Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fotoszintézisnél miből mi...

Fotoszintézisnél miből mi keletkezik? Miért kell neki CO2?

Figyelt kérdés

Víz, napfény, széndiokszid, szőlőcukor.


Felveszi a vizet a talajból...

A napfényt a Napból kapja...


A vizet elpárologtatja..nem úgy keletkezik az Oxigén?

Mire kell neki a CO2? Meg szőlőcukor?



2014. jún. 26. 21:18
 1/9 A kérdező kommentje:
Nem kell nagy magyarázat...csak tényleg hogy melyik elem mire kell, vagy mi lesz belőle, hogy.
2014. jún. 26. 21:19
 2/9 anonim válasza:
Őszintén és segítő szándékkal kérdezem,hogy hanyadikos vagy? Mert akkor úgy írom a következő válaszom ^^
2014. jún. 26. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..


Ebben a kérdésben hosszasan kiveséztem, és valaki - jogosan - kijavított egy-két részletben.

2014. jún. 27. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Nos... látom senki nem válaszolt úgy ahogy kérted, akkor most én jövök :) nagyon leegyszerűsítve:

- a vízből és a CO2-ből szőlőcukor és oxigén lesz

- a napfény energiájának hatására alakulnak át

- az oxigén tehát végső soron vízből lesz, de a fotoszintézis mellékterméke (mert a szőlőcukor a fő termék, ez a fő cél a növény számára, az oxigén pedig mellékesen keletkezik hozzá)

- a CO2 nélkül a víz nem alakulna glükózzá és oxigénné

- a szőlőcukor azért kell, mert ez lesz a növény tápanyaga, ebből állít elő más szerves vegyületeket is és az állatok is megeszik a növényeket, így jut beléjük a szerves tápanyag, ami végig megy a táplálékláncon és a lebontók később ezeket visszaalakítják egyszerű szervetlen vegyületekre (CO2, víz, ásványi ionok, stb...) amit aztán a növények újra felvesznek és ez így megy tovább, ez az anyag körforgása az élővilágban.

- Ja és a napfény energiája hajtja végülis ezt az egész folyamatot, mert a keletkező szőlőcukor atomjai közti kötésekben raktározoódik a nap energiája, amiből az élőlények elégetve energiát szereznek és így nem pusztulnak el.

2014. jún. 27. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
0%

Előző kicsit pontatlanul, és néha butaságokat írt, főleg a fényenergia szerepéről...


Ha szeretnéd elmagyarázom majd részletesebben, mivel nem tudom, hogy mennyire részletesen vagy rá kíváncsi. Egyelőre elmesélem dióhéjban.


A fotoszintézis két szakaszból áll: Fényszakasz, és sötét szakasz (avagy Calvin ciklus).


FÉNSZAKASZ:


Víz enzimatikusan elbomlik oxigénre, H+ -ra, és elektronra. Az oxigén eltávozik, ezért friss a levegő az erdőkben :)


A színtest (kloroplaszt) belső membránján (tilakoid membrán) vannak fotoelektron rendszerek, amikbe a fény beleütközik. Ekkor a fényenergia hatására megnő ezeknek a fotoelektronrendszereknek az energiaszintje, és elektronok válik ki. Ez az elektronhiányos állapot nem tud stabilan fennmaradni, ezért ide a víz bontásából származó elektron épül be, illetve ha másik fotorendszer gerjesztődik fény hatására és ad le elektront, akkor az előző fotorendszerből távozó elektron épül oda be. Azt, hogy milyen fotorendszerek vannak, meg milyen transzportokkal szállítódnak a szabad elektronok, arról - feltéve ha nem valami tudományos munka végett írtad ki a kérdést - nem kell tudnod, de ha érdekel, szívesen elmagyarázok mindent :)


Végül a szabad elektron és a membrán másik felén lévő H+ ionok újra "összetalálkoznak" és NADP szállítja őket át a sötét szakaszba. Mikor egy hidrogénatomot, és egy pronont (=hidrogéniont) szállít, NADPH név alatt térek majd rá vissza a Calvin ciklusnál.


SÖTÉT SZAKASZ = CALVIN CIKLUS


1 mól Pentóz-foszfátból foszforilácó (ATP - ADP átalakulással) és CO2 felvételével lesz 2 mól Glicerinsav-3-foszfát.

A 2 mól glicerinsav-3-foszfátból a újabb foszforilácó és a fényszakaszban keletkezett NADPH leadja a hidrogént, tehát a a glicerinsav-foszfátot glicerin-aldehid-foszfáttá redukálja.

A 2 mól glicerinaldehid-foszfát lebomlik egyrészt fruktózzá, másrészt - újra - penztózzá.



tehát röviden:


6CO2 + 6H2O + fényenergia = C6H12O6 + 6O2



ui:

megpróbáltam csak azokta válaszolni amiket kérdezték, de közben összefoglalni a fotoszintézist. Ha túl bonyolult, vagy túl felületes, vagy bármi van ami érthetetlen, kérdezz nyugodtan! :)

2014. jún. 27. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
0%
Bocsánat, pentóz-FOSZFÁT, és fruktóz-FOSZFÁT lesz a glicerinaldehid-foszfátból.
2014. jún. 27. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 sadam87 ***** válasza:
100%

Csak néhány részletkérdés tisztázásával szeretném az előzőket kiegészíteni.

"széndiokszid"

Helyesen szén-dioxidnak írják.

"A vizet elpárologtatja..nem úgy keletkezik az Oxigén? "

Mint az előzőekben leírták, az oxigén valóban vízből keletkezik, de a fotoszintézis (annak is a fény szakasza) során. A növények valóban rengeteg vizet párologtatnak (erre megy el a legtöbb), de ennek az anyagszállításukban van szerepe.

Itt (illetve a következő fejezetekben) nagyjából le van írva, amit középiskolás szinten a fotoszintézisről tudni kell:

[link]

#5 Egy pici pontosítás: egy NADP molekula egy protont és két elektront tud szállítani (illetve a maradék proton lényegében diffúzióval, "magától" követi).

2014. jún. 27. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

#5 16:31!!!! (előtted szóló vagyok)

A kérdező nem azt kérte, hogy írd le neki a bioszkönyvet --> " Nem kell nagy magyarázat..."


Írtam, hogy NAGYON LEEGYSZERŰSÍTVE mondom el a lényeget... És egyáltalán NEM ÍRTAM BUTASÁGOKAT. Főleg nem 90%-os EMELT BIOSZ ÉRETTSÉGIVEL. (+ EMELT kémia 86 %). Amit leírtál, azt én is tudtam.


Ha szerinted tévednék valamivel kapcsolatban, JAVÍTS KI, és indokold is meg, hogy tanulhassak, ne csak kritizálj...


Ha a "napfényenergia az élet motorja a bioszférában" elmélettel nem értesz egyet, akkor a (hivatalos) biosz könyvek tudásával vitatkozol. Ez nem butaság!

2014. jún. 28. 01:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
#5 ezek szerint akkor te nem tanultál ÖKOLÓGIÁt, ha nem látod a fényenergia szerepét a producens - konzumens - reducens anyagáramlásban, ami nélkül bizony NEM lenne földi élet! Mert az ökológiában szinte minden mindennel (közvetlenül vagy közvetve, de) összefügg...
2014. jún. 28. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!