Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 9X9-es Sudoku táblák közül...

9X9-es Sudoku táblák közül hány százalék azon táblák száma, amelyekre még kikötjük azt is, hogy a két átlón elhelyezkedő jegyek is különbözőek legyenek?

Figyelt kérdés
Kombinatorika, Sudoku

2014. szept. 14. 16:04
 1/4 A kérdező kommentje:
Hogy vannak ilyen táblák az már bizonyított, de mennyi lehet ez az arány?
2014. szept. 14. 16:06
 2/4 anonim ***** válasza:

Azt hiszem hogy ezt nem is százalékban kellene számolni, annyira kicsi.

A tábláknak alig 3 ezrelékében*** (0,0028) igaz ez az egyik (adott) átlóra.

Mindkettőre ennek négyzeténél is sokkal kisebb a szám, hiszen nem függetlenek, hanem újabb megkötések vannak.

*** komb(9;6)*komb(6;3) / komb(9;6)^3

2014. szept. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés. Rákerestem hogy számolták ki, hogy egy sudoku 6,67*10^21-en módon tölthető ki.

Elég bonyolult. 44 lényegileg különböző esetre osztották a problémát, azokra megszámolták a kitöltést és összeadták az eredményeket.

Ugyanez az algoritmus működne átlós sudokura is, a gond valszeg az, hogy nem 44 esetre lehetne lebontani, hanem mondjuk 400 vagy 4000-re. De ez csak megérzés.


Az 0,3 ezrelék / átlós becslés szerintem megállja a helyét.


Ha ennek a négyzetével szorozzuk az eredeti számot, még mindig 5,4*10^16 jó kitöltés marad, ami baromi sok.

2014. szept. 15. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a megoldásokat. Sejtettem, hogy 0,1 alatt lesz az eredmény, de hogy ennyivel elképesztő. És még így is milyen sok az átlós Sudoku jöhet létre. Lehet gyártani a nagyközönség számára az átlós variációkat is. Sz. Gy.
2014. szept. 15. 18:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!