Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A feketelyukaknál van ez a...

A feketelyukaknál van ez a dolog, hogy olyan erős a gravitálciója, hogy a fényt is magába húzza. Ezt nem teljesen értem. A bökkenő ott van, hogy a fény ugye nem anyag?

Figyelt kérdés
A fényre elvileg nem kéne hatással lennie a gravitációnak. ez a földön sincs így. Akkor mi a magyarázat arra hogy a feketelyuk gravitációja (bármilyen erős is,) manipulálni tudja a fény útját?

2014. aug. 6. 18:13
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
A gravitáció a tér görbülete. A fény pedig követi a tér görbületét, ezt már kimutatták távoli galaxisok fényét vizsgálva. ..Dióhéjban, de majd biztos jönnek a hosszú válaszok is :)
2014. aug. 6. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 A kérdező kommentje:
Azt hittem hogy a gravitáció a bolygók meg hasonlók tömegvonzása. A fénynek nincs tömege. A gravitáció görbíti a teret? Akkor a földön ezt miért nem látjuk?
2014. aug. 6. 19:39
 3/21 anonim ***** válasza:
25%
A fény is anyag. És a föld körül is elhajlik, csak olyan kis mértékben, hogy nem vesszük észre.
2014. aug. 6. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

A tömeg okozza a vonzást, pontosan azért, mert meghajlítja a teret. Így, nézd:

[link]


Csak szörnyen gyenge ez a hatás, gondolj bele, egy apró pár grammos mágnessel felemelve egy gemkapcsot, legyőzöd az 5,97*10^24 kg tömegű Föld gravitációját. Ezért ha egy földi objektum mellett nézel el, nem látod a fény torzulását.. de ha egy feketelyuk mellett nézünk el, akkor már látni a mögötte lévő galaxisok fényének torzulását!

Így:

[link]

2014. aug. 6. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Így már értem :) Köszönöm a válaszokat.
2014. aug. 6. 20:25
 6/21 A kérdező kommentje:
És akkor, zöld osztás mindenkinek xD
2014. aug. 6. 20:25
 7/21 anonim ***** válasza:
53%

"meghajlítja a teret"


Hát persze meghajlik a semmi ,meghajlik a matematikai absztrakció .


Meg mi az hogy a fekete lyuk nem hathat a fényre mert nem anyag .. Láttál már lézer vágót az meg hathat a vasra . Akkor hogy is van ez ,létezik a világon olyan kölcsönhatás ami csak egyirányú?


Kis logika ha te hatsz a fényre akkor a fény is rád , a te gravitációd eltéríti a fénysugarat ,akkor a fekete lyuk gravitációja miért lenne kivétel ?


"A fényre elvileg nem kéne hatással lennie a gravitációnak. ez a földön sincs így. "


De a földön is pont így van ,szépen is nézne ki az univerzum ha a föld légterén belül más fizika lenne mint x fényévre odébb.


Kicsit lehetnél szkeptikusabb is a teret leíró válaszod tökéletesen megfelelt ,ott nincs semmi csak a bolygók által kisugárzott gravitáció 1c vel ahogy írtad ,az hogy valaki matematikai ábrázolás elvén térhálóba teszi ezt és rámondja hogy a gravitáció az meggörbült tér vagy a meggörbült tér a gravitáció és egyéb nagyon értelmes csűrés csavarás még nem azt jelenti hogy te rosszul láttad volna a helyzetet .


Egyenesek , síkok, terek a valóságban különben sem léteznek ,ez csak matematika Euklideszi.

2014. aug. 6. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%
A térgörbület Einstein meghatározása az Általános Relativitáselméletben, mely pont a kérdésbeli problémát orvoslja Newton korábbi "gravitációs erőjével" szemben. A fotonnak nincs tömege, ezért a régi definíció nem is magyarázza meg a gravitációs lencsét, a tömeg nem vonzhatná a fényt - pedig mégis ezt teszi. A gravitáció nem erő, hanem egy hatás. A tömeg hat a térre, így mindenre amit az tartalmaz, a fényre is.
2014. aug. 6. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Júj, maga a gravitáció is komplexebb mint gondoltam. Jóval komplexebb. Amiről azt hittem eddíg hogy egy egyszerű húzóerő, az valójában elég bonyolult dolog >.<. Imádok új információkra szert tenni, és szeretek belemenni ilyenekbe, de azért ez nagyon komoly :D Eddig úgy képzeltem el a gravitációt mint egy gyenge mágnest. Van egy vonzása, és kész. De mint látom ez jóval bonyolultabb. Néha izgalmas a tudomány :D
2014. aug. 7. 01:17
 10/21 anonim ***** válasza:

Most meggörbíti a teret, vagy kisugározza a gravitációs hullámokat és ezáltal vonz más objektumokat?

Erről a kérdésről az jut eszembe, hogy a fény hullám vagy részecske? Mikor melyik, a vizsgálat összeállításától függően. Szerintem a gravitációnál is ez lehet a helyzet: ha olyan körülmények között vizsgáljuk, akkor vonzóerőt fejt ki más objektumokra, ha meg olyan kísérletben vizsgáljuk, akkor térgörbítő hatásként értelmezhetjük a jelenséget.


A tömegvonzás tömeggel rendelkező dolgokra fejti ki hatását. Azonban a fénynek nincs (nyugalmi) tömege, tehát nem is fejt ki rá vonzó hatást a tömeg. Azonban mégis elhajlik a fény útja a gravitációs térben, ilyenkor térgörbítő hatásként tudjuk értelmezni a gravitációt.

2014. aug. 7. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!