Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan érthetném meg a kvantum...

Hogyan érthetném meg a kvantummechanikát, húrelméletet stb?

Figyelt kérdés
Sajnos nem vagyok valami jó matekos és nem is szeretem annyira, viszont a csillagászat meg az világegyetem keletkezése nagy is érdekel, de úgy tudom hogy ehhez elég kemény matek kell, hogy lehetne mégis megérteni pl a húrelméletet?
2014. júl. 8. 13:27
 1/10 anonim ***** válasza:

Ha annyi elég, hogy néhány mondatot tudsz róla, az elméletet nagyvonalakban ismered, akkor olvass róla interneten, könyvekben.

Mélységeiben csak a megfelelő háttértudással lehet megérteni.

2014. júl. 8. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
59%

sehogy, azt senki se érti


"Szeretnélek most meggyőzni

Benneteket, hogy ne adjátok fel

ha nem értitek. A fizikus

hallgatóink sem értik… És ez

azért van mert magam sem

értem. Senki nem érti.”


Richard P. Feynman

2014. júl. 8. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 2xSü ***** válasza:

Ha nem annyira kedveled az olvasást, akkor tudom ajánlani még Dávid Gyula előadásait. Laikusoknak beszél, lehetőleg minél kevesebb matematikai háttérrel, viszont korrekt és érthető módon ad egy összképet. Alapvetően kozmológiai oldalról indul el, de azért bőven mesél relativitáselméletről, kvantummechanikáról, mondjuk húrelméletről annyira azért nem.


https://www.youtube.com/watch?v=KSuvM45Q6s0&list=PLvmPPekCnE..

2014. júl. 8. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
76%
Húrelméletet távolról sem fogod megérteni irdatlan komoly matematika nélkül. Kvantummechanikához elég egy év matek tanulás, elég erős tempóban. Ezek nélkül nem fogod megérteni. Bár kérdés, hogy a megértés mit jelent. Én csak azt hiszem el, amit levezetnek nekem. Ha elég, hogy odadobják az egész felszínét, akkor olvasgass, nézz videókat meg a többi. Ha nem, akkor matek... A kvantummechanika leggagyibb interpretációja a koppenhágai, de ahhoz is kell némi analízis, valószínőségszámítás és lineáris algebra tudás. Absztrakt kvantumhoz meg nagyon erős lineáris algebra kell, analízis meg valszám nem sokkal több, mint a koppenhágaihoz. Persze ezeken felül nem árt, ha ismered hozzá a klasszikus mechanikát is, ez alatt nem csak a Newtonit értem, hanem a Hamilton-formalizmust is, mert enélkül már ott elakadsz, hogy a Schrödinger egyenletben mi a fene az a H betű, ami a Hamilton operátort jelöli. Na meg így szépen tudsz vonatkoztatni, hogy minek mi a klasszikus megfelelője és látni a valódi, erős különbségeket helyenként, illetve a szép szimmetriát is, hogy igen is van a kvantum-, és klasszikus mechanika között kapcsolat, gondolok ez alatt az Ehrenfest-tételre. Összefoglalva, ha nem szereted a matematikát vagy megszereted, megtanulod és úgy már viszonylag könnyű lesz megérteni vagy hagyod a francba az egészet és a felszínét kapirgálod. Dávid Gyulás videók egyébként nagyon jók, hihetetlen, hogy az az ember milyen szinten képes geometria segítségével lebutítani a dolgokat a közösség részére. Bár ez kvantummechanikával nem igen működne, de a relativitáselméletet nagyon szépen megcsinálta úgy. Nem azt mondom, hogy le fogsz tudni vezetni dolgokat belőle, de valamivel mélyebben meg lehet érteni a specrelt, mintha csak egy 10 oldalas mesét olvasnál róla.
2014. júl. 8. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Előző, linalg, analízis (gondolom ebbe beleérted a diffengyenletek, sőt a parciális diffengyenletek ismeretét is, ugye?) meg valszám elég? Csoportelmélet nem kell a kicsit mélyebb kvantummechanikai tanulmányokhoz?
2014. júl. 9. 01:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Lehet pongyolán fogalmaztam, de nem vagyok matematikus. A csoportelméletet a lineáris algebrába a differenciál egyenleteket meg az analízisbe értettem bele.
2014. júl. 9. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 2xSü ***** válasza:
100%

Azért tegyük hozzá, hogy valamit érteni sokféle szinten lehet. Ha pl. az autó működésének megértéséről van szó, akkor lehet úgy is megértetni, hogy egy óvodás is értse. (Van benne motor, az hajtja a kerekeket, van benne kormány, stb…). Lehet kicsit részletesebben is elmagyarázni, amiben már szó esik mondjuk sebességváltóról, kuplungról, esetleg egy kardántengelyről… Meg lehet olyan szinten is, ami már konkrét méretezésről, pl. az ABS pontos felépítéséről, a részletekről is szól.


Valahogy így van ez a fizikával, annak bármelyik ágával. Pl. van ez a szint is: [link] :-) Lehet egy Discovery dokumentumfilm „alaposságával”, kvázi ismeretterjesztés szintén is megérteni. Lehet kissé alaposabban, laikusoknak szánt előadássorozatok, könyvek segítségével közelíteni a megértéshez. Meg lehet tudományos alapossággal, képletekkel, matematikával.


Gondolom, hogy a kérdező nem ez utóbbira gondolt, hiszen akkor beiratkozna valamelyik egyetemre.


Hogy mennyire korrekt egy dokumentumfilm vagy egy előadássorozat? Természetesen minél általánosabban, érthetőbben van elmagyarázva, annál pongyolább, annál könnyebben félreértelmezhető, annál inkább lehet belőle hibás következtetéseket levonni. Mindenesetre nem feltétlenül kell tudnod egyáltalán azt, hogy mi az a parciális differenciálegyenlet ahhoz, hogy legyen egy relatíve egészen korrekt, átfogó !képed! a témáról. Ez még nem megértés persze, de lépcsőfok tud lenni hozzá.

2014. júl. 9. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

@6:



Köszi. Hát akkor nincs mit tennem, rá kell szánnom magam a linalgos könyv további forgatására. :D

2014. júl. 9. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Nekem ez a 9gag-es poszt is segített valamennyire, persze a nagy részét tudtam eddig is :D
2014. júl. 9. 18:10
 10/10 anonim ***** válasza:
70%

Ez a 9gag-es poszt egy 'vicc'. Általános gimnáziumi tudás csak. Ahhoz, hogy kvantummechanikát tanulj egy egyetemen, előbb több évig kell matekot és fizikát hallgatnod, igen magas szinten. Aztán jöhetnek a kvanummechanika kurzusok, amiket az ember csak túlél. Ha érdekel, utánaolvasol a témának szakkönyvekben, elkezded kutatni - mmegvannak az alapok, úgy már van esélyed megérteni.


De ehhez többéves szakirányú egyetemi tanulmányok kellenek. Nem a 9gag.

2014. júl. 9. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!