Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Letezhet ilyen vagy hulyeseg?

Letezhet ilyen vagy hulyeseg?

Figyelt kérdés
Leszbikusoknal, a gyermekvallalas dolog. Az egyik no ossejtjebol spermiumot csinalnak es a masik not megtermekenyitik vele, es forditva, es mind a ketten biologiai szulei lesznek a kicsinek.

2014. aug. 18. 11:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
66%
Szerintem biológiai akadálya nincs, csak eddig nem volt rá igény/nem engedték
2014. aug. 18. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Dehogyis nincs rá nagy igény! Sőt, már meg is tudták oldani. A baj akkor lenne, ha két férfi spermájából szeretnének kisbabát csinálni, mert ha összetalálkozik az YY, abból a franc tudja, hogy mi lenne.
2014. aug. 18. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Az sem gond, mert könnyedén megkülönböztetik már az X és az Y spremiumot.

YY a "szuperférfi", ez létező genetikai betegség és elég súlyos. Az X kromoszómán egy csomó fontos gén van.

2014. aug. 18. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

A gyakorlatban még nem történt ilyen, illetve ha esetleg történt is, nem tették közhírré, de nincsen elméleti akadálya, és dolgoznak is rajta.

Ennek a megoldásnak van még egy nagy előnye: az utód kizárólag lány lehet. (Én legalábbis leszbikusként jobban szeretnék kislányt, mint fiút.)

2014. aug. 18. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Leszbikus vagyok en is, nem egy kivancsiskodo ember, hanem tenyleg tudni akarom, mert terveim vannak a jovore nezve. Baratnomnek az apukajanak ikertestvere van, lehet eselye annak, ha pl. az o ossejtjebol spermiumot csinalnak, es beultetik akkor nekem ikreim lesznek?
2014. aug. 18. 21:23
 6/12 anonim ***** válasza:

Pontosan annyi esélye van, mintha másnak az ivarsejtjeit ültetnék be.


Gondolj csak bele; attól, hogy valakinek ikertestvére van, attól még nem szül feltétlenül ikret, de még akkor sem, ha a pár mindkét tagja iker lenne.


Egy híres/hirhedt orvos a II. világháború idején ezzel kísérletezett, mégsem talált semmit ezzel kapcsolatban.

2014. aug. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

3-as: az nem érdekel téged, hogy egy nőnek viszonylag ritkán van Y kromoszómája, tehát az így létrehozott gyermek csak lány lehet.


Kérdezőnek: igen, van ilyen. Kísérleti jelleggel.

2014. aug. 18. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy nem tűnt fel, de a 2-esnek írtam.
2014. aug. 18. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
100%

Az általad leírt móddal már kísérleteznek (a híres brit tudósok) azt ajánlom angolul keress rá Google-n(, a Newcastle-i Egyetem publikált 2006 környékén erről írást amiket már nem lehet elérni az archívumban, viszont a New Scientistnek még elérhető a "Bone stem cells turned into primitive sperm cells" című cikke, ahol az egész engedély-kérés stádiumában volt.


Azóta továbbhaladt a kutatás és ugyan egereknél sikeresen élő utódban végződött a női csontvelőből előállított spermium, emberi őssejteknél ezt nem tudták megismételni. Pontosabban de, viszont csak a férfi őssejt volt képes kifejlett spermiummá alakulni (ami szerintem így önmagában is egy komoly dolog, ha a megnézzük mennyieket érint a nemzőképtelenség). Az oka, hogy a Y kromoszóma elengedhetetlennek bizonyult, mert ugyan nagyon sok génnek megvan a lenyomata az X kromoszómán, mégis van ami csak az előbbin található. Feltételezhetően emiatt nem tudott az XX kromoszómával rendelkező őssejt "túljutni" a meiózison. Google megint részletesebb - és kérlek ne csak az én félmondatos megfogalmazásomra hagyatkozz csak -, de a lényeg, hogy meiózist megelőzően minden kromoszómából kettő van, mindkét féltől egy-egy a folyamat során pedig ezek kereszteződnek, majd megfeleződnek alkotva a végleges 23 párt.

Nem félreértendő, hogy csak a fiú gyermekhez elengedhetetlen az Y kromoszóma. Az egy dolog, hogy XX XX kromoszómákból értelemszerűen csak lány gyermek lehetne, de a spermium fejlődéséhez szükségesek egyes gének. Mielőtt bárki félreértene.


Mesterségesen lehetséges előállítani Y kromoszómát áthidalásnak, de ezt etikájában kérdőjelezik meg sokan, hisz ettől már csak fél lépés az emberi klónozás és egyéb finomságok. (Bár személy szerint a területet érintő legtöbb kutatásra rá lehetne húzni az eugenika/Isten-játszó zsákot, ha nagyon akarjuk, csak amíg ez egerek és majmok szintjén van nem pedig az ebédlőjükben addig legtöbbeket nem botránkoztat meg.)

A társadalom pedig így is elég nehezen viseli a tudomány fejlődését - többnyire a végtelen tájékozatlanság miatt -, hogy ilyesmit elnézzen. Még akkor is, ha teljesen átlagos meddő párok házához sikerülne vele kisbabát hozni, mert ilyesmi nem csak a leszbikusokat érintené.


Megemlítendő még, hogy most Japánban (Kiotói Egyetem) folynak kutatások hasonló céllal, ahol sikeresen állítottak elő bőrből embrionális(!) őssejtet amiből aztán petesejtet és spermiumot nemtől függetlenül, szintén egereknél.

Rengeteg tényezőt kell azonban megvizsgálni, mire egyáltalán egy szinttel feljebb léphetnek a kísérletek. Gondolj bele, teljesen ártatlannak tűnhet a folyamat, de magát a DNS "működését" is kutatjuk még, kiemelném itt az epigenetikát. Évek, mire ki merik jelenteni majd, hogy oké, talán megpróbálhatjuk valami nagyobbal.


Lehet hosszú lett, tudd be annak, hogy késő van és ilyenkor elvesztem a szűrőm, de rá akartam mutatni, hogy igenis komoly igény van ilyesmire (már csak a meddőség és nemzőképtelenség miatt is) és folyamatosan folynak a kutatások is.

17l

2014. aug. 19. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
Mengelevre gondolt az 5-ös(6-os?, már nem tudom reggel van) válaszoló, és neki sikerült is, mig nem tudják hogyan
2014. aug. 19. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!