Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Dirac-delta és p reprezentáció?

Dirac-delta és p reprezentáció?

Figyelt kérdés

Hilbert-téren értelmezve a p reprezentációban a bázisvektorokat így választjuk:


p = (2πh)^{-3/2} * exp[(i/h) p r]

h a redukált Planck-állandó akar lenni. Ebben az egyenletben r a változó. Be kéne bizonyítani, hogy tényleg bázis.


Ehhez ebben az alakban vesszük p(r) és p(r') belső szorzatát.


<p|p'> = (2πh)^{-3} ∫ exp[(i/h) (p'-p) r] d^3 r, ezt ideig értem, ez a belső szorzat definíciója.


Most jön a Dirac-delta egy tulajdonsága: 1/(2π) ∫ exp[i*u*k] dk =δ(u), ezt felhasználva kapjuk, hogy

<p|p'>=δ(p-p'), ez pedig a kontinuum bázis esetén az ortonormáltságot kifejező egyenlet, tehát így bizonyított az ortogonalitás.


Amit nem értek, hogy a

(2πh)^{-3} ∫ exp[(i/h) (p'-p) r] d^3 r

egyenletben nem 1/2π van, hanem 1/(2πh)^3 és az integrálban sem i van a kitevőben, hanem i/h.

Ezek nem játszanak bele a végkifejletbe? Vagy ezek csak konstansok és ezért mindegy?


A másik dolog, hogy ezek után bizonyítani kéne, hogy a lineáris kombinációjuk a tér minden elemét adják, de ehelyett teljességet bizonyít a leírás, amit találtam.

Matematikailag tudom mi az a teljesség, de nem értem. Nem igazán tudom elképzelni, hogy mire is jó a teljesség, ezt valaki elmagyarázná?



2014. júl. 25. 19:43
 1/3 anonim ***** válasza:
A teljesség pontosan azt jelenti, hogy az elemeid "kifeszítik" a teljes teret. Ha a teljességi integrálod nem az egységoperátort adja, csak egy projektort, akkor csak egy alteret feszítettél ki. Véges dimenzióban a linalg ezt még úgy hívja, hogy generátorrendszer.
2014. aug. 4. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Jé?! Hova lett, amit és írtam?
2014. aug. 4. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! A teljességet úgy definiáltuk, hogy a H Hilbert-tér elemeiből alkotott {x_n} sorozat konvergál egy x_0 értékhez n→∞ esetén vagy az x_n-x_0 tart nullához n→∞ esetén. Ezt értem, oké, de ebből hogyan következik az, amit írtál?
2014. aug. 4. 16:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!