Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért pusztul el a hímivarsejt...

Miért pusztul el a hímivarsejtben a mitokondrium a megtermékenyítés során?

Figyelt kérdés
" petesejtben több százezer mitokondrium van, a spermiumban azonban csak alig néhány száz. A megtermékenyítés után valamilyen – részleteiben még ismeretlen – mechanizmus ezeket is elpusztítja, így a zigótában egyedül az anyától, a petesejtbõl származó mitokondriumok maradnak meg. A mitokondriális géneket tehát kizárólag az anyától kapja az utód, az ezek által meghatározott tulajdonságok csak anyai úton öröklõdnek."
2014. szept. 6. 00:25
 1/3 anonim válasza:
100%
Én úgy tudom hogy a mitokondriumok a hímivarsejt nyaki részében vannak, és amikor a hímivarsejt megtermékenyíti a petesejtet, csak a feji része jut be, a nyaki pedig leszakad. Így nem jutnak be a hímivarsejt mitokondriumai és elpusztulnak.
2014. szept. 6. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Én is így tudom, ezért a kérdés irreleváns.
2014. szept. 6. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 sadam87 ***** válasza:
100%

Bár való igaz, hogy a mitokondriumok a spermium nyaki részében találhatóak, de kimutatták, hogy ezek is bejuthatnak a sejtmaggal együtt a petesejtbe.

[link]

Azonban már korábban sejtették, hogy (általában) a petesejtbe bejutó apai mitokondriumok elpusztulnak. 1999-ben egy kutatócsoport felfedezte, hogy az apai mitokondriumok ubikvitinnel (egy, a fehérjék lebontásában szerepet játszó fehérjével) jelelölődnek a petesejtben. Valószínűleg ez vezet a későbbi lebontásukhoz.

[link]

[link]

[link]

Sőt, elvileg nagyon ritkán (legalábbis ember esetében ritkán) az apai eredetű mitokondrium is túlélheti a megtermékenyítést, és megjelenhet az utód sejtjeiben. Ha jól tudom, emberben még csak egyszer találtak példát ilyenre.

[link]

(plusz az első hivatkozás)


Amennyire tudom, nincs pontos magyarázat arra, hogy a legtöbb fajnál miért csak az egyik szülőtől származik az organelláris genom (növények esetében ugyanis a kloroplasztisz DNS-ére is igaz). Azonban biztosan összefüggésben lehet azzal, hogy míg a két szülőtől származó nukleáris DNS rekombinálódik egymással a meiózis során, a mitokondriális genom esetében erre nincs lehetőség, azaz jóval nagyobb különbségek halmozódhatnak fel.

Egyes feltételezések szerint az eltérő genomú mitokondriumok között konfliktus (versengés) alakulhat ki, ami veszélyezteti a sejtek működését.

[link]

Az egyetemen tanultunk valamilyen egyszerűbb élőlényről, ahol mindkét szülőtől nagyjából azonos számú mitokondrium kerül a zigótába, és ezek lényegében addig mészárolják egymást, amíg csak az egyik szülő mitokondriumai maradnak meg. Sajnos már nem emlékszem pontosan a részetekre, és forrást se találtam. :S

2014. szept. 6. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!