Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ez milyen mikroszkóp? Hogy...

Ez milyen mikroszkóp? Hogy kell használni?

Figyelt kérdés

[link]


Barátomtól kaptam, aki szintén kapta, így egyikünk sem tudja a típusát, se a használatát. Carl Zeiss Jena a gyártó. A lámpája biztos nem jó. Lehet azért nem sikerült még éles képet nyerni vele? Hogy bírhatnám működésre?


2014. júl. 24. 19:43
1 2
 1/14 sadam87 ***** válasza:
Nem biztos, hogy jól látom, de nekem úgy tűnik, nincs objektív beletéve. De innen nem látok rá igazán arra a részre, szóval könnyen lehet, hogy tévedek.
2014. júl. 24. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
mi a jó link?
2014. júl. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
A link jó. Az objektív tényleg nincs rajta ezen a képen, de azzal próbálom most és semmi. Pedig ráerősítettem az eredeti lámpa helyett egy halogént így már fény is van, csak éppen homály az egész. Tegnap sikerült objektív nélkül simán okulárral használni, de úgy 10x nagyítást adott és azóta sem tudom reprodukálni az eredményt. :)
2014. júl. 24. 20:42
 4/14 anonim ***** válasza:
A link: [link]
2014. júl. 24. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 sadam87 ***** válasza:
hányszoros nagyításon használtad? mekkora volt (kb.) a tárgytávolság? mit vizsgáltál vele?
2014. júl. 24. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Rázd meg egy kicsit ..

Nem zörög benne valami?

Valami típus nincs ráírva?

Lehetne keresni mémi infót a neten róla.

Jó régi cucc de minőségi.

2014. júl. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

sadam87: Ez is egy jó kérdés. Inkább te mondd meg, hogy hányszoros nagyítást használjak. Pontosabban hogy melyik okulárt és melyik objektívet és mit nézzek vele mennyiről, hogy lássak is végre valamit. :) Teljesen új dolog nekem és hiába olvastam utána sok mindent nem fogok még fel belőle.


szigula: Zörögni nem zörög, viszont kicsit szennyeződőtek az objektív lencséi de nem merem őket megtisztítani nehogy tönkretegyem. Típus nincs ráírva csak sorozatszám.

2014. júl. 24. 21:05
 8/14 sadam87 ***** válasza:
100%

Az okulár a szemlencse (ebbe nézel), az objektív a tárgylencse (ez néz a tárgy felé). Mindegyiken rajta van, hogy mekkora a nagyítása. A mikroszkóp nagyítása a két lencse nagyításának a szorzata. Ez alapján tudod megmondani a nagyítást.

Általában igaz az, hogy minél nagyobb a nagyítás, annál kisebb a tárgytávolság (annál közelebb kel a mikroszkópot állítani a tárgyhoz).

Kezdésnek mindenképp a legkisebb nagyítást javasolnám, azzal a legegyszerűbb bánni. Pl. egy hajszálon lehet gyakorolni az élesre állítást.

Egyébként az interneten is sok forrás van a mikroszkóp használatáról, de rengeteg jó könyvet is lehet találni.

[link]

[link]

2014. júl. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Sajnos már elolvastam ezeket, de semmi. :(


Szóval fogok egy 10xes okulárt, egy 10xes objektívet és egy papírlapot, azután beállítom a távolságot 2mmre? Vagy hogy? Mindenképpen kell a tárgylemez?

2014. júl. 24. 22:04
 10/14 sadam87 ***** válasza:

Papírlapot? Azt minek?

Ha van még kisebb nagyítású objektív, érdemes azzal kezdeni.

Hát, a legtöbb mikroszkópos preparátum vizsgálatához nem árt tárgylemez, de van, amit anélkül is mg lehet nézni. Például egy hajszálat, ahogy már előbb is javasoltam. De nem árt ha kontrasztos, jól kivehető.

Először is nézd meg, hogy a fényerő megfelelő. Ezután kell a képet élesre állítani. Úgy látom, van a mikroszkópon külön durva és finom beállító csavar. Először az előbbit kell használni. Úgy szokás beállítani, hogy először a lehető legközelebb állítjuk a tárgyhoz a mikroszkópot, anélkül, hogy hozzáérne (közbe oldalról figyeljük, nehogy hozzáérjen!). Ezután pedig a látómezőbe nézve fokozatosan távolítjuk, amíg nagyjából éles nem lesz, később a finom beállító csavarral pontosítunk.

Arra is érdemes figyelni, hogy a tárgy a látómezőbe essen. Ezen kívül (főleg, ha nem mikroszkopikus dolgot vizsgálunk) fontos, hogy tárgy átjárható legyen a fény számára (illetve esetleg ráeső fénnyel is lehet dolgozni).

2014. júl. 24. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!