Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az x^3y + cos (y*pí) = 7...

Atricos kérdése:

Mi az x^3y + cos (y*pí) = 7 egyenlet y-ra rendezett formája? Hogyan tudom kiszedni a cosinusból az y-t?

Figyelt kérdés
Ezután a függvény y=1 pontjában lévő görbéhez húzott érintő meredeksége kéne, de ez már egyszerű, csak derivláni kell a függvényt. Az első része (címben leírt) érdekel részletesebben.

2014. júl. 26. 02:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
x-re tudod rendezni, a dx/dy-t tudod számolni.
2014. júl. 26. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Ebből a kifejezésből leginkább sehogy. A módszer, amivel mégis kezelhető, az ún. implicit függvény (ez azt jelenti, hogy nincs felírva/nem írható fel a függvény y=f(x) alakban, ahol jobb oldalt csak x-es tagok vannak) deriválása. Deriváláskor meg úgy kell kezelni, mintha y=f(x) valamilyen ismeretlen függvény lenne, egyebekben minden, az explicit alakban adott függvényeknél ismert szabály használható.
2014. júl. 26. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
-1/ln4=-0.721 a meredekég.
2014. júl. 27. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, éppen olvasok egy dokumentumot az implicit függvények deriválásáról.

És hogy jött ki a -1/ln4? cos(x) deriváltja -sin(x), és ezek pí-szerű értékeket szeretnek felvenni, nem e-vel kapcsolatosakat, mint ln-t. De én is kiszámolom implicit függvények deriválásával, és ha ez jön ki, akkor elnézést kérek.

2014. júl. 27. 23:56
 5/11 A kérdező kommentje:

Nem igazán sikerült megértenem az implicit függvényt, mert y=1-nél nem elég ha behelyettesítem a deriváltba, hiszen abban is két ismeretlen lesz, így ha egyiket kiütöm, még mindig marad egy egyenlet, egyik oldalon m-mel (mint meredekség), másik oldalon egy x-es kifejezéssel. Ha feltételezem, hogy m=x (ami egy hülyeség, de ennél a pontnál nem tudtam, mit tegyek egyenlet levezetésen kívül) akkor nem egy, hanem három eredményt is kaptam, és egy függvény nem vehet fel három fajta meredekséget egy helyen.


Ezt kaptam:

x' = (3x^2y)/(3x^2y-sin(y*pí))

behelyettesítve:

y=1 helyen

m (meredekség) = (3x^2)/(3x^2-1)

ha m=x, az eredmények

x1=0

x2,3=(3+-gyök(21))/6


Tud valaki küldeni egy oldalt, ahol részletesen elmagyarázzák az implicit függvények deriválását? :(

2014. júl. 28. 00:30
 6/11 anonim ***** válasza:

Na nézzük akkor kicsit részletesebben ezt a dolgot.


Addig gondolom tiszta, hogy implicit a függvény, mert nem y=f(x) alakú. Deriválni azonban így is lehet, sőt, ilyenkor mindig kifejezhető deriválás utáni rendezéssel az y'. Úgy lehet megfogni az egészet, ha azt gondoljuk, hogy y mégis kifejezhető. De ekkor is csak annyit tudunk, hogy y valamilyen f(x) ismeretlen függvény, így deriváláskor csak jelölni tudjuk annak elvégzését.


Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a fenti példában a bal oldalt az első tag x^(3*y). Ez úgy is írható, hogy x˙3*[f(x)]. Egy újabb klasszikus probléma jön elő: függvény a függvényediken típust kell deriválni. Ezt vagy az e^ln... formába történő átírással, vagy logaritmikus deriválással lehet megcsinálni.


Legyen most az első. A logaritmus definíciója alapján írható, hogy mondjuk 5=e^(ln 5). Ugyanígy most x^(3*y)=e^ln[x^(3*y)], ami a hatványozás azonosságaival az e^(3*y*ln x) formát ölti. Ez így deriválható, mert exponenciális függvény. A példa többi részével nincs gond, de arra figyelni kell, hogy a cos(pí*y) az tulajdonképpen megint cos[pí*f(x)], azaz ez is összetett függvény. Természetesen az első tagban az y*ln x szorzatnak számít, hiszen f(x)*ln x-nek is tekinthető.


Innen már "csak"deriválni, rendezni és behelyettesíteni kell. Ha y=1 adott, akkor az ehhez tartozó x-et ez eredetibe történő behelyettesítéssel lehet megkapni. Remélem kicsit tisztább így a kép :)

2014. júl. 28. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Rend kedvéért leírom :D


Nos, ha y=1, akkor helyettesítve ezt az eredetibe, kapjuk: x^3+cos pí=7, ahonnan cos pí=-1 miatt x^3=8, x=2 adódik. Tehát majd a végén (x; y)=(2; 1) helyettesítéssel kell dolgoznunk.


Deriválás:


- e^(3y*ln x) esetén e^(3y*ln x)*(3y'*ln x+3y*1/x), itt ez utóbbi zárójel a belső függvény, mint szorzat deriváltja;

- cos(pí*y) esetén -sin(pí*y)*y', mivel összetett függvény;

- a jobb oldalon álló 7deriváltja, lévén ez konstans, 0.


Rendezés és behelyettesítés után m=y'(2; 1)=-1/ln 4 adódik valóban, ahogy azt az első válaszoló is írta.

2014. júl. 28. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

91% -os jól leírta.

Megjegyzem ezt a tipusú példát meg lehet oldani implicit függvény deriválási szabálya nélkül is.


Vegyük ugyanis észre hogy habár y nem, de x viszont kifejezhető.

Innentől kezdve célravezető az is, ha az inverzfüggvény deriválási szabályát alkalmazzuk.

(Persze bizonyos meggondolásokat teszünk az invertálhatóságra vonatkozóan).

2014. júl. 29. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm emberek!

De sajnos el kell rontanom mindenki örömét, mert én nem voltam egyértelmű: a függvény nem olyan bonyolult, az első tag nem x^(3y), hanem csak (x^3)*y. Így már megértem, hogy honnan jöhetett a naturális logaritmus. :)

De ha már ennyi információm van, amit leírtatok, megpróbálom kiszámítani magamtól is. :)

2014. júl. 30. 14:43
 10/11 A kérdező kommentje:

ÉS TÉNYLEG!

Inverz függvény deriválása!

Erről még hallottam is, köszönöm szépen! :D

2014. júl. 30. 14:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!