Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudom ezt megoldani?...

Hogyan tudom ezt megoldani? Félkörbe téglalapot írunk úgy, hogy a téglalap két csúcsa a félkörre, másik két csúcsa a félkör átmérőjére esik. A téglalapok közül melyiknek lesz a legnagyobb a területe?

Figyelt kérdés
2014. júl. 11. 20:53
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A gondolkozáshoz segítségül egy dinamikus ábra:

file:///C:/Users/szs/Documents/GyakoriK%C3%A9rd%C3%A9sek/5873038.html

A megoldáshoz tudni kellene, hogy mit tudsz? Koordináta-geometria és differenciálszámítás mehet? (Vagy csak egyszerűbb függvény-vizsgálat?)

2014. júl. 11. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Bocs! A link helyesen:

[link]

2014. júl. 11. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Szerintem egy ilyen feladatnál már szabad deriválni, egyszerűbb függvényvizsgálattal legalábbis nekem nincs sok ötletem. Persze egy jó spec matos versenyző lehet, hogy ki tudja magyarázni anélkül…


Vegyük fel a félkört úgy, hogy az átmérője az x-tengelyre illeszkedjen, középpontja az origó legyen, és a sugara r. Ekkor az egyenlete y = gyök(r^2 - x^2).


Ha a téglalap egyik csúcsa az (a, 0) pontban van, akkor a másiknak muszáj a (-a, 0) pontban lennie, a maradék két csúcs meg a félkörre illeszkedik, ebből adódik az ő y-koordinátájuk y = gyök(r^2 - a^2)-nek. A téglalap átmérőre illeszkedő oldala tehát 2*a hosszúságú, a másik pedig gyök(r^2 - a^2) hosszúságú, így a területe a-val kifejezve

2*a*gyök(r^2 - a^2).

Ennek keressük a szélsőértékét, ami csak a derivált zérushelyén lehet, tehát deriváljuk, és keressük azt az a-t, amire a derivált 0:

2*gyök(r^2 - a^2) - 2*a^2/gyök(r^2 - a^2) = 2*(r^2 - 2*a^2)/gyök(r^2-a^2) = 0,

Egy tört akkor 0, ha a számlálója 0, tehát a = r/gyök(2) esetén lehet a téglalap területének maximuma.


Ez valóban jó megoldás, de ennek bizonyítását már rátok bízom.

2014. júl. 11. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Hát, kilencedikes vagyok, de többet tudok a tananyagnál. De amiket az első kommentelő írt, sajnos még nem tudom.
2014. júl. 11. 21:54
 5/11 anonim ***** válasza:
Akkor ezek szerint azt sem érted, amit a 3. (21:38-as) kommentelő írt?… Mert az éppen a koordinátageometriára és a differenciálszámításra épít.
2014. júl. 11. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nem, de akkor legalább holnapra lesz tanulnivalóm :) Köszönöm szépen!
2014. júl. 11. 22:07
 7/11 anonim ***** válasza:
Szabad megkérdezni, hogy hol találkoztál ezzel a problémával?
2014. júl. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#1 (#2) vagyok.

Megpróbáltam leírni a megoldást úgy, hogy egy "jobb" kilencedikes megértse:

[link]

2014. júl. 11. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Igen, ez szép…


(((Annyi megjegyzés, hogy a „negatív rész nulla” hülyén hangzik, inkább a „négyzetre emelt tag”-ot írnék helyette.)))

2014. júl. 11. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Csicsky ***** válasza:
100%

Képzeld el, hogy nem fékörről, hanem egy körről van szó. Ebben az esetben egy négyzetnek lesz a legnagyobb területe, amelyiknek a csúcsai a körön fekszenek. Most ha ezt elfelezed, akkor megkapot a félkörös esetet.


A négyzet oldala legyen „a“. A Pitagorász tétel alapján: a² + a² = d² = (2r)²


A téglalap hosszabbik oldala 2a lesz.


Megjegyzem, a #8 válasz is jó.

2014. júl. 12. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!