy formai fogalom? Hiszen párba rendeződni a meiózisban szoktak (itt rekombinálódnak) s csak az osztódáskor kondenzálófnak a kromoszómák:)

Köszi a segítségeket :)

2014. jún. 23. 16:59
 4/10 anonim ***** válasza:
Kromoszóma gyakorlatban csak az a kromatin, amit prometafázisban látunk. A kondenzálódott kromatin. Manapság viszont már kromoszómának nevezik magát a kromatint is, ami téves egyébként, de hát el kell fogadni. Kromoszómapárokról így szintén csak osztódások során beszélhetünk, viszont nem a meiózis során. Mivel a létrejövő kromoszómapárok azért párok, mivel egyik az egyik szülőből, másik pedig a másikból származik, így mint párként vannak jelen a sejtben. Itt a pár kifejezés nem a párbaállásra vonatkozik, hanem az, hogy ezek a kromoszómák gyakorlatilag azonosak szerkezetileg, csak eltérés van a kódolásban.
2014. jún. 23. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Értem, köszi :)


Ám még mindig halvány számomra ez a 46 darab kromoszóma.


Vegyünk egy szomatikus sejtünket (bármilyet). Ez az egyetlen sejt 46 kromoszómát tartalmaz? (beleértve az utolsó kettő, ivari kromoszómát is?)


S az ivarsejt (spermasejt) csak 23 kromoszómát tartalmaz? Ám melyik 23 darabot?

2014. jún. 23. 20:54
 6/10 reptoid ***** válasza:

Az ivarsejtekben van 22 db testi és egy ivari kromoszóma (23 összesen)


A szomatikus sejtekben van 46 db (anyától is 22+1 meg apától is 22+1).

2014. jún. 23. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

> „S az ivarsejt (spermasejt) csak 23 kromoszómát tartalmaz? Ám melyik 23 darabot?”

Minden párból véletlenszerűen egyet-egyet.

2014. jún. 23. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm :)


Lenne mégegy kérdésem! Van ez az ősivarsejt (pl. férfi esetében a herékben található sejtek. Ezekből képződik a hímivarsejtek meiotikus osztódással). Ez az ősivarsejt szomatikus sejtnek tekinthető? (tehát, hogy 2n)

2014. jún. 23. 23:50
 9/10 sadam87 ***** válasza:

"Ez az ősivarsejt szomatikus sejtnek tekinthető?"

Igen


A kromoszómák ilyen értelemben valóban csak a sejtosztódások során beszéltünk. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy minden egyes kromoszóma (a fehérjéken, esetleg RNS-en kívül) egy darab DNS molekulából áll. Amikor egy adott kromoszómáról beszélünk (pl. első kromoszóma, X kromoszóma), gyakran ezt a DNS molekulát értjük alatta. Ezek a DNS molekulák pedig az osztódások között is megvannak a kromatin állományban.

Például amikor egy adott kromoszómán levő génekről beszélünk (pláne, ha ezek aktívak), akkor nem az osztódás alatti állapotukba gondolunk rájuk, hiszen akkor ki sem tudnak fejeződni.

Ugyanígy, ha azt mondjuk, hogy egy testi sejtünkben 23 pár kromoszóma van, azt úgy kell érteni, hogy 23 pár nagy DNS molekula van a sejtmagjában, és nem úgy, hogy a kromatin állomány épp tömör kromoszómává szerveződött az osztódás során.

A homológ kromoszómák (a kroszómapárok) pedig ugyanazokat a géneket hordozzák, ugyanazokon a helyeken.

2014. jún. 24. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm :)
2014. jún. 24. 22:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!